Naujienų srautas

Gyvenimas2020.01.19 13:46

Ilgai trunkantis gailestis ir savigrauža po nėštumo nutraukimo – mitas, rodo naujausi tyrimai

LRT.lt 2020.01.19 13:46

Tyrimo, analizavusio moterų emocijas, jaučiamas po nėštumo nutraukimo, rezultatai atskleidė, jog daugelis iš jų jaučia palengvėjimą ir nesigaili nutraukusios nėštumą, net jei prieš tai abejojo ir dėl priimto sprendimo bijojo būti stigmatizuojamos, rašo „CNN Health“. Vienas didžiausių iki šiol šia tema atliktų tyrimų skelbiamas žurnale „Social Science & Medicine“.

Mokslininkai nustatė, kad penkerių metų laikotarpiu po aborto tik 6 proc. moterų jautė neigiamas emocijas. Didžioji dauguma – 84 proc. – apklaustų moterų sakė jaučiančios teigiamus jausmus arba iš viso nejaučiančios jokių su sprendimu nutraukti nėštumą susijusių emocijų, net jei tuo metu, kai turėjo priimti sprendimą dėl aborto, jautėsi kitaip.

Šiek tiek daugiau nei pusė apklaustų moterų prisipažino, kad sprendimas nutraukti nėštumą buvo labai sunkus, 27 proc. jį apibūdino kaip „gana sunkų“. Apie 46 proc. teigė, kad priimti šį sprendimą visiškai nebuvo sunku. Beveik 70 proc. sakė bijojusios, kad jausis stigmatizuojamos, jei žmonės sužinos, kad jos nutraukė nėštumą.

Tos moterys, kurios teigė sunkiai priėmusios sprendimą ar jautusios tam tikrą stigmą, dažniau prisipažino, kad iš karto po nėštumo nutraukimo jautė kaltę, pyktį ar liūdesį, bet vėliau, kartais praėjus vos metams po aborto, šie jausmai atslūgo, rašo „CNN Health“.

Visos apklausoje dalyvavusių moterų grupės tyrimo pabaigoje pagrindine emocija įvardino palengvėjimą. Palengvėjimas buvo ta emocija, kurią jos juto, kaskart apie tai paklaustos.

Šią išvadą mokslininkai padarė net 11 kartų per penkerius metus apklausę beveik 1000 moterų. Pirmą kartą net 21 JAV valstijoje gyvenančios moterys buvo apklausiamos praėjus savaitei po nėštumo nutraukimo, o vėliau kas pusę metų.

Anot mokslininkų, pastaruosius keletą dešimtmečių vyrauja įsitikinimas, kad moterys gailisi pasidariusios abortą.

Vis daugiau JAV valstijų bando įvesti konsultacijas, nustatyti tam tikrą laikotarpį apmąstymui ir tik tuomet leisti moteriai pasidaryti abortą. Literatūroje, kurią kai kuriose valstijose nėštumo nutraukimą planuojančioms moterims dalina konsultacijas teikiantys asmenys, minimas „apgailestavimas“ ir ilgalaikė emocinė žala, rašoma „CNN Health“.

Šia idėja grįstas net ir federalinis įstatymas. 2007 m. teisėjas Anthony Kennedy JAV aukščiausiojo teismo byloje, kuria patvirtinamas tam tikrų aborto procedūrų ribojimas, rašė: „Atrodo, kad niekam nekyla abejonių dėl to, kad kai kurios moterys vėliau gailisi nutraukusios jų pačių pradėto kūdikio gyvybę.“

Mokslininkų teigimu, šio tyrimo išvados įrodo, kad tai yra mitas.

„Visi tvirtinimai, kad laikui bėgant pasireikš neigiamos emocijos, tėra ilgus dešimtmečius gyvuojantis niekuo nepagrįstas mitas. Akivaizdu, kad tai nėra tiesa,“ – sako tyrimo autorė, epidemiologė ir San Franciske įsikūrusio Pietų Kalifornijos universiteto akušerijos, ginekologijos ir reprodukcinės medicinos katedros docentė Corinne Rocca.

Šis tyrimas remiasi ankstesnių tyrimų duomenimis, rodančiais, kad daugelis moterų nesigaili nutraukusios nėštumą. Ankstesni tyrimai, kuriuose apžvelgiamos moterų emocijos trijų metų po aborto laikotarpiu, rodo, kad laikui bėgant moterų emocijų intensyvumas slūgsta, o didžioji dauguma nutraukusių nėštumą pajunta, kad jų sprendimas buvo teisingas, rašo „CNN Health“.

C. Rocca teigimu, ją nustebino tyrimo rezultatai, atskleidę, kad nepriklausomai nuo to, kaip moterys jautėsi prieš abortą, po penkerių metų, atslūgus daugeliui įvairiausių jausmų, jos vis dar jautė palengvėjimą.

„Galima būtų pagalvoti, kad palengvėjimas turėtų būti trumpalaikė, su laiku išnykstanti emocija, tačiau paaiškėjo, kad šis jausmas nepraeina taip kaip kiti jausmai, – sako C. Rocca. – Palengvėjimas jaučiamas ir po daugelio metų.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi