Gyvenimas

2020.01.11 15:30

Ko reikėtų nedaryti lėktuvuose 2020-aisiais

LRT.lt2020.01.11 15:30

Emocinės paramos gyvūnai lakstantys praėjimuose tarp sėdynių, apsimetėliai, bandantys vaidinti orlaivio pilotus, ir neplanuoti nusileidimai dėl girtų keleivių keliamo sąmyšio – praėjusiais metais neišvengėme keisto kai kurių orlaivių keleivių elgesio, rašo „CNN Travel“.

Be abejo, kelionės oru kelia stresą, o kelios valandos kitų keleivių apsuptyje atsipalaiduoti tikrai nepadeda, bet pasistenkime, kad 2020 m. baigtųsi nevaldomų keleivių keliamas sąmyšis.

Tai tik rožinė svajonė, pagalvosite, bet nuo šio mėnesio įsigalioja griežtesnis tarptautinis reguliavimas, tikėkimės, užkirsiantis kelią netinkamam elgesiui lėktuvuose ir užtikrinsiantis, kad pažeidėjai bus nubausti.

Turėdami tai omenyje, pasižadėkite 2020 m. nedaryti kelių paprastų dalykų:

1. Į lėktuvo saloną neimkite neapmokyto emocinės paramos gyvūno

Galų gale pakliuvę į lėktuvą atsisėdate, įsipatoginate, apsidairote ir pamatote, kad šalia įsitaisiusi bene 30 kg sverianti kiaulė.

Taip, taip, nesuklydote. Kiaulės gali skraidyti, bent jau JAV, jei į lėktuvo saloną jos atsivedamos kaip emocinės paramos gyvūnas (EPG).

Skirtingai nuo tarnybinių gyvūnų, EPG neprivalo būti dresuoti, kad atliktų tam tikras funkcijas – jie tiesiog maloniai nuteikia, būdami šalia.

Žinoma, EPG gali būti gerai besielgiantis gyvūnas, nuraminantis dėl skrydžio susijaudinusį šeimininką ar padedantis įveikti tam tikrų ligų simptomus.

Tačiau kol nėra griežtų aviacijos taisyklių, į orlaivio saloną gali pakliūti ir nedresuoti, nevaldomi, kelias valandas ramiai išbūti negalintys augintiniai.

Be to, turint omenyje, kad skraidintis naminį gyvūną yra ypatingai brangu, kai kurie keleiviai gali piktnaudžiaudami bandyti registruoti savo augintinį kaip EPG ir tokiu būdu nesunkiai išvengti papildomų mokesčių.

Ir kokį turime rezultatą? Baisus gyvūnų keliamas chaosas aviacijoje. Buvo pranešimų apie tai, kad emocinės paramos gyvūnai užpuola skrydžio palydovus, priteršia lėktuvo salone, sukelia kitiems keleiviams alergines reakcijas.

Praėjusiais metais oro transporto sektorius, reaguodamas į skrydžio palydovų skundus, bandė apsaugoti savo interesus – oro linijos įvedė naujas taisykles, numatančias, kurie gyvūnai gali būti imami į lėktuvo saloną, o kurie turi likti namuose.

2019 m. spalį JAV transporto departamento atstovai „CNN Travel“ sakė „žinantys apie susirūpinimą dėl to, kad keleiviai gali apgaulės būdų įsivesti augintinius į lėktuvo saloną aiškindami, kad tai – tarnybiniai gyvūnai.“ Departamentas teigė kuriantis naujas taisykles, padėsiančias šią problemą išspręsti.

Emocinės paramos gyvūną – paršelį Hamletą – auginanti Megan Peabody siūlo ir kitokį šios problemos sprendimą.

„Būtų puiku, jei su gyvūnais keliaujantys žmonės galėtų rinktis atskirą skrydį ar netgi oro linijas,“ – sakė moteris, kalbėdama su „CNN Travel“.

O kol to nėra, gerai pagalvokite, prieš registruodami savo gyvūną kaip EPG arba bent jau apmokykite jį tinkamai elgtis.

2. Neprisigerkite skrydžio metu

Nieko blogo, jei 10 km aukštyje mėgstate pasilepinti taure vyno ar stiklu džino su toniku, tačiau lygiai taip pat kaip ir ant žemės, ore svarbu saikas.

Alkoholis yra viena iš dažniausių įniršio ore priežasčių. Dėl jo poveikio yra kilęs ne vienas smurto lėktuvo salone protrūkis, pasibaigęs keleivių sulaikymu ar skrydžio maršruto pakeitimu.

Skrydžio palydovai turi teisę atsisakyti parduoti keleiviui alkoholinių gėrimų, jei mato, kad jis ar ji gali netrukus viršyti savo galimybių ribas, tačiau būna atvejų, kai jie to nepastebi, kol tampa per vėlu.

Galbūt lėktuve keleivis užsisakė tik pirmą ar antrą taurę, bet prieš tai oro uosto terminale išlenkė ne vieną stikliuką.

Skrydžio palydovai taip pat turi teisę konfiskuoti keleivio oro uoste įsigytus alkoholinius gėrimus ir grąžinti juos tik lėktuvui nusileidus.

Ar iš tikrųjų ore greičiau apsvaigstame nei ant žemės, yra ginčytinas klausimas – 2019 m. lapkritį „MedAire“ pasaulinės aviacijos sveikatos direktorius Paulo Alves „CNN Travel“ tvirtino, kad tai tėra mitas.

Kelionių sveikatos specialistas gydytojas Richardas Dawoodas teigia, jog viena didžiausių problemų yra dehidracija.

„Skrydžio metu žmonės paprastai nevartoja pakankamai skysčių, kad palaikytų reikiamą skysčių pusiausvyrą organizme ir kompensuotų dehidruojantį alkoholio poveikį,“ – aiškino jis „CNN Travel“.

Todėl prieš lipdami į lėktuvą vandeniu užpildykite savo daugkartinio naudojimo gertuvę ir nepadauginkite kokteilių.

3. Nesikabinėkite prie kitų keleivių

Visi kartu su jumis skrendantys žmonės turi tą patį tikslą – ramiai nusigauti nuo taško A iki taško B – ir greičiausiai jie yra visai nelinkę kalbėtis su nepažįstamaisiais.

Žinoma, yra keletas romantinių istorijų apie ore užsimezgusius santykius, kurie nusileidus ant žemės išsirutuliojo į gražią meilės istoriją.

Tačiau seksualinis priekabiavimas lėktuve, lygiai kaip ir ant žemės, yra visiškai nepriimtinas.

2019 m. spalį Jessica Van Meir skrido oro linijų „Virgin Atlantic“ reisu iš Londono į Vašingtoną. Per oro linijų vidaus pranešimų siuntimo sistemą moteris gavo keletą netinkamo turinio žinučių.

Bendrovė „Virgin Atlantic“ tokį elgesį pasmerkė ir teigė vidaus pranešimų sistemą išjungusi.

Tačiau dar 2013 m. oro linijos vykdė kampaniją „Sėkmė šypsosi 35 tūkst. pėdų aukštyje“. Jos metu keleiviams siuntinėjo koketiško turinio vaizdo žinutes, kuriose nusifilmavo „Virgin“ savininkas Richardas Bransonas.

„Šis vaizdo įrašas yra darytas 2013 m. Tuo metu jis buvo sukurtas kaip žaismingas pokštas, tačiau šiais laikais nieko panašaus net nebandytume daryti,“ – CNN sakė bendrovės atstovas spaudai.

4. Jei įsigijote bilietą, nepamirškite išskristi

Daugelis oro uostų nėra tokia vieta, kurioje norėtųsi leisti daugiau laiko nei būtinai reikalinga. Tačiau pastaraisiais metais kai kurie oro uostai prisistato kaip prekybos, kulinarijos ir prabangių SPA procedūrų centrai.

Kas galėtų būti priskirta šiai oro uostų „grietinėlei“? Neabejotinai Singapūro „Changi“ – nuosavu kriokliu pasigirti galintis oro uostas, nuolat išrenkamas geriausiu pasaulyje.

Tačiau neturėtumėte pamiršti, kad nepriklausomai nuo oro uosto patrauklumo ir siūlomų pramogų, jis vis tiek išlieka oro uostu ir kad į kai kurias jo vietas nebūsite įleisti, jei neplanuojate sėsti į lėktuvą.

2019 m. rugsėjį „Changi“ oro uoste buvo sulaikytas vyras, nusipirkęs bilietą vien tam, kad palydėtų žmoną iki lėktuvo, nors pats niekur skristi neplanavo.

Singapūro policija įspėjo gyventojus lėktuvo bilietus ir įsodinimo korteles naudoti pagal paskirtį.

Tai tik dar kartą mums primena, kad elgtis kaip romantinių komedijų veikėjai, kurie bėga paskui mylimąją oro uostu, peršoka apsaugos barjerus ir sulaiko ją nuo išvykimo, yra, švelniai tariant, nepatartina.

5. Nenusiaukite batų

Priklausomai nuo požiūrio, greičiausiai laikysite šį punktą bereikalingu sąraše arba vienu svarbiausių.

Basos kojos skrydžio metu yra kažkas tokio – nenuostabu, kad pirmos klasės būtiniausių daiktų rinkinuke dažnai galima rasti ir kojinaičių porą. Bet grįžkime į 2019 m. birželį, kai įrašas, vaizduojantis basakojį keleivį kojomis valdantį priešais jo lėktuvo sėdynę esantį ekraną, nors tam puikiausiai galėjo panaudoti ir nepriekaištingai funkcionuojančias rankas, sukėlė nemenką sujudimą socialiniuose tinkluose.

Galbūt tai ir įspūdinga, tik kad niekas nesidžiaugia matydamas basas kojas.

6. Nevaikštinėkite miegodami

Mes gyvename ypatingai ilgo nuotolio skrydžių amžiuje, pavyzdžiui, keleiviai turi galimybę tiesiogiai keliauti iš Singapūro į Niujorką, pasirinkę 17 valandų skrydį. O praėjusiais metais Australijos oro linijos „Qantas“ pasiūlė bandomuosius 19 valandų trukmės tiesioginius skrydžius iš Londono į Sidnėjų.

Tačiau diegiant šias aviacijos naujoves, kyla neišvengiamas klausimas – kaip išsimiegoti lėktuve?

Kuriamos naujos miegojimui pritaikytos sėdynės, bet tie, kas bijo skraidyti, arba nori geriau išsimiegoti, gali susigundyti išbandyti migdomųjų piliulių poveikį.

Kai kam tai gali pasirodyti puikiu problemos sprendimo būdu, tačiau yra tekę girdėti gėdingų ir, dažnai, nerimą keliančių istorijų apie per miegus vaikštančius keleivius, kuriems vėliau tenka susidurti su nemaloniomis tokių pasivaikščiojimų pasekmėmis.

7. Neapsimetinėkite tuo, kuo nesate

Kaip greičiau prasimušti pro visus oro uosto patikros punktus ir gauti geresnę vietą lėktuve? Yra įvairiausių teorijų, tačiau vieną dalyką galime pasakyti tvirtai – meluodami apie savo tapatybę toli nenueisite.

Be abejo, Leonardo DiCaprio 2002 m. filme „Pagauk, jei gali“ (angl. „Catch Me if You Can“) visa tai atrodė įspūdingai, tačiau apsimesti orlaivio pilotu tikrai nėra gera idėja.

Dažnai skraidantis Rajanas Mahbubani apsivilko oro linijų „Lufthansa“ piloto uniformą, kad apgautų oro uosto darbuotojus, gautų geresnę vietą orlaivyje ir greičiau praeitų būtinąsias patikras.

Greičiausiai šis planas jam išdegė net keletą kartų, tačiau 2019 m. lapkritį apsimetėlis buvo pagautas.

Tuo tarpu 2019 m. rugsėjį 32 metų vyras apsimetė invalido vežimėlyje sėdinčiu pagyvenusiu žilabarzdžiu ir nesėkmingai bandė pakliūti į skrydį iš Delio Indiros Ghandi tarptautinio oro uosto į JAV.

Net ir mažesnio masto apgaulė nėra rekomenduojama ir gali turėti nemalonių pasekmių. 2019 m. gruodį iš oro linijų „American Eagle“ lėktuvo buvo išprašyta ir į areštinę nuvežta ligą imitavusi ir tokiu būdu geresnę vietą lėktuve bandžiusi gauti moteris.

Skrydis vėlavo valandą, nes oro linijų darbuotojai patikėjo, kad moteriai reikia medikų pagalbos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt