Gyvenimas

2020.01.02 11:29

Pasižvalgykite po Vilniuje duris atvėrusį Startuolių muziejų

žiūrėkite įrašą
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.01.02 11:29

Kaip didysis kunigaikštis Gediminas siųsdavo laiškus talentingiausiems, kviesdamas atvykti į Vilnių, taip ir po šimtų metų Lietuvos sostinė norėtų tapti gabiausių verslininkų centrų. Tiesa, kuo pasidžiaugti turime ir šiandien – praėję metai Lietuvos startuoliams buvo įsimintini.

Skaičiuojama, kad inovatyvių įmonių skaičius šalyje jau artėja prie tūkstančio, o pritrauktų investicijų suma siekia daugiau kaip 166,5 mln. eurų. Tikimasi, kad šie augantys skaičiai padės garsinti Vilniaus vardą pasaulyje.

„Tam, kad Vilnius būtų žinomas, reikia įdėti tikrai daug pastangų ir save pristatinėti. Mes tikrai turime ką pristatinėti ir turime kuo pasigirti. Mūsų startuoliai yra mūsų pasididžiavimas – ir tie, kuriems jau pasisekė, ir tie, kurie jau skina laurus tarptautiniu lygiu, ir tie, kurie, galbūt, dar tik pradeda ir čia kuriasi“, – sako „Go Vilnius“ direktorė Inga Romanovskienė.

Lietuvos startuolių istorijoje praėję metai svarbūs ir dėl pirmojo šalies vienaragio. Taip vadinami startuoliai, kurių vertė rinkoje pasiekia milijardą JAV dolerių. Tai pavyko lietuvių sukurtai dėvėtų drabužių pirkimo ir pardavimo programėlei. Kol kas Rytų ir Centrinės Europos regione vienaragius turi tik Estija ir Lietuva.

„Manau, kad mūsų perspektyvos yra labai geros, ir tas pirmas (vienaragis – LRT.lt) turi ir simbolinę reikšmę. Vienaragio savininkai irgi kalbėjo apie tai, kad tai yra simbolinė reikšmė – ir ne tik jiems, bet ir visai startuolių bendruomenei, nes tai įkvepia, paskatina kitus nepasiduoti, ir manau, kad tai yra tik laiko klausimas, kada mes jų turėsim gerokai daugiau“, – kalba I. Romanovskė.

Švenčiant startuolių pergales, Vilniuje atidarytas, kaip teigia jo įkūrėjai, pirmasis startuolių muziejus. Čia pasakojamos įmonių sėkmės istorijos. Tiesa, kol kas tik dvylikos. Kiekviena šių įmonių savo istorijai atskleisti pasirinko po 4–5 daiktus, kurie simbolizuoja įsimintiniausius veiklos momentus, lūžio taškus ar įmonių vidinę kultūrą.

„Startuolių vertė abipusė, nes, vienas dalykas, startuoliai kuriasi Vilniuje. Gal jau taip istoriškai susiklostė, nes muziejuje matome ir Gedimino laiško ištrauką, kada jis kvietė talentingiausius ir gabiausius žmones atvykti čia, į Vilnių. Čia ir yra nauda, kad gabūs, talentingi, verslūs ir kūrybingi žmonės čia kurtųsi, kurtų savo verslą, pridėtinę vertę. Tai yra didžiulė nauda ir miestui. Miestas, aišku, irgi stengiasi būti draugiškas“, – sako „Go Vilnius“ direktorė Inga Romanovskienė.

Veiklą muziejus pradėjo nuo 12 įmonių istorijų, planuojama, kad kasmet jį papildys keturi ryškiausiai sužibėję startuoliai.

„Kalbame ir apie lazerius, netgi apie palydovus, kurie gaminami ir paleidžiami į kosmosą, apie mobilumo platformas. Tai yra labai skirtingos industrijos, ir, galbūt, ta savybė, kuri išskiria visus startuolius, yra ta, kad pačios idėjos neužtenka – nuo idėjos sukūrimo iki paleidimo yra labai ilgas kelias. Viena iš istorijų byloja apie tai, kad 34 kartus žmonės bandė, kol pavyko 35-ą kartą. Tikiuosi, kad muziejus įkvėps kitus kurti ir toliau“, – sako I. Romanovskienė.

Tarp dabar Vilniuje veikiančių technologijų startuolių daugiausia yra informacinių technologijų ir finansinių technologijų įmonių, taip pat – biotechnologijų, žaidimų vystymo startuolių.

Akimirkos iš muziejaus – įraše

Labas rytas, Lietuva I d. Vilnius siekia tapti gabiausių verslininkų centru: sostinėje duris atvėrė Startuolių muziejus
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt