Naujienų srautas

Gyvenimas2020.01.20 21:35

7 šalto dušo privalumai pagal daktarą Unikauską: padeda net numesti svorio

Kai mums šalta, drebame todėl, kad organizmas bando pagaminti daugiau šilumos – tai gerai, nes kūnas energijai pagaminti ima naudoti ir riebalus. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ – vertingi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesoriaus Alvydo Unikausko patarimai, kaip šaltą dušą, kurio dažnas bijo, paversti nauda visam kūnui.

Evoliuciškai žmonija didžiąją savo gyvenimo dalį gyveno veikiami, apart kitų, dviejų veiksnių: kalorijų stygiaus ir šalčio. Mūsų kūnas per daugybę metų išmoko nepalankias sąlygas, šiuo atveju – kalorijų stygių ir šaltį, panaudoti savo naudai, tačiau tai esame pamiršę, sako A. Unikauskas.

„Maudynės lediniame vandenyje yra ekstremalus pomėgis, tačiau maudytis šaltesniame duše yra visai kas kita. Tai galite daryti ir jūs, juolab, kad tai turės teigiamos įtakos jūsų sveikatai, geresnei nuotaikai, svoriui ir netgi grožiui. Tam nereikia ledinio dušo“, – pabrėžia jis.

Pasak mediko, kai įlipame į šaltą vandenį, pirmiausia su šalčiu kontaktuoja mūsų oda. Jeigu jį atšąla, oda šią informaciją siunčia į smegenis, o šis organas informaciją siunčia toliau: į kraujagysles, raumenis ir rudintus riebalus.

„Kai mums šalta, visi drebame. Kodėl? Tai yra apsiginamoji reakcija: organizmas duoda komandą raumenims susitraukinėti tam, kad pagamintų šilumos“, – pasakoja A. Unikauskas.

Lietuvos sporto universiteto laboratorijoje mokslininkai dvejus metus tyrė, kaip žmogaus organizmas reaguoja į šaltį. Tris savaites savanoriai kiekvieną rytą lipdavo į maždaug 14 laipsnių šilumos vandenį – mokslininkai stebėjo, kaip keičiasi kūno temperatūra, pojūčiai, tyrė kraują, imuninės sistemos reakcijas.

Pastebėta, kad tyrimo dalyviai žiemą nesirgo. Laidos svečias, Lietuvos sporto universiteto profesorius Marius Brazaitis tvirtina, jog jo ilgametė patirtis rodo – prie šalčio gali priprasti visi.

Prausiantis šaltu vandeniu daugėja už imunitetą atsakingų T limfocitų – tų, kurie iš tikrųjų kovoja patys, tai yra mūsų kariai prieš priešus. Šaltas vanduo pagreitina medžiagų apykaitą ir aktyvina imuninę sistemą.

„Jeigu mes siekiame adaptuotis prie šalčio, pagrindinis siekinys – suaktyvinti visas šilumos gamybos sistemas. Tam reikia apie 14–15 laipsnių temperatūros vandens“, – aiškina jis.

Tokiu vandeniu reikėtų praustis kaip įmanoma ilgiau – anot M. Brazaičio, svarbiausia – iškęsti šalčio šoką, kuris trunka maždaug iki minutės. Ar lįsti po šaltu dušu reikėtų kasdien? Profesorius tikina, kad nebūtinai – užtenka taip praustis kas antrą trečią dieną, tačiau norint pasiekti teigiamų rezultatų tai daryti reikia sistemingai.

Klauskite daktaro. Sveikata reikalauja aukų: šalto dušo nauda imunitetui ir būdai prie jo priprasti

„Jeigu jūs adaptavotės prie šalčio, atsparumas išlieka apie mėnesį, netgi du. Jeigu nuspręsite įgyti adaptaciją antrą kartą, jums tiesiog reikės mažiau laiko, nes išlieka tam tikra atmintis“, – pasakoja M. Brazaitis.

Daktaras A. Unikauskas pasidalijo 7 priežastimis, kodėl turėtumėte jau šiandien pradėti lįsti po šaltesniu dušu.

Šaltas dušas palaiko imunitetą

„Šaltas dušas palaiko mūsų imuninę sistemą, ją tonizuoja. Prausiantis šaltu vandeniu daugėja už imunitetą atsakingų T limfocitų – tų, kurie iš tikrųjų kovoja patys, tai yra mūsų kariai prieš priešus. Žinoma, tam, kad pasiektumėte rezultatų, vieno karto šaltame duše neužteks, reikia tai daryti reguliariai. Šaltas vanduo pagreitina medžiagų apykaitą ir aktyvina imuninę sistemą“, – tvirtina jis.

Šaltas dušas mažina skausmą

Daktaro teigimu, šaltas dušas mažina raumenų ir sąnarių skausmą. Visi esame matę, kaip sportininkai per kokias nors varžybas raumenų skausmą malšina ledukais, tačiau šaltas dušas gali būti ne mažiau veiksmingas.

„Prieš dešimtmetį buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 360 žmonių. Jie po jėgos pratimų, bėgimo ir važiavimo dviračiu ilsėjosi arba pasinerdavo į šaltą vandenį. Nustatyta, kad 24 minutes trukusi šalto vandens vonia veiksmingai malšino raumenų skausmą po fizinio krūvio. Vandens temperatūra buvo tarp 10–15 laipsnių“, – kalba jis.

Šaltas dušas suteikia energijos

Aplietas šaltu vandeniu organizmas patiria šoką, įjungiama simpatinė sistema, t. y. „ginkis arba bėk“. Suintensyvėja kvėpavimas, padažnėja pulsas, širdis ima plakti greičiau, o kraujas – cirkuliuoti kaip pašėlęs. „Energija išlaisvinama it branduolinio sprogimo metu“, – sako A. Unikauskas.

Dėl šalto vandens stiprėja plaukų šaknys, todėl plaukai lėčiau slenka ir labiau blizga. Šaltas vanduo nesausina odos taip, kaip karštas.

Šaltas dušas padeda išsaugoti jaunystę

„Šaltas vanduo organizme didina gliutationo kiekį. Gliutationas yra bene vertingiausias ir stipriausią poveikį turintis antioksidantas, darantis įtaką organizmo detoksikaciniams procesams, kartu stabdantis ląstelių senėjimą, stiprinantis imuninę sistemą. Dėl šalto vandens stiprėja plaukų šaknys, todėl plaukai lėčiau slenka ir labiau blizga. Šaltas vanduo nesausina odos taip, kaip karštas“, – šalto dušo privalumus vardija gydytojas.

Šaltas dušas gerina pažintinius gebėjimus

Dar viena šalto dušo nauda – geresni kognityviniai gebėjimai, t. y. pasaulio pažinimas visomis prasmėmis.

„Kasdien bent trumpam palindę po vėsiu dušu būsite budresni, todėl smegenys bus pasiruošusios dirbti, o ne snausti“, – sako laidos „Klauskite daktaro“ vedėjas.

Šaltas dušas pakelia nuotaiką

Yra dar vienas šalto dušo privalumas, kuris ypač aktualus tamsiuoju metų laiku – šaltas dušas gerina nuotaiką, taip teigia profesorius.

Šaltas dušas padeda mesti svorį

Šaltas dušas greitina ir medžiagų apykaitą: kai kūnas jaučia šaltį, sunaudojame daugiau energijos jam sušildyti, sykiu sudeginame daugiau riebalų ir daugiau baltųjų riebalų yra rudinami.

„Kviečiu pabandyti praustis vėsesniu vandeniu jau šiandien, tačiau atminkite: kad pajustumėte šalto dušo naudą tai daryti teks reguliariai“, – pabrėžia A. Unikauskas.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Klauskite daktaro. Sveikata reikalauja aukų: šalto dušo nauda imunitetui ir būdai prie jo priprasti
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi