Gyvenimas

2019.12.26 18:30

2019-ieji akimirksniu: 100 įsimintiniausių LRT.lt fotografų nuotraukų

Viktorija Lideikytė, LRT.lt2019.12.26 18:30

2019-ieji LRT.lt fotografų skyriui buvo įsimintini: aidėjo skambiausi koncertai, vaivorykštės spalvomis nusidažė Vilniaus Gedimino prospektas, šalį degino gaisrai, netrūko protestų ir atgarsių sulaukusių įvykių Seime, kultūros ir pramogų pasaulyje. LRT.lt fotografai atrinko 100 įsimintiniausių šių metų akimirkų, kurias jiems pavyko užfiksuoti.

Portalo LRT.lt fotografams svarbu būti kuo arčiau įvykių ir juos užfiksuoti kuo įdomiau – jie drąsiai žengia tiek prie pasaulinio lygio žvaigždžių, tiek prie Vilniuje rastų bombų, bendrauja su žmonėmis per fotoobjektyvą ir laukia tik vieno – jų nuoširdžios emocijos.

Justinas Stacevičius LRT dirba nuo 2019 m. balandžio, o spaudos fotografu – 10 metų. Konkurso „Lietuvos spaudos fotografija“ keturių auksinių kadrų laimėtojas sporto (2015 m.), diplomatijos (2017 m., 2018 m.) ir gyvenimo (2018 m.) kategorijose.

LRT.lt fotografų skyriaus redaktorius J. Stacevičius sako, jog kiekvieni metai pasiūlo kažką naujo, nematyto, unikalaus ar pareikalaujančio daugiau dėmesio, tačiau labiausiai jo atmintin įsirėžęs šių metų įvykis – prezidento rinkimai. „Kas kelerius metus pasikartojantis įvykis visą šalį prikausto prie žydrųjų ekranų ir pareikalauja daug fotografų jėgų bei vaizduotės. Jiems tenka įamžinti tuos pačius asmenis ir vis ieškoti naujų kampų, kitaip atspindėti kandidatų žingsius ir galutinių rinkimų rezultatų laukimą“, – sako J. Stacevičius.

Jam labiausiai patinka fiksuoti portretus ir įvykius. „Yra dvi sritys, kuriose maloniausia dirbti. Viena jų – portretas, nes visada malonu fotografuoti žmones, kurie turi ne tik ką parodyti, bet ir ką papasakoti. Antroji sritis – ten, kur verda gyvenimas, kur fotografas mažiausiai kam nors įdomus, kur žmonės susirenka ne selfių darytis“, – pasakoja J. Stacevičius.

Fotografo diena, J. Stacevičiaus žodžiais, atrodo paprastai: niekada tiksliai nežinai, ką veiksi ir kur atsidursi. „Rytą gali pradėti stebėdamas, kaip tėvas teismo salėje išsižada savo sūnaus, už kelių valandų spausti ranką Seimo pirmininkui, o atsisveikinęs išvažiuoti fotografuoti gaisro. Tiesa, spaudos fotografo darbas labai žemiškas, nes jis dirba su žmonėmis ir žmonėms“, – sako fotografas J. Stacevičius.

Tai, kad fotografo darbas yra dinamiškas, paverčia jį tik įdomesniu. „Spaudos fotografo darbas man suteikė galimybę pamatyti ir pasidalinti mus supančia visuomene ir įvairiais jos aspektais šiek tiek iš arčiau ir šiek tiek drąsiau. Šiame darbe, kaip ir kituose, sunkiausia nesustoti tobulėti ir nuolat ieškoti būdų išeiti iš komforto zonos“, – įsitikinęs J. Stacevičius.

Edvard Blaževič LRT dirba nuo 2018 m. rugsėjo, spaudos fotografu – 7 metus. Du kartus pelnė „Metų paparaco“ titulą (2016 m., 2019 m.), yra Tado Dambrausko fotografijos konkurso rėmėjų prizo laimėtojas, „Lietuvos spaudos fotografijos“ konkursų nominantas.

Ilgiau nei metus LRT fotografu dirbančiam E. Blaževič įsimintiniausia jo kameros objektyvo užfiksuota šių metų akimirka – iš Seimo. Joje matyti, kaip Seimo narys Artūras Skardžius valdančiosios daugumos nariams demonstruoja kulkomis suvarpytą taikinį, ant kurio parašyta „Gabrielius“.

„Man patiko, jog visuomenė greit pasmerkė tokį jo žingsnį“, – sako svarbią akimirką užfiksavęs ir už šią fotografiją „Metų paparaco“ titulą pelnęs E. Blaževič.

Anot jo, sunkiausia dirbant fotografu – nuolat nešti sunkią, maždaug 10 kilogramų sveriančią kuprinę su reikalinga įranga. „Dažnai dėl to kenčia nugara“, – šypteli E. Blaževič. Spaudos fotografo darbas, pasak jo, kitiems gali atrodyti pavojingas, mat nuolat tenka artintis prie degančių namų, atkastų sprogmenų ar įsismarkavusių sirgalių riaušių. „Visgi pats per šitiek metų supratau, kaip tokiose situacijose reikia elgtis“, – sako E. Blaževič ir priduria, kad didelio pavojaus savo darbe nejaučia.

Tiesa, kartą jam teko atsidurti prie Vilniaus „Siemens“ arenos prasidėjusių riaušių epicentre. „Vyko Vilniaus „Ryto“ ir Kauno „Žalgirio“ krepšinio rungtynės. Po pralaimėjo vilniečiai supyko ir su kauniečiais pradėjo „aiškintis santykius“. Kol policija su apsauga visus tramdė, aš fotografavau. Apsauginis nematė, jog fotografuoju, ir, matyt, pagalvojo, kad esu vienas iš riaušininkų, todėl kirto man per kojas su lazda“, – prisimena E. Blaževič. Kai atsigręžė į pyktelėjusį apsauginį, šis fotografo atsiprašė ir nuėjo tramdyti kitų.

„Labiausiai mano darbas man patinka tuo, jog pirmas sužinau visas naujienas. Su sunkumais darbe nebesusiduriu, šiuo metu lieka tik tobulėti“, – pasakoja ne vieną apdovanojimą pelnęs fotografas.

Domantas Umbrasas LRT dirba nuo 2019 m. rugsėjo, spaudos fotografu – 8 metus. Konkurso „Lietuvos spaudos fotografija“ daugkartinis nominantas ir auksinio kadro laimėtojas naujienų kategorijoje (2016 m.).

Prie LRT.lt fotografų komandos prisijungusiam D. Umbrasui įsimintiniausias metų įvykis, kurį teko užfiksuoti, taip pat šalies prezidento rinkimai. Fotografas pasakoja, jog jam labiausiai patinka fotografuoti nekasdienius įvykius ir išskirtinius renginius.

„Fotografo diena atrodo labai įvairiai. Kartais tenka daugiau fotografuoti, kartais – ilgiau praleisti redaguojant ir tvarkant nuotraukas kompiuteriu. Fotografo darbas nėra monotoniškas, nes niekada nežinai, su kokioms užduotimis teks susidurti, – pasakoja D. Umbrasas. – Pasitaiko dienų, kai rytą pradedi fotografuodamas šalies provincijoje, o vakare tau pozuoja raudonuoju kilimu žengiantis Lietuvos elitas.“

D. Umbrasas įsitikinęs, jog atliekamas darbas turi būti mielas širdžiai. „Retkarčiais tenka atlikti monotoniškus darbus, kurie nėra labai įdomūs, bet mylimas darbas negali būti sunkus“, – kad nėra neįveikiamų užduočių, sako LRT.lt fotografas.

100 įsimintiniausių LRT.lt fotografų užfiksuotų akimirkų – nuotraukų galerijoje:

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.