Naujienų srautas

Gyvenimas2020.01.13 11:57

Norint tinkamai parengti šunį vedlį reikia dirbti ne tik su juo, bet ir su akluoju

žiūrėti reportažą

Akliesiems judėti viešosiose vietose sudėtinga, todėl į pagalbą dažnai pasitelkiamas šuo vedlys. Tokį šunį vedlį tinkamai išdresiruoti užtrunka apie dvejus metus. Argentinoje esančioje specialioje mokykloje dirbama ne tik su šunimis, bet ir su naujaisiais jų šeimininkais.

24-erių Brenda Martinez Barreto akla nuo gimimo. Vienas didžiausių gyvenime sunkumų – vaikščioti viešose vietose, kur daug žmonių ir kitokių kliūčių. Tačiau dabar Brendos gyvenimas palengvės – ji įsigijo specialiai jai išmokytą šunį vedlį – tokius Argentinoje rengia speciali mokykla.

„Vienintelis dalykas, kurį jaučiu dabar, yra pavadėlis. Juo šuo mane gali vesti ir suprantu, kada reikia pasitraukti. Turint taip išmokytą šunį šimtu procentų pasikeitė mano greitis ir saugumas vaikštant. Šuo taip išvengia kliūčių, kad kartais apie jas net nesužinai“, – sako Brenda.

Žinios. Savivaldybė kartu su aplinkosaugininkais aplankys „Grigeo“ Vilniuje: vizitui pakvietė įmonės atstovai

Šuo dvejus metus specialioje mokykloje mokomas padėti aklajam įvairiausiose situacijose – nuo judėjimo gatvėje iki uždarų erdvių tokių kaip nedidelės parduotuvės. Pasak instruktorių, norint tinkamai parengti šunį vedlį reikia dirbti ne tik su juo, bet ir su akluoju – išsiaiškinti kokių poreikių jam reikia.

„Regos negalią turintiems žmonėms atvykstant jie atlieka psichologines ir fizines patikras. Įvertiname juos, ypač mobilumą. Labai svarbu nustatyti socialumo lygį, taip pat kaip jie sugeba savimi pasirūpinti. Viską įvertiname ir tada išrenkame šunį, kiekvienam geriausiai jo poreikius atitinkantį. Šunų temperamentas irgi skiriasi, ne visada jie susigyvena. Tačiau tikimybė, kad susigyvens yra didesnė nei 90 procentų“, – sako šunų vedlių instruktorius Maximiliano Araoz.

Kai šuo jau išrenkamas, paskutinis mokymo etapas – pripratinti naująjį šeimininką ir šunį vedlį. Instruktorius eina pasivaikščioti kartu, tikrina ne tik kaip šuniui sekasi reaguoti į aplinką, bet ir kaip aklasis reaguoja į šunį ir jo rodymus.

Vienintelis trukdis, dėl kurio ne visi aklieji turi tokius puikiai dresuotus šunis yra jų kaina. Žmogui turėti šunį vedlį kainuoja 15 tūkstančių dolerių.

Išsamiau – Igno Kinčino reportaže:

Žinios. Savivaldybė kartu su aplinkosaugininkais aplankys „Grigeo“ Vilniuje: vizitui pakvietė įmonės atstovai
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą