Gyvenimas

2020.01.14 10:38

Pavasaris atėjo sausį? Pražydo rododendrai, svarainiai leidžia lapus, o iš klevų varva sula

žiūrėkite reportažą
LRT.lt2020.01.14 10:38

Lietuvoje – pirmieji pavasario ženklai. Iš klevų jau apie porą savaičių varva sula. Soduose ima sprogti ir žydėti kai kurie augalai. Botanikai sako, kad jei tokie šilti orai išsilaikys, augalai nenukentės, bet staigus atšalimas pridarytų daug žalos būsimam derliui.

Kelmės rajono Vainagių medelyno vadovas Saulius Grybas sako sulą leidžiantis kiekvieną pavasarį, tačiau sausio viduryje to daryti dar neteko: „Geriausia iš pietinės ar rytų pusės, kur saulė daugiausiai apšviečia, anksčiausiai pradeda bėgti sula. Ir nusistatyti pagal savo turimą indą, kurioj vietoj. Gręžiama ne storesnė nei 2 cm skylutė ir gylis apie 3 centimetrus.“

Paprastai klevai sulos duoda pirmieji. Saldus gėrimas tekėti pradeda, kai oro temperatūra pakyla maždaug iki 5 laipsnių virš nulio.

Žinios. Lietuvoje – pirmieji pavasario ženklai: iš klevų jau varva sula, soduose sprogsta ir žydi augalai

„O šiemet kaip matom, to įšalo nėra, šalčio kažkiek buvo ir staigiai atšilo. Ta temperatūra 5, 6 ir7 laipsniai ir iššaukė tą sulos bėgimą“, – sako S. Grybas.

Anksti prasidėjęs sulos sezonas ne vienintelis pavasario pranašas. Pamiškėje žiedus krauna lazdyno riešutas, Grybų sodyboje lapus pradėjo leisti svarainis.

„Jau pradeda žydėti, tokiu metų laiku tikrai nėra buvę“, – sako S. Grybas.

Šiaulių botanikos sodo augmenija taip pat bunda. Pražydo rododendrai, baltažiedžiai eleborai, ciklamenai ir kiti augalai.

„Augalai, aišku gali nukentėti labai. Jiems atrodo, kad dabar yra pavasaris, staiga atšalus, jie gali būti nepasiruošę tiems šalčiams ir dėl to nukentėti. Vietiniai augalai tikriausiai dėl to nežus, bet nukentės“, a – sako Šiaulių Botanikos sodo vadovas Martynas Kazlauskas.

Pasak botanikų, busti pradėjusiems augalams būtų geriau, jei šilti orai išsilaikytų. Tiesa, tada pavasarį tektų smarkiai kovoti su neiššalusiais kenkėjais.

Išsamiau – Ainos Mizgirdės reportaže:

Žinios. Lietuvoje – pirmieji pavasario ženklai: iš klevų jau varva sula, soduose sprogsta ir žydi augalai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt