Naujienų srautas

Gyvenimas2020.01.16 21:19

Sveikos mitybos taisyklės pagal Unikauską: padeda ir suvokimas, kad gydytis – daug brangiau

Į šventę savo maistą neštis keistoka, tad geriausia būtų prieš tai užkąsti, kad nepultumėte valgyti to, ko tikrai nereikia, vieną iš svarbių sveikos mitybos taisyklių LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ atskleidžia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Pasak jo, labai svarbu susidaryti ir mitybos planą, tačiau jis turėtų būti kuo paprastesnis.

Kam gyvenime nėra taip buvę, kad staiga užsimanote kažko saldaus ar sūraus ir, atrodo, galėtumėte perlipti kalnus ar perplaukti upes, kad gautumėte kąsnelį to maisto. Taip būna daugeliui ir tame nieko blogo nėra, jeigu gebate laiku sustoti, tačiau labai dažnai vieną nesveiko maisto kąsnį seka kitas ir štai – sveikatai palankūs įpročiai nueina šuniui ant uodegos.

Gydytojas A. Unikauskas pateikia svarbiausias sveikos mitybos taisykles, kurias įsidėmėję lengviau grįšite prie gerų įpročių.

1. Jei nukrypote nuo plano, grįžkite prie jo kuo greičiau

Jeigu pažeidėte savo mitybos planą, nepasiduokite – kaip galėdami greičiau grįžkite prie įprasto režimo. Tai labai svarbi sveikos mitybos taisyklė ir daugelio žmonių problema.

„Kuo ilgiau delsite, tuo sunkiau bus susitvarkyti. Mityba veikia cukraus ir insulino kiekį kraujyje, taip žalojamas kūnas, o kuo ilgiau jūs jį žalosite, tuo ilgiau jums bus blogiau patiems“, – perspėja profesorius.

Jeigu neturėsite mitybos plano, bus daug sunkiau sveikai maitintis. Be to, mitybos planas turėtų būti kuo paprastesnis, kitaip rizikuojate pritrūkti maisto ir pulti valgyti tai, ko nereikia.

2. Šalia turėkite sveikų desertų ir užkandžių

„Visada šalia turėkite patiekalų ir desertų, paruoštų pagal ketogeninės mitybos taisykles, ypač, jeigu esate iš tų, kurie mėgsta sausainius ir saldumynus. Ketogeninių patiekalų, kai vietoje cukraus naudojami riebalai, lengvai pasigaminsite namuose. Tik tai nereiškia, kad galite nuolat užkandžiauti. Kartais galite, jeigu neištveriate, bet jais nepiktnaudžiaukite“, – aiškina medikas.

Galima plaukus nusirauti, kai norisi kažko skanaus: kaip vienadienio noro nepaversti ilgalaike mityba?

3. Susidarykite savaitės mitybos planą

Rinkitės tik sveikatai palankius produktus: kiaušinius, žuvį, mėsą, riešutus, avokadus, įvairias daržoves, ypač tyrą alyvuogių aliejų, sviestą ir pan.

Anot laidos „Klauskite daktaro“ vedėjo, jeigu neturėsite mitybos plano, bus daug sunkiau sveikai maitintis. Be to, mitybos planas turėtų būti kuo paprastesnis, kitaip rizikuojate pritrūkti maisto ir pulti valgyti tai, ko nereikia.

„Užsirašius yra daug lengviau to siekti, negu laikyti tai galvoje. Paskui galvoji: ai, užmiršau, kažką praleidau. Galiausiai: tiek to, nuo pirmadienio“, – kalba jis.

Ligų priežastimi dažniausiai tampa blogi valgymo įpročiai, o ne aplinkos poveikis mūsų kūnui.

4. Venkite aplinkos, kuri verčia jus valgyti nesveikai

Tai dar viena labai svarbi sveikos mitybos taisyklė. A. Unikauskas ragina vengti vietų, kurios vilioja įvairiais aromatais, kvapais ir skanumynais.

5. Geriausia maistą gaminti patiems namuose

„Daugelyje renginių ar šeimos susibūrimo vietų nėra daug sveikų patiekalų. Jeigu galite, pasigaminkite sveiko maisto patys. Aš suprantu: pasiūlymas pasiimti maisto su savimi į šventę atrodo keistokai, tad galite pavalgyti prieš tai, kad nekiltų noro valgyti to, ko nereikia“, – išeitį pateikia profesorius.

6. Supraskite, kad sveikai maitintis – 1 000 kartų lengviau nei gydytis

Tai, ką valgote šiandien, jūsų sveikatai atsilieps rytoj, tad jeigu norite būti sveiki, turite ir sveikai maitintis. A. Unikauskas šiuo atveju ragina pasimokyti iš kitų žmonių blogų patirčių – ligų priežastimi dažniausiai tampa blogi valgymo įpročiai, o ne aplinkos poveikis mūsų kūnui.

„Mes patys save susargdiname. Beje, mūsų kūnas turi vieną stebuklingą savybę: pradėjus maitintis sveikai jis pradeda pats save gydyti“, – tikina gydytojas.

Tad valgyti sveikai tikrai nėra sunku, be to, praėjus keletui savaičių išsiugdysite naujus įpročius, kurie taps jūsų gyvenimo dalimi.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Galima plaukus nusirauti, kai norisi kažko skanaus: kaip vienadienio noro nepaversti ilgalaike mityba?
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi