Naujienų srautas

Gyvenimas2020.01.07 06:38

Daktaras Unikauskas primena, kas gali nutikti sutrikus kasai: būtent šis organas lemia, ar susirgsite diabetu

Jei nuolat viduriuojate, o jūsų pilvas nerimsta, neturite apetito ir krenta svoris, gali būti, kad dėl to kalta kasa, nebeatliekanti savo funkcijų. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas pažymi, kad kasą nualina ne tik nuolat vartojamas alkoholis – itin kenkia ir nuolat vartoti, pavyzdžiui, daug fruktozės turintį kukurūzų sirupą.

Kaip žmogus negali gyventi be širdies, taip jis negali gyventi ir be kasos – organo, esančio už skrandžio, sako A. Unikauskas.

Kasa – itin svarbi ir turi kelias pagrindines funkcijas. Pirmiausia kasa atlieka endokrininę funkciją, t. y. išskiria du svarbius hormonus – insuliną ir gliukagoną – į kraują. Insulinas mažina cukraus kiekį kraujyje, nes atidaro ląstelių dureles ir taip leidžia į jas patekti įvairioms maistinėms medžiagoms, įskaitant ir gliukozę. Gliukagonas daro atvirkščiai – didina cukraus kiekį organizme. Tad kasa ir nulemia, susirgsime cukriniu diabetu ar ne.

Kita kasos funkcija – egzokrininė, t. y. kasos fermentų, padedančių skaidyti maistą, išskyrimas į plonąją žarną. Taip pat itin svarbu paminėti ir tai, kad su kasa susijusi ir tulžis. Pastaroji atlieka labai svarbų vaidmenį – tulžies latakai eina per kasą.

„Kasos galvutėje tulžies kanalas susijungia su kasos kanalu. Per tulžies kanalą eina tulžis, kurios paskirtis – skaidyti riebalus. Čia pat susijungus kanalams iš kasos ateina kiti virškinimo fermentai. Lipazės fermento paskirtis – skaidyti riebalus, fermentas amilazė skaido angliavandenius, o proteazė – baltymus. Dar yra fermentas elastazė, skaidantis skaidulas. Visa ši sistema veikia darniai“, – aiškina A. Unikauskas.

Tad šis mažas, vos 100 g sveriantis organas išskiria insuliną, gliukagoną ir krūvą fermentų, kurie ir atlieka didžiulį vaidmenį virškinant maistą.

„Mes žinome – skrandyje yra rūgštu. Įsivaizduokite: jūs pavalgėte ir rūgšti masė patenka į dvylikapirštę žarną. Žinokite, fermentai rūgščioje aplinkoje nedirba, jiems reikia šarminės aplinkos. Ką padaro kasa? Ji išskiria bikarbonatus, t. y. junginius, kurie neutralizuoja skrandžio rūgštį. Viskas – dvylikapirštėje žarnoje terpė neberūgšti, turime šarminę terpę. Štai, ką padaro kasa ir tulžis. Tulžis irgi šarmina tą terpę“, – pasakoja profesorius.

Sutrikdyti kasos veiklą gali ir daug fruktozės turintis kukurūzų sirupas.

Gyvybiškai reikalinga kasa: kaip šis organas susijęs su diabetu ir kas kenkia labiausiai?

Kai kasa nustoja gaminti hormonus ir fermentus, tokia būklė vadinama endokrininiu arba egzokrininiu kasos nepakankamumu. Kas atsitiks, kai kasa pradės blogai dirbti?

Kasos nepakankamumo simptomai:

– viduriavimas,

– apetito praradimas,

– krentantis svoris,

– steatorėja – būklė, kai išmatose būna daug riebalų,

– pilvo pūtimas,

– pilvo skausmai,

– suprastėjęs vitaminų A, D, E ir K pasisavinimas,

– pakitęs cukraus kiekis kraujyje – diabetas.

Statistika prasidėjus kasos uždegimui – pankreatitui – gana liūdna: net apie 50 proc. ligonių miršta.

Kasos darbo sutrikimus, pasak gydytojo, gali sukelti piktnaudžiavimas alkoholiu, lėtinis pankreatitas, t. y. lėtinis kasos uždegimas, kurį taip pat gali sukelti alkoholio vartojimas, taip pat virusai, tulžies pūslės akmenys, autoimuninis uždegimas.

A. Unikauskas pabrėžia, kad sutrikdyti kasos veiklą gali ir daug fruktozės turintis kukurūzų sirupas. Šis sirupas dažniausiai naudojamas saldumynų pramonėje kaip tirštiklis ir saldiklis: zefyrams, marmeladams ir panašiems produktams gaminti, tad kaip įmanydami privalote vengti tokio maisto. Statistika prasidėjus kasos uždegimui – pankreatitui – gana liūdna: net apie 50 proc. ligonių miršta.

„Kasos sutrikimai ilgai būna nepastebimi, gali pasireikšti labai sunkiai atpažįstamais simptomais, tačiau progresuoja gana greitai. Neignoruokite simptomų. Šios nedidelės liaukos sutrikimas rimtai kenkia kitų organų darbui. Stebėkite, ką valgote, ir, jei turite įtarimų, pasitarkite su savo gydytoju“, – perspėja medikas.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Gyvybiškai reikalinga kasa: kaip šis organas susijęs su diabetu ir kas kenkia labiausiai?
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi