Gyvenimas

2020.01.04 21:03

Kenčia burna, bet problema visai kitur: daktaras Unikauskas – apie simptomus, kurių negalima ignoruoti

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.01.04 21:03

Ir įskilę, ir nugludinti dantys gali reikšti, kad jus kamuoja refliuksas, o iš burnos sklindantis vaisių kvapas signalizuoja apie nesuvaldytą cukrinį diabetą. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ profesorius Alvydas Unikauskas sako, kad ir, pavyzdžiui, pakitusi liežuvio spalva pasakoja kur kas daugiau, nei tik apie sutrikusią burnos sveikatą.

„Mūsų organizmas visą laiką su mumis kalbasi, jis ypač mėgsta su mumis pasišnekėti, kai jam blogai. Kūnas mums sako: žiūrėk, kažkas su manimi atsitiko. Iš pradžių šnabžda tyliai, vėliau signalų atsiranda labai daug“, – sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius A. Unikauskas.

Daktarui apmaudu, kad šiuolaikiniai gydytojai ligas linkę diagnozuoti tiesiog ultragarsu ar paguldę pacientą ant magnetinio rezonanso aparato. Anot jo, ligonio apžiūra šiandien suprantama nebe taip, kaip anksčiau – anuomet pacientai tiesiogine šių žodžių prasme būdavo išrengiami nuogai ir detaliai išstudijuojami, nes ženklai ant kūno praneša, kas organizme sutriko.

„Viena iš vietų, į kurią pasižiūrėję galime padaryti tam tikras išvadas, yra mūsų burna“, – pabrėžia medikas.

Burnoje gali pasireikšti daugybė simptomų ir jie gali signalizuoti apie įvairių kūno dalių problemas, nebūtinai pačios burnos. Tad ką jums jūsų burna bando pasakyti?

Dantys

Profesorius A. Unikauskas tikina, kad pirmiausia reikia atkreipti dėmesį į tai, ar jūsų dantys nėra plokšti, nudilę, ypač apačioje: „Jei jūsų apatiniai dantys akivaizdžiai nusidėvėję, tai signalizuoja apie bruksizmą, t. y. griežimą dantimis.“

Pasak jo, jūs galite nė neįtarti, kad su jumis tai vyksta, nes dalis pacientų dantimis griežia tik naktimis. Apie šią problemą taip pat gali išduoti žandikaulio ar galvos skausmas, o viena iš griežimo dantimis priežasčių – padidėjęs stresas, nervinė įtampa.

Daugelis žmonių panikuoja dėl herpeso, tačiau didžioji dalis šio viruso padermių nekenksmingos. Visgi dažna pūslelinė yra prasto imuniteto požymis. Jūsų organizmas yra pavargęs, imuninė sistema viruso nebesulaiko.

„Jei jūsų dantyse yra įskilimų, tai nutinka ne dėl kasdienio dantų naudojimo. Įskilę dantys dažniau yra refliukso pasekmė. Į burną patekusios skrandžio rūgštys pradeda ardyti ir skaldyti dantų emalį. Itin lygus dantų paviršius taip pat gali būti refliukso požymis, nes dantų paviršius su laiku nugludinamas“, – pasakoja laidos „Klauskite daktaro“ vedėjas.

Tai, kad žmogaus dantys jautrūs, jis supranta valgydamas karštą arba šaltą maistą. Kartais dantys reaguoja ir į saldų maistą, nors tai nėra normalu ar įprasta. „Jautrūs dantys gali rodyti infekciją, skylę, lūžį, įskilimą, šaknies problemą ir pan. Dantys neturi būti jautrūs, reikia ieškoti priežasties“, – patikina medikas.

Nemalonūs pokyčiai burnoje – rimtas signalas: simptomai gali signalizuoti apie įvairių kūno dalių problemas

Kvapas

Daugelis gėdijasi blogo burnos kvapo ir daro viską, kad jį panaikintų: čiulpia mėtinius saldainius, kramto gumą, skalauja burną kvapniu skysčiu, dažnai valo dantis, tačiau blogo kvapo kartais ir pasitelkus daugybę priemonių atsikratyti nepavyksta.

Blogas kvapas, anot A. Unikausko, išduoda bakterijų perteklių plonojoje žarnoje, žarnyne. Taip pat šią problemą gali sukelti ir inkstų, kepenų, sinusų, kvėpavimo takų ligos. Ar gali atsitikti taip, kad iš burnos ims ne smirdėti, o kvepėti? Iš burnos sklindantis vaisių kvapas yra nesuvaldyto cukrinio diabeto požymis, sako gydytojas.

„Jei jus nuolat kamuoja blogas burnos kvapas ir jūsų odontologas jums sako, kad jūsų dantys sveiki, nedelskite, keliaukite pas savo gydytoją. Problema yra, šiaip sau tai neturi atsitikti“, – teigia jis.

Burnos ertmė

Būtina stebėti ir pačią burnos ertmę. Ji itin jautri, todėl joje gali atsirasti įvairių iškilimų ar dėmelių. Daugelis jų nekenksmingi, net jei skausmingi ar negražiai atrodo, tačiau kai kurie pakitimai gali būti itin pavojingi, pasakoja daktaras.

„Opos atsiranda, kai kyla hormonų problemų, trūksta vitaminų ar patiriate stresą. Jos kur kas dažniau atsiranda trūkstant vitamino B12, geležies ar folio rūgšties, t. y. vitamino B9. Taip pat opos gali įspėti apie alergiją ar cinko trūkumą.

Dar vienas įspėjimas – pūslelinė. Daugelis žmonių panikuoja dėl herpeso, tačiau didžioji dalis šio viruso padermių nekenksmingos. Visgi dažna pūslelinė – yra žmonių, kurie sako: man pūslelė iškyla ir iškyla, aš nieko negaliu padaryti, – yra prasto imuniteto požymis. Tai reiškia, kad jūsų elgesys su savimi, mityba, poilsio režimas, gal darbinės aplinkybės netinkami. Jūsų organizmas yra pavargęs, imuninė sistema viruso nebesulaiko“, – pasakoja medikas.

Grybelis – dar vienas pranašas, kad jūsų organizme kažkas ne taip. A. Unikauskas teigia, kad grybelio burnoje negali būti jokiais atvejais, tad jei pastebėjote, kad burnoje atsirado keistų baltų apnašų, nedelsdami pasirodykite daktarui.

Jeigu ne tik dantenos, bet ir kitos gleivinės, blyškios, gali būti mažakraujystė. Toks pakitimas rodo, kad pagaminama per mažai raudonųjų kraujo kūnelių.

Dantenos

Dantenos – puikus sveikatos rodiklis. Jei jos keičia spalvą, pasidaro jautrios, iš karto parodo apie sveikatos sutrikimus.

„Jeigu ne tik dantenos, bet ir kitos gleivinės, blyškios, gali būti mažakraujystė. Toks pakitimas rodo, kad pagaminama per mažai raudonųjų kraujo kūnelių“, – sako profesorius.

Sergant cukriniu diabetu padidėja jautrumas infekcijoms. Didelis cukraus kiekis kraujyje sukelia didesnę dantenų ligų tikimybę, tad jeigu jūsų dantenos dažnai pažeistos, jas puola uždegimai, pasitikrinkite dėl cukrinio diabeto, perspėja daktaras.

„Dar vienas perspėjimas – kepenų ligos. Jūs galite net nežinoti, kad jūsų kepenų liga pažengusi, bet jeigu pastebėjote, kad valant dantis dantenos iškart kraujuoja, vienas iš variantų gali būti kepenų veiklos sutrikimas“, – aiškina jis.

Dantenų audinyje yra daugybė hormonų receptorių, dėl to besilaukiančios ar menopauzę išgyvenančios moterys, patiriančios hormoninių pokyčių, dažnai susiduria su dantenų kraujavimu. Medikas įspėja – jei skauda dantenas, jos tampa jautrios ir pradeda kraujuoti, pasitikrinkite skydliaukę ir pasikonsultuokite su ginekologu dėl kiaušidžių būklės.

„Dantenų uždegimas yra viena dažniausių suaugusiųjų dantų netekimo priežasčių, taip pat jis sudaro sąlygas atsirasti infekcijoms. Be to, dantenų uždegimas yra tiesiogiai susijęs su vėžio rizika. Jeigu jus nuolat kamuoja dantenų uždegimas, žinokite, kad jums yra padidėjusi rizika susirgti vėžiu“, – teigia A. Unikauskas.

Liežuvis

Apie įvairius sutrikimus gali pranešti ir pakitusi liežuvio spalva:

– tamsiai raudonas liežuvis būna, kai trūksta vitamino B9, B12 ar net geležies,

– liežuvio šonai gali paraudonuoti, jei vartojama per daug alkoholio,

– violetinio atspalvio liežuvis praneša apie vitamino B2 trūkumą,

– storas baltų apnašų sluoksnis atsiranda esant grybeliui,

– blyškus liežuvis, kaip ir blyškios dantenos, gali būti mažakraujystės požymis,

– staigus liežuvio spalvos pakitimas – taip pat svari priežastis pakalbėti su savo gydytoju,

– blyškus ir sausas liežuvis perspėja, kad organizmui trūksta skysčių.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Nemalonūs pokyčiai burnoje – rimtas signalas: simptomai gali signalizuoti apie įvairių kūno dalių problemas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt