Gyvenimas

2019.12.13 17:32

Marius Čepulis. Gruodis – tamsos metas

Marius Čepulis, gamtos fotografas2019.12.13 17:32

Tamsa juodžiausia prieš šviesą. Labai taiklus posakis puikiai apibūdinantis mūsų gruodį. Dabartinį gruodį, ne tą, kai nuo sniego reikėdavo atkasti antro aukšto langus ir kai gatvėse važinėdavo metalinėmis rankomis transformeriai sniego surinktuvai (pamenat tokius?).

Dabar apniukusią besniegę dieną taip ir neprašvinta, o jei kiek giedriau, žiūrėk, jau per pietus saulala vakarop. Tiesa, buvo čia keliskart pudros pabarstę, o Žemaitijoj gerai dribtelėję, bet vėl lietus viską į nieką pavertė. Kažkas švaistėsi prognozėmis ir skiedė apie nuo gruodžio vidurio užpulsiančius šalčius, tai jie buvo teisūs – Kanados šiaurėje išties bus šaltoka. Tuo metu mus beveik iki Kalėdų džiugins cepelininis dangus, smagus lietutis bei nedidelis pliusas.

Ką šiuo metu veikia gyvūnai? Ogi beveik tą patį, ką ir šlapkritį.

Upėse lašišos ir upėtakiai išneršė, jei išvengė brakonierių žeberklų ir kablių, tačiau vestuves pradeda kelti viena gražiausių (man) žuvų vėgėlė. Primenu, kad nuo gruodžio 15- tos jas žvejoti draudžiama.

Paukščiai keliauninkai vis dar nesiruošia išskristi ir vis dar galima pamatyti būrelius pempių, varnėnų, žąsų, gulbių, paupiuose stypčiojančių pilkųjų ir baltųjų garnių, net pavienių gervių ar krūmuose degančių liepsnelių (paukščiai tokie). Maisto yra, temperatūra pakenčiama (temperatūra visada pakenčiama, kai maisto yra), galima niekur neskubėti. Bastosi ir pasilikę keli gandrai.

Ar reiktų susirūpinti ir pulti jų gelbėti? Nemanau. Jei gandras „nusprendė“, kad, ai velniop ta Afrika, ir čia dabar šilta bei pelių daug, tai reikia gerbti jo „apsisprendimą“, tegu pamato, kokia nuostabi ir svetinga mūsų žemė žiemą. P.s. šiuo metu jo giminaičiai savo šonus šildo piečiau Sacharos, kiti net iki Pietų Afrikos nusidanginę.

Tie, kas likę, nors ir nešalta, jau malasi arčiau žmogaus. Zylės okupuoja lesyklas, sniegenos su strazdais irgi svirbeliais baigia nurinkti šaltalankius (jei šermukšniai jau surinkti), ligustrus, putinus, gudobeles, vynuoges bei obuolius. Tiesa, pastebėjau, kad šaltalankius mėgsta ir varnos bei kėkštai.

Ar jau galima maitinti smulkiuosius paukščius (zyles ir varnas)? Nebūtina, bet jei jau pradėjot, tai nesustokit ir maitinkit visą žiemą. Primenu, kad rūkyti, sūdyti, sugedę produktai paukščiams yra pražūtingi. Ar reikia maitinti elgetaujančias gulbes bei antis – NE.

O jei jau vis vien jūsų širdutė neatlaiko meilaus nusipenėjusios antytės žvilgsnio, tai bent jau duokit ne pigiausio batono, o salotų, grūdų ar kombinuoto pašaro (nebent ją penitės sau šventėms). Kodėl tokia nelygybė?

Ančių, gulbių skaičius nemažėja, jų gyvenamos vietos taip smarkiai nenaikinamos, jie gali migruoti ir yra įpratę migruoti į žiemavietes, kur puikiai gali susirasti maisto. Jų šėrimas tėra bereikalingas lepinimas. Smulkių žvirblinių paukščių leisinimas yra dalinis skriaudos atstatymas už valomus krūmynus, kertamus senus medžius ir miškus, vabzdžių naikinimą ir t.t. Bent jau žiemą padedam jiems lengviau išgyventi. Tiesa, prisiminkit, jei šeriat zyles – šeriat ir paukštvanagius ar net žvirblines pelėdas (tomis pačiomis zylėmis), kas irgi nėra blogai.

O ką žvėrys? Barsukams dar nesimiega ir anie dar išlenda šaknų pagraužti. Šernai toliau švenčia savo vestuves ir kuiliai išsiteplioję sakais kaunasi riterių-kiaulių turnyruose dėl galimybės susiporuoti su gražiausia kiaulaite. Šermuonėliai, žebenkštys ir baltieji kiškiai it baltos dūšelės blūdija po tamsius besniegius miškus. O visi kiti stambieji kanopiniai džiaugiasi šiluma, gausybe maisto, ilgomis naktimis. Tik, žinoma, to džiaugsmo ne per daugiausiai, kai pats medžioklės sezono įkarštis ir nežinai, kada už savęs išgirsi varovų balsus bei šunų skalijimą.

Ar reikia šiuo metu šerti žvėris? Jokiu būdu - maisto yra apsčiai. Išvis reikia pamiršti apie žvėrių maitinimą, nebent vėl turėsime žiemas su daugiau nei pusmetriu sniego. Ir labai prašau iš mokyklų programų išmesti tą sovietinį reliktą – eglučių puošimą daržovėmis žvėreliams.

Tai nėra jokia edukacija, tai nepadeda skiepyti vaikams meilės gyvūnams, o tik parodo iškreiptą gamtosaugos supratimą, kad žmogus yra svieto gelbėtojas ir turi visais rūpintis. Žmogus visų pirma tegu savimi pasirūpina, susirenka šiukšles, kad danieliams nereiktų plastiko maišų graužti, o gamta jau kaip nors pati susitvarkys. O jei taip aptekę tomis daržovėmis, tai yra daugybė visokių gyvūnų prieglaudų, kur jas suvartos arkliukai, kiaulytės, triušiukai ir kiti dievo tvarinėliai.

Tai ramaus ir šilto (jau greičiau būtų šaltas) savaitgalio.

P.s. Šiąnakt, jei turėsit giedro dangaus lopinėlį galvokit daug norų, nes kris daug žvaigždžių (meteorai Geminidai).

Draudžiama publikuoti šį komentarą bet kurioje žiniasklaidos priemonėje, išskyrus LRT.lt, be raštiško autoriaus sutikimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt