Gyvenimas

2020.01.18 22:05

Mažiausiai turistų lankomų šalių TOP 25: kodėl verta į jas nuvykti

LRT.lt2020.01.18 22:05

Paryžiaus tiltų turėklai linksta nuo įsimylėjėlių „meilės spynelių“, lankytojai kaip silkės į statinę grūdasi į garsiausias Barselonos bažnyčias ir istorinį Dubrovniko centrą. Italijoje turizmo daromą poveikį bandoma suvaldyti atskiriant turistų ir vietinių gyventojų srautus ar įvedant baudas už paplūdimio šlepečių avėjimą viešose vietose. Iš nerimastingų perteklinį turizmą mininčių antraščių susidaro įspūdis, kad planetoje mums darosi per ankšta.

Tačiau tereikia nuklysti nuo turistų pramintų takelių ir atrasite visai kitokį kelionių žavesį. Daugelyje pasaulio vietų yra kampelių, kur turistai su nekantrumu laukiami, nes tvarus turizmas gali net padėti gyventojams išbristi iš skurdo, rašo „CNN Travel“.

Kontrastas tarp labiausiai ir menkiausiai lankomų vietų didžiulis. 2017 m. Prancūziją aplankė beveik 87 mln. turistų iš viso pasaulio. Tais pačiais metais į Ramiojo vandenyno pietuose esančią Tuvalu, kur nesunku rasti ne tik tuščią paplūdimį, bet ir negyvenamą salą, užsuko vos 2 tūkst. žmonių.

Remiantis naujausiais Jungtinių Tautų Pasaulio turizmo organizacijos surinktais duomenimis, šiame sąraše pateikiama didesnė dalis turistų dar neatrastų šalių ir teritorijų, kur nereikia skintis kelio per asmenukių lazdų mišką, kad galėtume pasigrožėti įspūdingais gamtos, kultūros ir istorijos paminklais.

Deja, sąrašas nėra visiškai išsamus. Keletas nuostabiausių pasaulio kampelių, tokių kaip vešlios Bisau Gvinėjos džiunglės ar plačios Čado ežero pakrantės, buvo išbraukti dėl su saugumu susijusių JAV valstybės departamento rekomendacijų.

Bet ir tai, kas liko, puikiai iliustruoja, kaip kartais gali būti naudinga išsukti iš populiariausių trasų ir pasideginti Siera Leonės paplūdimiuose, patyrinėti Lichtenšteino kalnų pilis ar panardyti tarp pietinėje Ramiojo vandenyno dalyje sudužusių laivų liekanų.

O jei vis dar negalite įsivaizduoti savaitės atostogų Kiribatyje ar tradicinės Rytų Timoro virtuvės patiekalų skonio, nieko tokio, tiesiog pasukite gaublį ir užsisakykite skrydį į šalį, apie kurią nieko nežinote – patirsite tikrą staigmenų kupinos kelionės malonumą. Juk dėl to ir keliaujame, ar ne?

1. Tuvalu

Iš daugiau kaip 100 mažyčių pietinėje Ramiojo vandenyno dalyje pasklidusių salų susidedanti valstybė yra viena labiausiai izoliuotų šalių pasaulyje.

Oro uostas įsikūręs tik pagrindinėje Funafučio saloje. Kitos salos pasiekiamos keltais. Skirtingai nuo tokių turistų pamėgtų šalių kaip Fidžis, Tuvalu salos yra turistų nenutryptas rojus, kur galima stebėti orą skrodžiančias žuvis skraiduoles, tingiai leisti popietę įsitaisius hamake ar nardyti spalvinguose koralų rifuose.

Jei planuojate kelionę į Tuvalu, negaiškite. Salas skalaujančios bangos ne veltui laikomos didele grėsme – kylant vandens lygiui vandenyne, Tuvalu netrukus gali atsidurti po vandeniu, rašo „CNN Travel“.

Kodėl verta vykti: kad pasivaikščiotumėte balto smėlio paplūdimiais, kol jų dar neužliejo vanduo.

Turistų skaičius 2017 m.: 2 tūkst.

2. Kiribatis

Centrinėje Ramiojo vandenyno dalyje išsibarstę atolai ir lagūnos vos vos kyšo virš vandens – tai yra Kiribatis, kurio salos ir atolai skirstomi į tris regionus: Gilberto, Fenikso ir Laino salas.

Sunku persistengti kalbant apie šių salų izoliaciją – artimiausias kaimynas Fidžis yra „vos“ už 2,2 tūkst. km, todėl retai kas užsuka pasimėgauti jose puoselėjama svetingumo tradicija. Daugelis atvykusiųjų sulaukia kvietimo į tradicinę Kiribačio gyventojų šventę, vadinamąjį botaki.

Jei jums pasiseks ir apsilankysite šiame renginyje, išvysite sijonais iš pandanų seginčius šokėjus, išgirsite tradicinius ritmus mušančius būgnus ir būsite pavaišinti duonmedžio vaisiais, tarais ir kokosų daigais.

Kodėl verta vykti: kad sudalyvautumėte botaki šventėje atvirame maneaba vadinamame pastate.

Turistų skaičius 2016 m.: 6 tūkst.

3. Maršalo salos

Bombos ir maudymosi kostiumėliai išgarsino šias Ramiojo vandenyno salas – bikinis taip buvo pavadintas po Maršalo salų Bikinio atole JAV atliktų branduolinių bandymų.

Praėjus dešimtmečiams šioje saloje vis dar padidėjęs radiacijos lygis, tačiau Bikinio atolą supantis vandenynas nardytojams gali pasiūlyti įspūdingų vaizdų ir potyrių.

Vandenyno dugne šalia Bikinio atolo yra daugiau kaip dešimties sudužusių laivų liekanų. Pirmu nėrimu rekomenduojame apžiūrėti JAV lėktuvnešį „USS Saratoga“, kuris dalyvavo Ivodžimos mūšyje, o vėliau buvo naudojamas JAV branduoliniams bandymams. Nardytojai galės pasigrožėti koralais apaugusia laivo ginkluote ir būriais spalvingų žuvelių, besisukančių tarp iš vietos taip ir nepajudintų bombų.

Kodėl verta vykti: kad panardytumėte šiurpą keliančiame laivų kapinyne.

Turistų skaičius 2017 m.: 6 tūkst.

4. Montseratas

Aksominės žalios pievos ropščiasi į Sufriero kalvų ugnikalnį, kurio nevaldoma gaivališka jėga suformavo šios Karibų jūros salos kraštovaizdį.

Dešimtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje didesnė salos dalis buvo užtemdyta ugnikalnio išmetamų dulkių debesies, o salos sostinė Plimutas atsidūrė po storu vulkaninių pelenų ir uolienų sluoksniu. Šiuo metu turistai atvyksta lėktuvais ar keltais iš kaimyninės Antigvos, kad pamatytų ugnikalnio išsiveržimo paliktus pėdsakus.

Ekskursijoje po Plimutą galima apžiūrėti nuo pelenų papilkėjusią 17 a. bažnyčią ir kažkada garsaus viešbučio griuvėsius.

Kodėl verta vykti: kad pamatytumėte šiuolaikinę Pompėją ir pasilepintumėte vulkaninių uolienų suformuotuose naujuose paplūdimiuose.

Turistų skaičius 2017 m.: 8 tūkst.

5. Niujė

Jei Polinezijos salą įsivaizduojate kaip jūros bangų švelniai skalaujamą balto smėlio paplūdimį, pagalvokite dar kartą – Niujės pakrantė nelygi, išraižyta urvų, it išgraviruota aštriais koralų „peiliais“.

Nuo liepos iki spalio pabaigos kuprotieji banginiai užsuka pasimėgauti šiltais salos pakrantės vandenimis, priartėdami tiek, kad juos galima stebėti nuo kranto. Šiais mėnesiais jūros vėjo ošimą nustelbia banginių dainos ir uodegų pliauškėjimas.

Čia – vienoje iš nedaugelio vietų žemėje – lankytojai, lydimi gerai apmokytų gidų, net gali užsisakyti pasiplaukiojimą su banginiais, rašoma „CNN Travel“.

Kodėl verta vykti: kad pasiplaukiotumėte šalia mokyklinio autobuso dydžio banginių vienoje mažiausių pasaulio valstybių.

Turistų skaičius 2017 m.: 10 tūkst.

6. Amerikos Samoa

Nuo stačių uolų atsiveria vaizdas į krištolo tyrumo Amerikos Samoa – salų grupės pietinėje Ramiojo vandenyno dalyje, į šiaurės rytus nuo Fidžio – pakrantės vandenis. Tai vienintelė JAV teritorija pietiniame pusrutulyje.

Galite plaukioti kanoja po Pago Pago uostą ar užmesti meškerę, tikintis stambaus tuno ar marlino – yra įvairiausių būdų tyrinėti salą skalaujančią jūrą. Norėdami rasti tankiuose miškuose slypinčius lobius, leiskitės į ekskursiją po Amerikos Samoa nacionalinį parką – vaisiaėdžių šikšnosparnių karalystę.

Saloje gyvenančių vaisiaėdžių šikšnosparnių, kuriuos galima pastebėti kabaliuojančius ant medžių ar pralekiančius virš galvos, išskėstų sparnų ilgis gali siekti pusantro metro.

Kodėl verta vykti: kad pabendrautumėte su nykstančiais vaisiaėdžiais šikšnosparniais Amerikos Samoa nacionaliniame parke.

Turistų skaičius 2017 m.: 20 tūkst.

7. Saliamono salos

Žūtbūtinė kova užvirė rojų primanančių pietinių Ramiojo vandenyno salų fone po to, kaip 1942 m. Gvadalkanalio saloje išsilaipino JAV jūrų pėstininkai.

Praėjus dešimtmečiams nuo paskutinio susirėmimo, vešliose džiunglėse vis dar galima rasti tų neramių dienų liudininkų – rūdijančių tankų, amfibijų ir apkasų. Bet istorija ties vandens linija nesibaigia.

Vandenyno dugne guli koralais vešliai apaugę nugrimzdę hidroplanai, tanklaiviai ir povandeniniai laivai. Tiek paviršinio, tiek giluminio nardymo mėgėjai Saliamono salose turi puikią progą stebėti, kaip vandens augmenija ir gyvūnija savo reikmėms pritaiko žiauraus karo liekanas.

Kodėl verta vykti: kad didelį plotą užimančiame salyne ištyrinėtumėte Antrojo pasaulinio karo istoriją.

Turistų skaičius 2017 m.: 26 tūkst.

8. Komorai

Vandenyne tarp Madagaskaro ir Mozambiko įsiterpę Komorai gali pasigirti tokia pat švaria jūra ir balto smėlio paplūdimiais, kokie sutraukia tūkstančius turistų į Seišelius. Tik poilsiautojų čia mažiau ir turizmo sektorius ne taip išvystytas.

Vos atvykę į salą pajusite, kad kažkas tvyro ore. Dažnai „Aromatų salomis“ vadinami Komorai nuo tų laikų, kai dar buvo Prancūzijos kolonija, parfumerijos pramonei augina aromatinguosius augalus.

Vėjo nešamas kvapiųjų kanangų žiedų aromatas persipina su gvazdikėlių, bergamočių, jazminų, vanilės ir citrinžolės dvelksmu, sukurdamas svaiginantį kvapų mišinį.

Kodėl verta vykti: kad įkvėptumėte aromatingo žieduose paskendusios salos vėjo.

Turistų skaičius 2017 m.: 28 tūkst.

9. San Tomė ir Prinsipė

Šalia vakarinės Afrikos pakrantės Gvinėjos įlankoje beveik ties pačiu pusiauju „įsitaisiusiose“ San Tomėje ir Prinsipėje gausu endeminių augalų ir gyvūnų.

Vešliose džiunglėse, kuriomis užžėlė buvusios kavos plantacijos, turistai gali pamatyti su lyg namo stogu išaugusias begonijas, šimtus orchidėjų rūšių ir įvairiaspalvių paukščių.

Gamtos mylėtojo pažinčiai su šiuo bioįvairovės centru rekomenduojama atskristi į pagrindinę San Tomės salą, o iš ten vietiniu lėktuvėliu pasiekti mažąją Prinsipę. Vulkaninės kilmės sala yra UNESCO biosferos rezervatas, kuriame reguliariai randama naujų rūšių, pradedant nendrinėmis varlėmis ir baigiant pelėdomis.

Atsargiai praskleiskite medžių šakas ir galbūt atrasite gėlės žiedą ar kokį slapuką gyvūną, kurio iki šiol dar nepastebėjo budri mokslininkų akis.

Kodėl verta vykti: kad galėtumėte ieškoti dar neatrastų rūšių nepaprasta bioįvairove pasižyminčiose salose.

Turistų skaičius 2016 m.: 29 tūkst.

10. Mikronezijos Federacinės Valstijos

Jei planuojate kiekvienoje iš Mikronezijos Federacines Valstijas (MFV) sudarančių salų praleisti bent po dieną, nusiteikite šioje Ramiojo vandenyno valstybėje gyventi daugiau nei pusantrų metų. Šalį sudaro net 607 salos, bet sudėjus jas visas kartu, gausime vos 700 kvadratinių km sausumos, išsibarsčiusios 6,7 mln. kvadratinių km vandens plote.

Daugelis salų negyvenamos, tačiau tyrinėjantiems Ponapę – didžiausią MFV salą – bus pačiu įstabiausiu būdu priminta, kad žmonės šimtmečius kūrė kultūrinį šio salyno palikimą.

Netoli šios salos pietrytinės pakrantės įsikūręs UNESCO pasaulio paveldo objektas – Nan Madolis, kurį sudaro 100 garsiosios Ramiojo vandenyno dinastijos laikais suformuotų dirbtinių salų. Čia keliautojai galės tyrinėti 1200–1500 metais pastatytus didingus bazalto rūmus ir šventyklas, rašoma „CNN Travel“.

Kodėl verta vykti: kad aplankytumėte vidury vandenyno iškilusį senovinį ritualinį centrą.

Turistų skaičius 2016 m.: 30 tūkst.

11. Džibutis

Ties Raudonąją jūrą ir Adeno įlanką jungiančiu sąsiauriu įsikūręs Džibutis yra ypatingai geroje strateginėje vietoje, tačiau pamatę šalies peizažą, pasijusite it patekę į kitą planetą.

Asalio ežerą juosiantys baltos druskos paplūdimiai, iš Ardukobos ugnikalnio virstantys dūmai ir kupranugariai, ramiai rupšnojantys žolę šalia mėnulio peizažą primenančių klinčių kaminų Abės ežere.

Akylesni keliautojai gali pastebėti kramtomosios gumos spalvos flamingų, suteikiančių atšiauriam peizažui rokoko stiliaus prieskonį. Tai tarsi žmogaus išmoningumo liudijimas – klajokliai afarai sugebėjo prisitaikyti prie atšiaurios aplinkos, ganydami savo bandas išsibarsčiusiuose pelkių žolės lopinėliuose.

Kodėl verta vykti: kad pasijustumėte it kitoje planetoje ir sutaupytumėte nemenką sumą pinigų, kurios pareikalautų skrydis į kosmosą.

Turistų skaičius 2010 m.: 51 tūkst.

12. Sierra Leonė

Jei paminėjus Siera Leonę jums prieš akis neiškyla balto smėlio paplūdimių, bangas skrodžiančių banglentininkų ir kiaušinius dėti susiruošusių jūrinių vėžlių vaizdas, greičiausiai reikėtų geriau pasidomėti šia šalimi.

Pilietinio karo ir ebolos viruso protrūkių nualinta Vakarų Afrikos valstybė pastaraisiais dešimtmečiais ištvėrė ne vieną sunkmetį, tačiau tai turėtų būti tik dar viena priežastis padėti jos po truputį atsigaunančiam turizmo sektoriui.

Įsitaisykite ant saulės nugairinto Vakarinio iškyšulio smėlio ir gurkšnodami vietos gamybos šviesųjį alų galėsite stebėti jūros pakrantę, dairydamiesi didžiųjų vėžlių.

Kodėl verta vykti: kad patirtumėte vaizdo atviruke vertas atostogas atokiau nuo turistų pamėgtų maršrutų. Ar minėjome, kad čia galima sutikti nykštukinių begemotų?

Turistų skaičius 2016 m.: 54 tūkst.

13. Gvinėja

Siera Leonės kaimynystėje įsikūrusi Gvinėja, kurios nepaprastai vaizdingos aukštumos yra viena patraukliausių vietų žygiams į kalnus Afrikoje.

Galingos upės išteka iš Futa Džalono miškų, kuriuose pavakariams galima nusiskinti mangą ar avokadą nuo gretimai augančio medžio.

Junkitės prie fulų kalba kalbančio gido ir leiskitės į nepamirštamą žygį, kurio metu turėsite progą susipažinti su vietiniais, nes kiekvieną naktį nakvosite vis kitame Gvinėjos kaimelyje. O akis ir sielą galėsite palepinti vandeningų krioklių ir gilių kanjonų vaizdais. Pajuskite nepamirštamą Gvinėjos žmonių svetingumą.

Kodėl verta vykti: pradėkite treniruotis, kad galėtumėte leistis į pėsčiųjų žygius į kalnus.

Turistų skaičius 2016 m.: 60 tūkst.

14. Tonga

Tradicinės šventės, vešlios palmės ir svetingi vietiniai sutinka į pietinėje Ramiojo vandenyno dalyje išsibarsčiusį salyną – Tongos Karalystę – atvykstančius turistus.

Čia galėsite tyrinėti užsislėpusius paplūdimius, medžius, kuriuose knibždėte knibžda skraidančių lapių ir tik valtimis pasiekiamas salas. Nors Tonga gali užliūliuoti turistus rožinėmis tropikų rojaus svajonėmis, tie, kas mėgsta aštresnius pojūčius, taip pat neliks nuvilti.

Siauri grioveliai aštrioje vulkaninėje uolienoje Tongatapu saloje sukuria įstabias kiaurymes, į kurias atsimušančios bangos išmeta vandens purslus į keliasdešimties metrų aukštį – dėl šio gamtos šou verta sukarti net ir nemažą atstumą.

Kodėl verta vykti: Kad turėtumėte galimybę stebėti įspūdingą bangų mūšą prie uolėtų Tongos krantų.

Turistų skaičius 2017 m.: 62 tūkst.

15. Angilija

Baltu smėliu nuklota ir topazo spalvos įlankėlėmis išvagota Didžiajai Britanijai priklausanti užjūrio teritorija gali pasigirti gražiausiais Karibų jūros paplūdimiais, kuriuose visgi akivaizdžiai kažko trūksta... čia nėra žmonių.

Apribojus turizmą iki aukščiausios klasės kurortų, Angilija išvengė intensyvios kaimyninėms saloms būdingos plėtros. Jei turite galimybę sumokėti tikrai nemažą kainą, galėsite mėgautis nuostabiais, turistų nenutryptais paplūdimiais.

Jų čia net 33, bet rekomenduojame pradėti nuo Rendezvous Bay. Saujelė šviesiai dažytų, palei visą pakrantę išsibarsčiusių paplūdimio barų kviečia užsukti kokteilio visus, išsirengusius pasivaikščioti beveik 5 km ilgio pajūriu.

Kodėl verta vykti: kad pajustumėte aukščiausios klasės poilsį neperkrautame Karibų jūros kurorte.

Turistų skaičius 2017 m.: 68 tūkst.

16. Rytų Timoras

Geriau labdaros organizacijoms nei turistams pažįstamas Rytų Timoras yra naujausia šalis Azijoje, kurios pirmieji gyvavimo dešimtmečiai nebuvo rožėmis kloti.

Šiandien kalnai, kurie kažkada buvo Timoro pasipriešinimo judėjimo kovotojų prieglobstis, pradedami naudoti turizmui ir sportui. Penkių dienų trukmės dviračių lenktynių „Tour de Timor“ dalyviai kalnų takeliais rieda per vešlią augmeniją, įveikia sudėtingas įkalnes ir nuokalnes, pravažiuoja pro atokius kaimelius. „Tour de Timor“ jau spėjo užsitarnauti sudėtingų iššūkių ir nepakartojamų įspūdžių kupinų varžybų reputaciją.

Tačiau norint pasivažinėti dviračiu Rytų Timore, visai nebūtina būti patyrusiu sportininku. Jei nebijote kalnų ir karščio, atsivežkite savo dviratį ir minkite pedalus atokiais kalnų keliais, kuriuose nėra intensyvaus automobilių eismo, rašo „CNN Travel“.

Kodėl verta vykti: meskite sau iššūkį ir sudalyvaukite svarbiausiose gyvenimo varžybose.

Turistų skaičius 2017 m.: 74 tūkst.

17. Sent Vinsentas ir Grenadinai

Kadangi tarptautinis oro uostas Sent Vinsente ir Grenadinuose buvo atidarytas tik 2017 m., iki tol šios salos buvo kruiziniais laivais ir privačiomis jachtomis atplaukiančių keliautojų teritorija.

Naudokitės viešaisiais keltais ir keliaukite iš salos į salą su būriu vietinių, į kurį įsimaišo tik vienas kitas turistas.

Sėskite į keltą, plaukiantį iš Sent Vinsento į Juniono salą, ir pekeliui stabtelėkite Bekijos, Kanuano ir Mero uostuose. Jei galite sau leisti praleisti naktį geriausiuose Kanuano viešbučiuose, apsistokite čia ilgesniam laikui, kad spėtumėte patyrinėti laukinius barjerinius rifus salos pakrantėse.

Jei ne, tęskite kelionę iki kiekvienam prieinamos Juniono salos ir išlenkite romo kokteilį ant kriauklių pakloto pastatytame „Happy Island“ bare.

Kodėl verta vykti: kad aplankytumėte perlų spalvos paplūdimiais garsėjančias salas.

Turistų skaičius 2017 m.: 76 tūkst.

18. San Marinas

Iš visų pusių Italijos apsuptą San Marino Respubliką sudaro vos kiek daugiau nei 60 kvadratinių km kietos uolienos. 301 m. įkurta valstybė yra paskutinis išlikęs nepriklausomas Italijos miestas-valstybė ir seniausia pasaulyje respublika.

Nors trys istoriniai bokštai, puošiantys San Marino vėliavą, šiandien atlieka daugiau simbolinį vaidmenį, iš jų vis dar galima stebėti kalnuotą valstybės teritoriją.

Jei norite nuo sienos iki sienos besidriekiančių vaizdų, įsiropškite į vaizdingąjį Rocca Guaita – ir taip sunkiai įveikiamą viršukalnę sutvirtinantį 11 a. bokštą, kuris net keletą amžių padėjo atremti priešus, buvo naudojamas kaip nacionalinės gvardijos buveinė ar kalėjimas.

Kodėl verta vykti: kad patyrinėtumėte mažiausiai turistų nutryptos Europos šalies kalnų viršūnėje dunksančią tvirtovę.

Turistų skaičius 2017 m.: 78 tūkst.

19. Dominika

Vešlių ir drėgnų Dominikos džiunglių papėdėje smilksta net devyni aktyvūs ugnikalniai, o iš žemės besiveržiantys garai ir karštos versmės primena apie jų seisminę jėgą.

Nuo 2010 m. salos vulkaninis peizažas vilioja nuotykių ištroškusius turistus pasivaikščioti pirmuoju Karibų jūros regione ilgojo nuotolio pėsčiųjų maršrutu – Waitukubuli nacionaliniu taku, beveik 200 km nuo vienos salos pakrantės iki kitos vingiuojančiu stačiais kalnais ir akiai neįprastais kraštovaizdžiais.

Tai – rimtas išbandymas, apverčiantis įprastas atostogas prie Karibų jūros aukštyn kojomis. Keliaujantiems dažnai net neprireikia palapinių, išvargę jie greitai užmiega atokiau nuo kelio įrengtuose hamakuose.

Kodėl verta vykti: kad įveiktumėte bent nedidelę pirmojo Karibų jūros regione ilgojo nuotolio pėsčiųjų tako atkarpėlę.

Turistų skaičius 2017 m.: 79 tūkst.

20. Lichtenšteinas

Alpėse tarp Austrijos ir Šveicarijos įsiterpusi Lichtenšteino Kunigaikštystė yra viena iš dviejų išėjimo į jūrą neturinčių valstybių, kurias supa taip pat išėjimo į jūrą neturinčios valstybės, pasaulyje (kita – Uzbekistanas).

Tačiau nepanašu, kad kam nors tos jūros labai trūktų. Čia pėsčiųjų takai vingiuoja tarp akmenuotų viršukalnių, o kalnų pašlaitėse keroja vynuogynai.

Nuo kalnų žemyn žvelgia senovinės pilys. Norėdami pamatyti įspūdingiausią šalies tvirtovę, nuvykite iki Balzerso kaimelio, o iš ten pėsčiomis leiskitės į Gutenbergo pilį, rašoma „CNN Travel“.

Lankytojai gali pasivaikščioti po pilies rožyną, kuris vasaros mėnesiais pasidabina įstabiais rožiniais žiedais.

Kodėl verta vykti: kad aplankytumėte pasakų pilį kalnų karalystėje.

Turistų skaičius 2017 m.: 79 tūkst.

21. Vanuatu

Tie keletas turistų, kurie pasiryžta nuklysti taip toli į pietinę Ramiojo vandenyno dalį, apdovanojami kompiuterio darbastalio vertais vaizdais – tik įsivaizduokite: balto smėlio paplūdimiai, palmės ir krištolo tyrumo vanduo.

Tačiau rojų primenančiame peizaže slepiasi nemenkas pavojus. Rytinėje Tanos saloje dunksantis Jasūro kalnas yra vienas aktyviausių ugnikalnių pasaulyje, nuolat rengiantis pirotechninius žiežirbų ir lavos pasirodymus, verčiančius turistus išlaikyti pagarbų atstumą.

O vaizdingoje Sekminių saloje drąsiausi vietiniai praktikuoja Nagol, arba nardymu ant žemės, vadinamą tradiciją. Atvykite čia tuo laikotarpiu, kai vyksta sekmadieniniai festivaliai (nuo balandžio iki birželio pabaigos), kad pamatytumėte kaip vyrai ir berniukai įsliuogia į medinius maždaug 30 m aukščio bokštus ir šoka žemyn, prisirišę prie kojų vijoklius.

Šiuo ritualu garbinamas batatų derlius ir vyrų vaisingumas.

Kodėl verta vykti: kad pamatytumėte, kaip bebaimiai nardytojai ant žemės demonstruoja meistriškumą šiame ekstremaliame sporte.

Turistų skaičius 2017 m.: 109 tūkst.

22. Sent Kitsas ir Nevis

Išsvajotu Karibų jūros peizažu apdovanotos dvi salos vilioja nuostabiais paplūdimiais ir nerūpestinga atostogų atmosfera.

Nevis kiek atokesnė sala. Joje gimė vienas iš JAV tėvų įkūrėjų Alexanderis Hamiltonas – jo gimimo vietoje šiuo metu įsikūrusi Nevio istorinė draugija, tačiau net ir A. Hamiltono gerbėjai nesugriovė šios salos, kaip atsiskyrėlių rojaus, įvaizdžio.

Lėtas gyvenimo tempas leidžia atidžiau panagrinėti išskirtinę salos virtuvę. Paragavę vietos delikateso – ožkienos troškinio – mėgaukitės itin šviežiomis jūros gėrybėmis ir saloje auginamų vaisių gausa.

Nepamirškite visko užgerti ilgai brandintu aromatingu romu.

Kodėl verta vykti: paragauti šviežiai iš jūros ir sodo ant stalo atkeliavusių Karibų jūros virtuvės patiekalų.

Turistų skaičius 2017 m.: 114 tūkst.

23. Naujoji Kaledonija

Nesvarbu, ar buriuojate, ar nardote ar tiesiog mėgstate paplaukioti, Naujosios Kaledonijos paplūdimiai tam puikiai tinka.

Žvilgterėkite atidžiau ir pamatysite, kiek čia įstabios įvairovės. Galima stebėti dešimtis ryklių rūšių, jūrinius vėžlius ir didžiąsias žuvis. Sekliuose pakrantės vandenyse gyvena lamantinų giminaičiai ramieji diugoniai, o būriai žuvų tyrinėja trečią pagal dydį pasaulyje koralinį rifą.

95 proc. Naujosios Kaledonijos vandenų saugomi, todėl čia puikios sąlygos jūros gyvūnijai ir tikras rojus kiekvienam gamtos mylėtojui.

Lyginant su atokesnėmis pietinės Ramiojo vandenyno dalies salomis, Naujoji Kaledonija nesunkiai pasiekiama iš Naujosios Zelandijos ir Australijos oro uostų. 16 tūkst. km nuo Paryžiaus nutolusi Prancūzijos užjūrio teritorijos sostinė Numėja yra vos už 1,5 tūkst. km nuo Australijos Brisbano miesto.

Kodėl verta vykti: kad kartu su diugoniais pasivartytumėte Naujosios Kaledonijos lagūnose.

Turistų skaičius 2017 m.: 121 tūkst.

24. Eritrėja

Nuo sausringų kalvų iki pat Raudonosios jūros besidriekiantis įspūdingas Eritrėjos kraštovaizdis tapo audringos šalies istorijos fonu. Nors kai kurie šios Afrikos šalies regionai vis dar pavojingi keliautojams – Jungtinės Karalystės institucijos rekomenduoja vengti pasienio ruožų – daug kas šioje šalyje vilioja turistus.

Aukščiausios klasės paviršinio nardymo galimybės, skirtingos kultūros ir tradicinė virtuvė – vien dėl to Eritrėja verta jūsų dėmesio, o jos sostinė Asmara yra tapusi tikra modernizmo architektūros gerbėjų Meka.

Vėsaus oro gaivinamas ant plokščiakalnio išsidėstęs miestas gali pasigirti puikiai išsilaikiusiais 1893-1941 m. – laikotarpio, kai šalį buvo okupavusi Italija – pastatais.

Nuo vintažinių kino teatrų iki futuristinių šedevrų – Asmara yra tikra architektūros mylėtojo svajonė ir pirmoji vieta Eritrėjoje, įtraukta į UNESCO pasaulinio paveldo sąrašą, rašoma „CNN Travel“.

Kodėl verta vykti: kad pasigrožėtumėte modernistine Asmaros architektūra – UNESCO pasauliniu paveldu.

Turistų skaičius 2016 m.: 142 tūkst.

25. Moldova

Jei vaikščiodami po Kišiniovą (Moldovos sostinę) užsuksite į kiekvieną pakeliui pasitaikiusią vyninę, gali prireikti raugintų agurkų sunkos (čia toks vietinis „vaistas“ nuo pagirių).

Daugelis vyno mylėtojų Vakaruose vis dar menkai susipažinę su Moldovos vynininkystės tradicija, o ši mažytės Rytų Europos šalis turi ką pasiūlyti, nes vynas čia gaminamas jau bene 5 tūkstančius metų. Naudodami Kaukazo, Europos ir vietos vynuogių derinius, Moldovos vyndariai gamina tiek sausus, tiek aksominio skonio raudonus, tiek ir desertinius vynus.

Apsilankykite kai minima Nacionalinė vyno diena ir su minia entuziastingai nusiteikusių vietinių, išragaukite visko po truputį.

Kodėl verta vykti: kad pakeldami moldaviško vyno taurę išmoktumėte pasakyti „noroc!“ – „į sveikatą!“

Turistų skaičius 2017 m.: 145 tūkst.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.