Naujienų srautas

Gyvenimas2020.01.19 20:41

Sidnėjuje gyvenanti Lietuvė globoja Australijos miškų gaisruose mamos netekusį koalų jauniklį

Australijoje gyvenanti Senelio Kalėdos, o tiksliau – rokiškiečio Arvydo Bagdono dukra Milda Bagdonaitė apsiėmė globoti koalų jauniklį, kurio motina žuvo pragaištingame miškų gaisre. Kelis sykius per savaitę našlaitį žvėrelį lankanti mergina tėvui pasakojo, kaip mažoji koala jos laukia išplėstomis akimis, jau atpažįsta ir įsikimba savo stipriais pirštukais.

Prarijo visus gyvius

„Gerumas neturi tautybės. Jei myli gyvūnus, visi tau bus mieli, ir Lietuvoje, ir Australijoje. Juk gamtoje nieko nėra nereikalingo“, – sakė Vyriausiuoju Seneliu Kalėda vadinamas dailininkas Arvydas Bagdonas.

Sostinėje gyvenantis rokiškietis A. Bagdonas taip kalbėdamas turėjo galvoje daugiau nei metus Australijoje gyvenančią savo 24 metų dukrą Mildą Bagdonaitę.

Gyvūnus ypač mylinti mergina svečioje šalyje apsiėmė finansiškai paremti ir pagloboti vieną iš nuo pražūtingo gaisro išgelbėtų jauniklių koalų. Žvėrelio motina žuvo liepsnose.

Australiją siaubiantis žiaurus gaisras glemžiasi ne tik miškų masyvus, žmonių namus, bet ir pražudo gyvūnus – viską, kas tik pasipainioja jo kelyje.

„Argi kas suskaičiuos pražuvusius vabalus ar gyvates, kurios kažkur slėpėsi įšliaužusios į savo urvelius ir užtroško dūmuose?“ – apie Australijos tragediją ir neįvardijamus skaičius kalbėjo A. Bagdonas.

Toks gerumo vandenynas

A. Bagdonas pasakojo, kad Milda atsiliepė į gyvūnų globėjų kvietimus paremti išgelbėtus gyvūnus. Šie laikomi savotiškose prieglaudose, o žmonės aukoja lėšų jų priežiūrai ir pašarui. Taip pat ir lanko.

„Milda pas savo koalą nuvažiuoja dukart ar triskart per savaitę. Prie jos koala irgi labai prisirišo, laukia išplėstomis akimis, glaudžiasi. Gyvūnams prarasti motiną tai tokia pat tragedija, net jei mes šito ir nesuprantame“, – kalbėjo A. Bagdonas.

Jo dukra pabūna su koala, pašeria, pagirdo.

Garsenybės gyvūnams gelbėti aukoja didžiules sumas, o ne tokie turtingi pavieniai žmonės – tiek, kiek gali. Kad ir centas šiame reikale yra svarbus, nes lašas prie lašo – jau visas gerumo vandenynas.

Aišku, yra lietuvių, kurie sugeba orkaitėje iškepti katiną, vežioti prie motorolerio prikabintą gyvūno maitą ir taip smagintis. Bet jeigu žmogus turi širdį, bet kuris gyvūnas jam bus brangus.

A. Bagdonas juokėsi, kad jam, pavyzdžiui, labai gražios Australijos gyvatės – riebios, didelės. Susirangiusios atrodo kaip kelmas ar lazda. Ir labai nesmagu netyčiomis ant jų užmynus.

Žaluma paskendo dūmuose

M. Bagdonaitė Sidnėjuje gyvena šiek tiek ilgiau nei metus. Studijuoja, nes kitaip būtų priversta išvykti.

Tame pat mieste trečius metus gyvena ir jos brolis – Rimantas Bagdonas su žmona. Jiedu balandį planuoja jau parvykti į Lietuvą.

O Milda birželį parvažiuos tuoktuvių. Sužadėtinis – lietuvis. Po to dar kuriam laikui grįš į Australiją.

„Mes patriotai. Jeigu būtų pasirinkusi kitatautį, labai pykčiau. Bet vis tiek priimčiau“, – kalbėjo A. Bagdonas.

Kaip jau buvo rašyta, prieš pusmetį su žmona ir dar dviem sūnumis jie lankėsi Australijoje. Sužavėjo, kad viskas aplinkui taip ryšku, taip saulėta.

Bet dabar Milda su tėvais kalbasi prislėgtu balsu. Nes visas grožis paskendo dūmuose, smoge.

„Žmonės vaikšto su respiratoriais. Milda vis nenorėjo slėpti savo grožio, bet vakar apsisprendė, kad nebegalima rizikuoti sveikata, nuvažiavo ir nusipirko respiratorių ir ji“, – net ir liūdna tema kalbėdamas A.Bagdonas neprarado sąmojo.

Visa matyti nuotraukose

Viešėdamas Australijoje A. Bagdonas žavėjosi šios šalies gyvūnais.

Paplūdimiuose jam įstrigo nedorėliai paukščiai kukubarai. Kepi sau dešreles ant elektrinių prietaisų, šie atskrenda, juos imi glostyti, o tie griebia dešrelę nuo šakutės ir sau nuskrenda.

„Labai intelektualiai atrodo kukubarai“, – prisiminė A. Bagdonas.

Kengūros, didžiulės rajos, gausybė rūšių papūgų. Krokodilų ne tiek daug, bet už stiklo ir jų matė. Tik į akis krito, kad stiklas – smarkiai suraižytas, matyt, rąstu apsimetantys krokodilai bandė kam nors įkąsti.

Matė net pingvinų, apgyvendintų specialioje šaltoje patalpoje.

Tad A. Bagdonui dar labiau širdį sopa dėl siaubingai žūstančių gyvūnų. Tai liudija daugybė kraupių nuotraukų.

Ypač jį paveikė nuotrauka kengūros, kuri nesugebėjo peršokti per tvorą ir virto nuodėguliu.

„Iš vandens dar gali bandyti gelbėtis, bet nevaldoma ugnis – siaubinga“, – kalbėjo dailininkas.

Paveikslas uždirbo pinigų

Milda jam papasakojo, kad Australijoje truputį palijo, užtat dabar per dūmus beveik nieko nebematyti.

Baisūs vėjai liepsnas dar labiau įplieskia, o debesis nupūtė iki Naujosios Zelandijos.

Gaisrai ten įsiplieskia kiekvieni metai, bet šįkart ypač galingai driokstelėjo ir ypač pražūtingas miškų gyvūnams.

Ne tik dukra taip myli žvėrelius, bet ir pats A. Bagdonas jiems neabejingas.

Vienai šalies gyvūnų prieglaudai jis dovanojo savo paveikslą. Aukcione dėl šio paveikslo vyko grumtynės. Kaina kelta gal 12 kartų, o parduotas už 1,4 tūkst. eurų.

Jam gaila, kad nugaišo šeimos šuo biglis, labai mylėjęs Mildą ir atpažinęs ją net po dvejų metų. Užtat namuose gyvena jūrų kiaulytė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi