Gyvenimas

2019.12.18 17:45

Burnos vėžiu suserga ir niekada nerūkę: sunerimti vertėtų pajutus burnoje atsiradusią žaizdelę

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2019.12.18 17:45

Dauguma burnos vėžiu sergančių pacientų į medikų rankas patenka tada, kai liga būna pažengusi ir pasiekusi vėlyvesnę stadiją, tačiau LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ viešėjusi veido ir žandikaulio chirurgė Otilija Kutanovaitė sako, jog sunerimti galima kur kas anksčiau. Anot jos, kuo anksčiau pastebėsite ir pašalinsite naviką, tuo mažiau pakenksite savo gyvenimo kokybei.

Dažniausiai žmonės į medikus kreipiasi tada, kai burnos vėžys būna pakankamai pažengęs, sako veido ir žandikaulio chirurgė O. Kutanovaitė. Ji pataria į gydytoją kreiptis tada, kai ilgiau nei dvi savaites burnos ertmėje arba kakle jaučiame svetimą, papildomą darinį.

„Vizualiai jis galėtų atrodyti kaip nedidelė opelė burnos ertmėje, kuri yra skausminga, jautri, kai valgome karštą, šaltą, rūgštų, sūrų maistą. Darinį turėtų dirginti, turėtų būti nemalonu“, – sako O. Kutanovaitė ir pažymi, kad toks darinys gali atsirasti ir pažeisti bet kurią burnos ertmės vietą – liežuvį, skruostą, gomurį, burnos dugną, vadinamąją paliežuvio sritį, tonziles.

Anot O. Kutanovaitės, burnos ertmės vėžį sukelti gali visiems žinomi alkoholio ir tabako gaminiai, tačiau klaidinga galvoti, kad liga užklumpa tik jais piktnaudžiaujančius asmenis. „Susirgimų pasitaiko ir tarp niekada nerūkiusių, jaunų žmonių“, – pastebi veido ir žandikaulio chirurgė.

Tiesa, ji džiaugiasi, jog chirurginės technikos ir technologijos yra pažengusios į priekį, o pašalinus naviką galima ne tik atkurti žmogaus fiziologines ypatybes, bet ir estetinę išvaizdą. „Galima pašalinti naviką ir atkurti dėl jo šalinimo operacijos žmogaus prarastą funkciją bei estetinę išvaizdą“, – sako O. Kutanovaitė.

Kiekvienam audiniui – tiek minkštam, tiek kitam, – yra pakaitalai: „Jei turime kaulinį audinį, reikia atkurti kaulinį. Paprastai kaulas imamas iš paciento kojos, klubo, šonkaulio. Odos, gleivinių defektai atkuriami imant minkštuosius audinius iš rankos, kojos. Tačiau audiniai turi būti paimami su kraujagyslėmis ir įsodinami į donorinę kraujagyslę. Tam naudojama mikrochiruginė technika“, – apie medicinos pažangą ir gydymo būdus kalba specialistė.

„Gyvenimas su vėžiu visuomet lieka gyvenimas su vėžiu. Pacientas turi būti budrus, lankytis pas gydytojus, sekti savo būseną. Visgi galime pasidžiaugti, kad gyvenimo kokybę galima išlaikyti pakankamai gerą, – gal net tokią pačią, kaip iki ligos“, – sako O. Kutanovaitė.

Visas pokalbis – laidos įraše

Laba diena, Lietuva. Nors burnos vėžys matomas vizualiai, pacientai jį ignoruoja: kada kreiptis į gydytoją dėl atsiradusių pakitimų?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.