Gyvenimas

2020.01.21 16:15

Sunkiau, nei atrodo, bet labai naudinga: siūlo pamiršti telefoną ir išbandyti lėtąjį skaitymą

žiūrėkite reportažą
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.01.21 16:15

Kada paskutinį kartą ramiai atsisėdote paskaityti žurnalo arba bet kokio kito kokybiško turinio? Žurnalų kolekcininkė Diana Kijauskaitė sako, kad tokiam skaitymui būtina skirti laiko. Tik pirmiausia reikia atidėti mobilųjį telefoną. Todėl ji sukūrė ir socialinio tinklo „Instagram“ paskyrą „Reading Slowly“, kurioje pristato įdomiausius žurnaluose rastus skaitinius, priverčiančius susimąstyti.

Lėtas maistas, lėta mada... Lėtas gali būti ir skaitymas. Tinklaraštininkė ir žurnalų kolekcininkė Diana Kijauskaitė įsitikinusi, kad šiais laikais skęstame didžiuliame informacijos sraute, todėl kartais reikia sustoti ir imtis lėto bei, svarbiausia, kokybiško skaitymo.

„Negali sakyti, kad tas lėtas skaitymas yra kažkoks kitas nei paprastas skaitymas. Tiesiog žmogui reikia atsisėsti ir pasiimti knygą arba žurnalą, pasidėti telefoną. Žinau, kad tai skamba labai klišiškai, nes visi apie tai galvojam, bet tiesiog imti ir padaryti niekas negali – aš pati nueinu vakare miegot, pasiimu knygą ir pasiimu telefoną į ranką. Ir ta knyga stovi. Kol aš ten viską pasitikrinu, pažiūriu – kam to reikia?“ – kalba D. Kijauskaitė.

Patikrina valią kaip šaltas dušas: tinklaraštininkė siūlo lėtąjį, betelefoninį skaitymą

Jos namuose – šimtai įvairiausių žurnalų. Jų kolekciją pradėjo kaupti prieš bemaž 10 metų, pasirodžius populiariam mados žurnalui Lietuvoje. Kolekcininkė sako socialines medijas besistengianti iškeisti į žurnalus. Kelios ramios valandos su žurnalu rankose, sako ji, sulėtina tempą.

Skaitymas neturėtų būti kaip maža pertraukėlė, sako D. Kijauskaitė. Pati žurnalų kolekcininkė tam skiria savaitgalius. Net susiplanuoja, kokius žurnalus ar straipsnius skaitys. Atsiradęs lėtos žurnalistikos terminas skatina tai daryti ir kitus.

D. Kijauskaitė nesutinka, kad geltonoji spauda nereikalinga. Atvirkščiai, sako ji, be jos pasaulis nesisuktų. Bet svarbiau galvoti apie kokybišką turinį, įsitikinusi žurnalų kolekcininkė. Tokia spauda priverčia susimąstyti ir apie pokyčius paties gyvenime.

Leidybą studijavusi D. Kijauskaitė ne kartą girdėjo apie sparčiai nykstančią spaudą. Bet ji sako stebinti atsirandančius vis naujus kokybiškus žurnalus. Todėl žurnalų kolekcininkė neabejoja, kad tiek knygos, tiek kiti spausdinti leidiniai dar ilgai turės savo skaitytoją, ypač kai lėtas skaitymas gali tiek daug duoti.

Išsamiau – Gabrielės Kloniūnaitės reportaže:

Patikrina valią kaip šaltas dušas: tinklaraštininkė siūlo lėtąjį, betelefoninį skaitymą
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt