Naujienų srautas

Gyvenimas2020.01.15 16:50

Lietuviai – vieni trumpiausiai gyvenančių žmonių Europoje: tai lemia ir dažni nelaimingi atsitikimai

žiūrėkite įrašą

Lietuvoje vyrų ir moterų gyvenimo trukmės skirtumai kone didžiausi pasaulyje, pastebi sociologas Daumantas Stumbrys. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ viešėjęs specialistas sako, kad vieno atsakymo, kodėl taip yra, nėra, nes gyvenimo trukmę lemia visas kompleksas priežasčių. Vis dėlto specialistai pastebi, jog mūsų šalyje aukštas nelaimingų atsitikimų rodiklis.

Vyrai Lietuvoje gyvena apie 70 metų, o moterys – net dešimčia metų ilgiau, tai yra apie 80 metų. Anot sociologo D. Stumbrio, šie skirtumai – vieni didžiausių pasaulyje, o Lietuva jau kelis dešimtmečius pasižymi viena trumpiausių gyvenimo trukmių Europos Sąjungoje.

„Svarbu paminėti, kad kitos pokomunistinės šalys taip pat pasižymi trumpa gyvenimo trukme. Palyginti su Vakarų šalimis, į kurias lygiuojamės, atrodome prastai, tačiau pažvelgus į Rytų regioną, atrodome visai neblogai“, – sako D. Stumbrys.

Vieno atsakymo, kas lemia trumpą Lietuvos gyventojų gyvenimo trukmę, nėra, tikina sociologas. „Tokius rodiklius lemia įvairių veiksnių kompleksas. Pavyzdžiui, yra prasta sveikata pasižyminčių socialinių ir demografinių grupių. Jos ir nulemia, kad bendra gyvenimo trukmė tampa daug trumpesnė. Prie bendrų rodiklių prisideda ir trumpa vyrų gyvenimo trukmė“, – dėsto D. Stumbrys.

Anot jo, gerokai trumpiau gyvena bedarbiai žmonės, asmenys, gyvenantys ne santuokoje, ir aukštojo išsilavinimo neturintys asmenys. „Lygindami žmonių grupes pagal ekonominį aktyvumą – bedarbiai, dirbantys, ekonomiškai neaktyvūs žmonės – pamatytume, kad žmonės, kurie yra mažiau įsitraukę į darbo rinką, gyvena gerokai trumpiau ir jų tikimybė numirti yra didesnė“, – dėsto sociologas.

„Pagal šeimos statusą – susituokęs, išsiskyręs, gyvena viena(-s) – ilgiau gyvena susituokę asmenys nei išsiskyrę ar likę našliais. Na, o pagal išsilavinimą gerokai ilgiau gyvena tie, kurie turi aukštesnį išsilavinimą, nei tie, kurie turi žemesnį nei vidurinį išsilavinimą“, – apie atliktus tyrimus pasakoja sociologas.

Anot jo, pasaulio kontekste Lietuva išsiskiria ir dideliu išorinių mirčių priežasčių rodikliu. Tarp jų – žmogžudystės, savižudybės, nukritimai, paskendimai ir kiti nelaimingi atsitikimai.

Visas pokalbis – laidos įraše

Labas rytas, Lietuva I d. Lietuvių gyvenimo trukmės skirtumai: dauguma vyrų nesulaukia pensinio amžiaus
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi