Gyvenimas

2020.01.02 16:04

Klimato kaita į Lietuvą atvilioja čia nematytas rūšis, tarp jų – vabzdį maldininką

žiūrėkite vaizdo įrašą
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.01.02 16:04

Nuogąstaujančius, kad žiemos neliks, klimatologas Justinas Kilpys patikina, kad žiema niekur nedings, bet bus gerokai trumpesnė nei buvome įpratę. Kaip jis pastebi LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“, žmonės tokiais pokyčiais džiaugiasi, o kai kurios gyvūnų ir augalų rūšys prie tokių sąlygų neprisitaikiusios.

Dėl klimato kaitos vidutinė oro temperatūra pasaulyje kyla, ne išimtis ir Lietuva, pastebi klimatologas Justinas Kilpys. Anot jo, pokyčiai akivaizdžiausi žiemos metu ir tai galime pamatyti kiekvienas iš mūsų.

„Turbūt dažnas dar pamena, kad 20-ojo amžiaus viduryje ar pabaigoje gruodžio mėnesį susiformuodavo sniego danga, kuri nutirpdavo tik kovą. Pastaruoju metu žiemos beliko vos du mėnesiai, nes pirmasis žiemos mėnuo primena lapkritį, o kovą galime drąsiai vadinti pavasario mėnesiu“, – sako klimatologas.

Atsiranda svarstančių, kad ateityje liks tik du metų laikai, tačiau J. Kilpys patikina, kad taip nenutiks – Lietuvos klimatą lemia ne tik saulė ar atmosferos cirkuliacija, bet ir geografinė padėtis. „Dėl jos Lietuvoje visada bus keturi sezonai, keisis tik jų trukmė. Kaip ir minėjau, labiausiai pastebėsime porą mėnesių besitęsiančias žiemas, o rugsėjo pradžioje galime džiaugtis itin vasariškai orais ir temperatūra viršijančia 25-30 laipsnių“, – pasakoja J. Kilpys.

Beje, anot jo, anksčiau 30 laipsnių karštis vasarą taip pat nebuvo įprastas, kasmet pasikartojantis reiškinys. Tik nuo 2004-ųjų Vilniuje kiekvieną vasarą būna tokių karštų dienų.
Kas kaltas dėl tokių pokyčių?

„Remiantis mokslininkų vertinimais net 95 proc. pastaruoju metu vykstančių klimato pokyčių yra nulemti žmogaus veiklos, teršiančios atmosferą, tik 5 proc. – dėl natūralių gamtos procesų. Norėdami sumažinti klimato kaitą, turėtume sumažinti atmosferos taršą“, – paaiškina pašnekovas.

Nors dažnai žmogus neliūdi, kad šalčiai užplūsta daug rečiau ir trumpesniam laikui, ne visi gyvūnai, klimatologo pastebėjimu, yra prisitaikę prie tokių šiltų žiemų.

„Keičiasi ir tam tikros žemės ūkio praktikos. Pavyzdžiui, kai kurios žieminių javų ar kitos kultūros besniegės ir šiltos žiemos nėra tinkamos sąlygos. Tačiau šalyje vis dažniau pastebimo gyvūnų ir vabzdžių rūšys, kurios mūsų klimatui nebūdingos, pavyzdžiui, vabzdys maldininkas, kurį pastarąjį dešimtmetį dažnai galima pastebėti Lietuvoje“, – pasakoja J. Kilpys.

Išsamiau – vaizdo įraše.

Labas rytas, Lietuva II d. Dėl klimato kaitos žiemos trukmė susitraukė dvigubai: kaltas žmogus ar tai – natūralus procesas?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.