Gyvenimas

2020.01.09 07:42

Skausmas, skelbiantis apie vėžį: limfomos pranašai gali būti į gripą panašūs simptomai

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.01.09 07:42

Apie tam tikro organo naviką gali pranešti kita kūno dalis, kuri, atrodytų, visiškai „ne į temą“, pavyzdžiui, intensyvus rankos skausmas gali atsirasti tada, kai plaučiuose esantis auglys užblokuoja krūtinės ląstos kraujagysles. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ – svarbi informacija iš profesoriaus Alvydo Unikausko lūpų, kaip atpažinti per kitus kelius apie save bandantį pranešti vėžį.

Kaip dažnai jums skauda nugarą? Galbūt jaučiate į gripą panašius simptomus? Skauda ranką, o gal pilvą pučia, atrodytų, visai be priežasties? Visi šie pojūčiai gali signalizuoti apie mirtiną ligą – vėžį.

Nugaros skausmas gali skelbti apie kasos vėžį

Kasos vėžys – pavojingiausias ir klastingiausias. Kasmet Lietuvoje juo suserga apie 500 žmonių, o tai, pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesoriaus A. Unikausko, didelis skaičius.

„Nors skaičiai, palyginti su kitomis vėžio rūšimis, nėra dideli, tačiau iš tikrųjų tai dažnas susirgimas, o kas dar svarbiau – kasos vėžys išsiskiria sudėtingu gydymu. Statistika rodo, kad po kasos vėžio diagnozės ilgiau nei 5-erius metus išgyvena vos 4–5 proc. ligonių. Kasos vėžys dar vadinamas tyliuoju žudiku“, – pasakoja medikas.

Kasa, kuri gamina fermentus, padedančius virškinti maistą, riebalus, baltymus ir pan., yra pilvo srityje tiesiai už skrandžio. Tad kasa yra giliai pasislėpusi, dėl to kasos navikus nustatyti sunku.

Vienas skiriamųjų kasos vėžio bruožų – kai nugarą skauda dėl kasos, pasilenkus į priekį skausmas sumažėja, o nugaros skausmas dėl raumenų padidėja.

„Kai vėžinis navikas blokuoja kasos lataką, joje pagaminti fermentai, skirti virškinti riebalus, baltymus, angliavandenius, negali nutekėti. Ką jie pradeda daryti? Neturėdami ką veikti, neturėdami kur dingti jie pradeda naikinti pačią kasą, o tai sukelia pilvo skausmus, kurie jaučiami nugaroje. Jeigu tai ūmus kasos uždegimas, skausmai bus baisūs – žmogus iškart pateks į ligoninę, bet jeigu tai vyks po truputį, jūs galite jausti tiesiog nugaros skausmą. Tai gali būti vėžio išraiška“, – aiškina gydytojas.

Nugaros skausmus jaučia milijonai žmonių, tačiau jie dažniausiai susiję su raumenimis. Jei nugarą jums skauda nuolat, o vaistai nuo uždegimo nepadeda, kartu pagelsta oda ar išmatos tampa blyškios, skubėkite pas gydytoją.

Nėra vėžio be „iki vėžio“: kokie skausmai gali signalizuoti apie šią ligą?

„Beje, dar vienas skiriamasis bruožas – kai nugarą skauda dėl kasos, pasilenkus į priekį skausmas sumažėja, o nugaros skausmas dėl raumenų padidėja“, – pažymi A. Unikauskas.

Galvos skausmas su į gripą panašiais simptomais gali slėpti kraujo vėžį

Galvos skausmas, kaulų laužymas, drebulys, aukšta temperatūra – už šių į gripą panašių simptomų slepiasi limfoma, kitaip vadinama kraujo vėžiu.

„Limfoma yra limfmazgių, esančių kakle, pažastyse, kirkšnyse ar kur kitur, vėžys. Šis vėžys užpuola baltuosius kraujo kūnelius. Baltieji kraujo kūneliai – leukocitai, tarp kurių esti limfocitai, t. y. svarbi imuninės sistemos dalis.

Apie limfomą jums gali pranešti į gripą panašūs simptomai, juos gali lydėti nepaaiškinamas svorio kritimas, prakaitavimas naktį, taip pat kraujavimas iš nosies ar dantenų. Jei simptomai nedingsta per savaitę ar dvi, skubiai kreipkitės į gydytoją. Geroji žinia ta, kad laiku pastebėjus ligą 80–90 proc. pacientų ją įveikia“, – kalba profesorius.

Skausmas rankoje – plaučių vėžio pranašas

Plaučių vėžys pasireiškia kosuliu ar skausmingu kvėpavimu, tačiau, kad ir kaip keistai beskambėtų, skausmas rankose taip pat gali signalizuoti apie šią ligą.

„Atrodytų, su kvėpavimu nieko bendro neturintis skausmas gali atsirasti rankos viduje ir su laiku stiprėti. Lokaliai pradėjęs veikti vėžys blokuoja kraujagysles krūtinės ląstoje ir sukelia dirginimą. Gali skaudėti pečius, kaklą, skausmas gali pereiti į ranką. Priešingai nei skaudantys raumenys, šis skausmas panašus į sąnario skausmą ar skausmą, kai užspaudžiamas nervas, t. y. nemažėja nei stovint, nei gulint, nei keičiant rankos poziciją, nei judinant – niekas nepadeda“, – aiškina medikas.

Lietuvoje plaučių vėžys kasmet nustatomas 1 200 žmonių. Kaip ir visame pasaulyje, ši liga mūsų šalyje dažniau pakerta vyrus.

Pirmas žingsnis labai paprastas – rūpinkitės savimi, judėkite ir tinkamai maitinkitės. Šie du veiksniai sveikatai turi neišmatuojamų galių.

Apie storosios žarnos vėžį signalą siunčia pilvo pūtimas

„Jei nustatomas anksti, šis vėžys dažniausiai pagydomas. Tai yra gera žinia. Svarbu žinoti simptomus ir pastebėti galimą grėsmę kuo anksčiau. Kaip ir visame pasaulyje, Lietuvoje sergamumas šia vėžio forma didėja. Kasmet nustatoma 1 600 storosios žarnos vėžio atvejų“, – teigia A. Unikauskas.

Pasak jo, dėl storosios žarnos vėžio pilvas išsipučia tada, kai navikas blokuoja storąją žarną ir neleidžia dujoms bei išmatoms judėti tolyn. Kiti simptomai, galintys įspėti apie storosios žarnos vėžį: pakitusios, kraujingos išmatos, jausmas, kad norite nuolat šlapintis.

„Medikai vienbalsiai tvirtina, kad bene pusės visų piktybinių navikų būtų galima išvengti. Kaip? Pirmas žingsnis labai paprastas – rūpinkitės savimi, judėkite ir tinkamai maitinkitės. Šie du veiksniai sveikatai turi neišmatuojamų galių.

Antras žingsnis – reguliariai tikrinkitės sveikatą. Lįskite daktarams į akis. Yra tokia onkologų vartojama frazė: nėra vėžio be „iki vėžio“. Tad laiku nustačius organizmo pakitimus vėžiui galima užkirsti kelią“, – pabrėžia profesorius.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Nėra vėžio be „iki vėžio“: kokie skausmai gali signalizuoti apie šią ligą?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.