Gyvenimas

2020.01.15 17:11

Senieji Vilniaus kino teatrai: daug indiškų filmų ir per juos verkiančių žiūrovų

žiūrėkite reportažą
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.01.15 17:11

Kaip atrodė senieji Vilniaus kino teatrai? Kokie filmai juose buvo rodomi? Apie tai pasakoja kino teatrų tyrinėtoja Sonata Žalneravičiūtė.

Vilniuje pirmasis kino teatras, manoma, atidarytas 1907-aisiais. Per ilgą laikotarpį mieste jų buvo per 50. Vieni mažesni, su vienu projektoriumi, kiti – įsikūrę tų laikų prabangiuose pastatuose, kur grodavo gyva muzika ir svečių laukdavo kavinės.

Pylimo gatvėje buvo „Aušros“ kino teatras. Jo istorija prasidėjo 1938-aisiais. Įkurdintas visų šventųjų parapijos patalpose iš pradžių jis buvo katalikiškas kino teatras.

Vilniaus kino teatrų istorija: nuo kūrenamų pečiumi iki pasitinkančių gyva muzika

„Jeigu kalbant apie kino teatro istoriją, tai ji daugelio žmonių prisimenama gana smagiai, nes tai buvo jaukus, mažutis kino teatras, salytė tokia, kurioje rodydavo labai daug indiškų filmų, ir kodėl būtent toks repertuaras čia buvo? Jis buvo labai mėgiamas čigonų bendruomenės ir indiški filmai juos itin jaudindavo. Daug kas atsimena, kaip jie raudodavo tiesiog žiūrėdami šiuos filmus“, – pasakoja S. Žalneravičiūtė.

Filmų būdavo ir linksmų, o jie rodomi su 10-20 minučių pauzėmis, mat projektorius buvo tik vienas.

„Jis veikė ir per karą, ir po. Jis buvo labai biednas kino teatras, varganas, šildomas krosnimi, būdavo net atskiras etatas kūriko ir nepasikeitė iki pat kol neuždarė iki 1992-ųjų“, – sako S. Žalneravičiūtė.

Filmų repertuarai Vilniaus kino teatruose nors ir nebuvo vargani, keisdavosi retai. Tą patį filmą kartais rodydavo mėnesį ar pusantro, kasdien, po kelis tokius pat seansus. Ir visuomet būdavo ateinančių.

Vilniuje kino teatrai kūrėsi centrinėse miesto vietose, istoriškai, kaip pasakoja S. Žalneravičiūtė, tai buvo Rotušė. 19-ojo amžiaus pradžioje jie ėmė steigtis dabartiniame Gedimino prospekte, tuomet vadintame Georgijaus. Dauguma kino teatrų buvo įrengiami jau baigtuose pastatuose, kurie anksčiau turėdavo kitokias paskirtis.

Išsamiau – Gabrielės Kloniūnaitės reportaže:

Vilniaus kino teatrų istorija: nuo kūrenamų pečiumi iki pasitinkančių gyva muzika