Gyvenimas

2020.01.18 21:09

Tyrimą apie priklausomybes atlikusi vienuolė ryžosi ir pati apsigyventi reabilitacijos centre

žiūrėkite pokalbį
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.01.18 21:09

Sesuo Juozapa Živilė Mieliauskaitė SF atliko itin neįprastą, bet visuomenei reikalingą mokslinį tyrimą priklausomybių reabilitacijos centre – mėnesį ne tik tyrė priklausomų asmenų įpročius, bet ir kartu su jais gyveno.

„Pirmą dieną išgyvenau labai didelį šoką. Žinojau, kad taip turi būti, bet jausmas labai baisus“, – dabar jau su šypsena LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ sakė J. Ž. Mieliauskaitė.

Reabilitacijos centro budėtojas žinojo, kad J. Ž. Mieliauskaitė yra vienuolė, tačiau vis tiek vos atvykus turėjo patikrinti jos daiktus. „Tada jis iš manęs viską paėmė – kompiuterį, telefoną, vaistus, dokumentus. Jausmas labai baisus. Kažkas kitas žiūrį į tavo gyvenimą ir sprendžia, ar jis yra legalus. Šitą patiria priklausomi asmenys – kažkas kitas nusprendžia, kaip jiems reikia būti“, – sako J. Ž. Mieliauskaitė.

Mokslinį tyrimą priklausomybių centre atlikusi sesuo Juozapa: jausmas, lyg kažkas žiūri į tavo gyvenimą ir sprendžia, ar jis legalus

Pirmas klausimas, kurio iš priklausomybę besigydančių žmonių sesuo sulaukė, buvo: „Ar tu priklausoma?“. Iškart po to jie teiraudavosi, ką ji čia veikianti. Sykį vienas gyventojas traukė per dantį klausdamas, ar sesuo rašys knygą pavadinimu „Vienuolė ir niūchai“.

Pirmą savaitę sesuo net nesuprato, ką reabilitacijos centro gyventojai kalba, nes jie vartoja specifinį žargoną. Tačiau J. Ž. Mieliauskaitė su savo tiriamaisiais labai greitai susidraugavo ir, kaip pati sako, labai linksmai praleido laiką, jautėsi saugiai, gerai ir mylima. Išlydėdami sesę centro gyventojai konstatavo, kad ši tikrai atkris ir čia dar grįš.

„Jie turi mažai patirties, kad juos stengiasi suprasti. O aš turėjau tą poziciją – norėjau suprasti, tai jie buvo labai atviri ir stengėsi padėti, kad man būtų kuo lengviau“, – kalbėjo J. Ž. Mieliauskaitė.

Tyrimą atlikusi J. Ž. Mieliauskaitė pastebėjo, kad net tiems, kurie išsivaduoja iš priklausomybių užmegzti ryšius, įsigyti būstą ar atlikti kitus įprastus dalykus, yra sunku, nes daugelis tokių žmonių prisibijo.

„Kita vertus, aš pamačiau, kad patys priklausomo irgi labai ryškiai braižo skirtį tarp priklausomų ir nepriklausomų“, – pastebėjo J. Ž. Mieliauskaitė.

Pradėtą darbą J. Ž. Mieliauskaitė norėtų tęsti toliau.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt