Gyvenimas

2019.12.16 11:11

Panevėžio pataisos namuose kalinčios moterys Naujuosius pasitinka su muzika ir žaidimais

LRT TELEVIZIJOS naujienų tarnyba, LRT.lt2019.12.16 11:11

Šventinės nuotaikos neaplenkia ir įkalinimo įstaigų, tačiau Panevėžio pataisos namuose kalinčios moterys gyvena ne tik Kalėdų laukimu. Labiausiai jos pasiilgusios laisvės, nors kai kurių dar laukia ne vieneri metai už grotų. Todėl tenka pasidžiaugti bent jau suteikiamomis lengvatomis, kurių kitąmet žadama dar daugiau.

Už spygliuota viela aptvertos aukštos mūrinės sienos ir plieninėmis grotomis užkaltų langų kalėdinių stebuklų ne tiek ir daug. Panevėžio pataisos namuose kalinčios moterys, kitaip nei laisvėje, skaičiuoja dienas ne iki Kalėdų, o iki grįžimo namo. Tačiau tam, kad didžiosios metų šventės primintų šeimos aplinką, moterys stengiasi jas sutikti pagal visas tradicijas.

„Tradicijos lygiai tokios pat, juk kur mes bebūtume, šventės mus aplanko. Mes esame lengvoji grupė, mums taikomos pagerintos sąlygos, todėl galime kažką daugiau įsigyti parduotuvėje ir pačios gaminame, pasiruošiame saldžių patiekalų, silkės“, – apie šventes kalėjime pasakoja nuteistoji Daiva.

Panevėžio pataisos namuose kalinti Brunona sako, kad su šventėmis moterys sveikina ne tik viena kitą, bet ir pareigūnes bei viršininkes. „Sėdame prie Kūčių, Kalėdų stalo. Naujus metus irgi linksmai švenčiame, su muzika, žaidimais. Ir su pareigūnėmis, kurios dirba, ir su viršininkėmis viena kitą sveikinam“, – pasakoja Brunona.

Vieninteliame Lietuvoje moterų kalėjime Kalėdas pasitiks apie 240 moterų. Nuteistosios sako, kad prie šventinio stalo linkėjimai vienodi. Visos trokšta to paties, – kitas šventes sutikti laisvėje su savo artimaisiais.

„Yra galimybė sausio mėnesį išeiti į laisvę, tai tikiuosi, kad pradėsiu viską naujai, protingai, naują gyvenimą su gražia ateitim“, – apie Naujų metų planus pasakoja nuteistoji Diana.

Žinios. Moterų kalėjime – pakilios nuotaikos: laukiama ne tik švenčių, kitąmet gausėsiančių lengvatų

Jai antrina ir Brunona, netrukus sugrįšianti pas sūnų. „Daug tikiuosi pokyčių savo gyvenime, kiti mano metai bus laisvėje su sūnumi, tai daug tų norų gerų. Aišku, tikiuosi, kad viskas bus gerai. Stengsiuosi ir žinau, kad viskas bus gerai“, – sako Brunona.

Panevėžio pataisos namų administracija už gerą elgesį kai kurioms nusteistosioms per šventes leis nueiti prie miesto eglės. Taip siekiama socialinės reabilitacijos, kad moterys galėtų pajusti, kaip švenčia bendruomenė. O kitąmet pokyčių, leidžiančių dažniau išeiti už įstaigos ribų, žadama dar daugiau.

„Bus ir kitų pakeitimų, kurie skatina gerai besielgiantį nuteistąjį iš tikrųjų siekti resocializacijos pažangos. Pakeitimai pasirodė esantys labai efektyvūs, tai jie tiesiog bus integruoti į teisės aktus ir laukia pasikeitimų“, – sako Panevėžio pataisos namų direktoriaus pavaduotoja Loreta Skrickienė.

Šiemet nuteistosios tęsia tradiciją ir prieš šventes paruošė dovanų ne tik savo atžaloms, bet ir globos namams. Vaikams ir seneliams bus išdalyta per 1000 megztų kojinių, kepurių ir žaislų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.