Gyvenimas

2019.12.28 21:58

Nuteistasis: gali būti nelaimingas namie ir laimingas kalėjime

Lina Daugirdaitė, Socialinis projektas „Būti“, LRT.lt2019.12.28 21:58

Kelių eismo taisykles kartais gali pažeisti tiesiog netyčia, tačiau nuteistasis teisės padaryti kažką netyčia neturi. Socialinio projekto „Būti“ herojus, kurio vardas redakcijai žinomas, nežada nuo vaikų slėpti, kad už narkotikų kontrabandą jam buvo skirta 14 metų bausmė. Melas vaikams duos pagrindą jiems meluoti tau, įsitikinęs jis.

LRT.lt socialinis projektas „Būti“ – apie klausimus, kuriuos daug kas norėtų užduoti, tačiau nedrįsta, ir tiesius atsakymus iš drąsių pašnekovų lūpų. Kiekvieną trečiadienį LRT feisbuko paskyroje ir LRT mediatekoje kviečiame susipažinti su žmonėmis, kurių istorijos ir atvirumas suartina.

– Už ką sėdi?

– Už narkotikų kontrabandą.

– Kiek laiko kalėsi?

– Man teismas skyrė 14 metų bausmę. Atlikau trečdalį bausmės, jau 5,5 metų esu nelaisvėje. Iki teismo 2 metus buvo taikomas tardomasis suėmimas, vėliau buvau nuteistas, tada – pervežtas į pataisos namus.

– Kas yra pusiaukelės pataisos namai?

– Tai pataisos namų padalinys, į kurį patenka geranoriški ir gerai besielgiantys, visus kriterijus atitinkantys nuteistieji. Priėmimo į pusiaukelės namus komisija svarsto, priimti ar ne.

– Kokia tavo dienotvarkė?

– Pusryčiai, išvykimas į darbą, darbas, paskui grįžti atgal, išsimiegi. Jeigu yra numatyti kažkokie renginiai, tai jiems pirmenybė, darbdavys turi išleisti. Jis žino, kad tu atlieki bausmę. Penktadieniais savaitgaliui išleidžia namo.

Visi skambučiai – 15 minučių. Pašnekėjai su žmona – nepaskambinsi tėvams.

– Už ką gali gauti drausminę nuobaudą?

– Už bet ką. Būna, kažkas prisigeria, kažkas gal ir narkotikus vartoja, tai niekam ne paslaptis. Kažkas naudojasi mobiliaisiais telefonais – randa. Už visa tai skiriamos drausminės nuobaudos.

Kalėjime turi turėti asmens ženklą, kuriame turi būti tavo nuotrauka, vardas, pavardė ir būrys. Neturi jo – už tai tau gali skirti nuobaudą. Turi būti keliamasi 7 val. ryto, gali ateiti patikrinti. 7.10 val. tu lovoje – ir už tai gali gauti nuobaudą.

Yra vidaus tvarkos taisyklės ir už jų pažeidimus yra numatytos drausminės nuobaudos. Jos būna įvairios: nuo papeikimo iki uždarymo į kamerų tipo patalpas.

Būti. Nuteistasis: kasdienis skambutis žmonai trunka vos 15 minučių ir tai yra iššūkis

– Ką dirbi?

– Dabar dirbu vadybininku, administratoriumi, nes yra tokia sąlyga, kad darbo vieta turi būti stacionari. Yra sudaromi griežti maršrutai į darbą, darbo laikas. Tave gali patikrinti bet kada ir tu privalai būti darbe. Jeigu nebūsi, tai jau bus pažeidimas.

– Ar nešioji apykoję?

– Ne, mes nieko nesinešiojame. Šiaip įstatymas numato, mums gali taikyti intensyvią priežiūrą.

– Ar esi sukūręs šeimą?

– Esu du kartus vedęs, dabar turiu žmoną ir du vaikus. Vaikams 8 ir 6 metai.

Jeigu tu meluosi vaikams, jie vis tiek supras, kad tu melavai, ir vėliau tai duos pagrindą jiems meluoti tau. Sakys: „Tu man melavai, tai kodėl aš tau negaliu meluoti?“

– Kaip reaguoja tavo šeima?

– Tai yra iššūkis, kai žmogus atskirtas... Su žmona dabar viskas gerai, santykiai normalūs, bet iš principo... Na, jeigu yra apribojamas žmogaus bendravimas su šeima, negali prisidėti prie vaikų auklėjimo, padėti šeimai. Dabar jau visai kita situacija, bent uždirbu normalius pinigus, tiek, kiek moka laisvėje. Pataisos namuose daugiausiai gauni 140 eurų, tai yra tas pats, kas nieko.

Mobiliaisiais telefonais naudotis leidžiama, bet jeigu tu su sargyba, skambini su paprasta grupe du kartus per savaitę, o su „lengva“ – kiekvieną dieną. Bet visi skambučiai – 15 minučių. Pašnekėjai su žmona – nepaskambinsi tėvams.

– Koks didžiausias iššūkis kalint?

– Tave uždaro ir tris metus būni be žmonos ir vaikų, su minimaliu bendravimu. Pats vizitas žmonos su vaikais į kalėjimą... Gerai, mano [vaikai] mažiukai, tai nelabai suprato, aš bausmę atlikinėjau laisvės atėmimo vietos ligoninėje. Ligoninė yra ligoninė, bet vis tiek užduoda klausimų, nes aplinkui visi vaikšto su uniformomis. Kiti, žinau, žmonės vaikų į kalėjimą iš viso neveža.

Kaip sako, gali būti nelaimingas namie ir laimingas kalėjime, teisingai? Laimė viduje. Tas pats ir su nerimu.

Tris metus nebendravus su vaikais, žmona tie santykiai tampa tokie... Tau priklauso vienas trumpalaikis ir vienas ilgalaikis pasimatymas. Ilgalaikis – su žmona arba sugyventine viena para per du mėnesius. Atsiranda atstumas ir labai daug žmonių išsiskiria.

– Ar sakyki vaikams, kad esi kalėjime?

– Bet kokiu atveju šnekėsi atvirai, nes jeigu tu jiems meluosi, jie vis tiek supras, kad tu melavai, ir vėliau tai duos pagrindą jiems meluoti tau. Sakys: „Tu man melavai, tai kodėl aš tau negaliu meluoti?“ Be abejo, pasakysi, bus proga ir pasakysi.

– Ko labiausiai gailiesi?

– 14 metų labai daug. Nėra tokių veiklų, už kurias būtų galima gauti 14 metų. Ir tokių pinigų, galvoju, kad nėra – neverta užsiiminėti tam tikrais dalykais, dėl kurių galima tokia bausmė. Tiesiog tai yra per didelė kaina.

– Ar kartais patiri ypač didelį nerimą ar liūdesį?

– Visiems taip būna, kad guli ir nenori nieko, nuotaika bloga. Tiesiog tvarkaisi, o kaip kitaip? Turi tvarkytis bet kokiu atveju. Gi visi tie nerimai yra mūsų galvoje. Kaip sako, gali būti nelaimingas namie ir laimingas kalėjime, teisingai? Laimė viduje. Tas pats ir su nerimu.

[Tokia situacija] tiesiog įpareigoja būti truputį budresniam, nes gali netyčia pažeisti kelių eismo taisykles. Vadinasi, tu negali, neturi tokios teisės.

– Kokį patarimą duotum savo vaikui?

– Tiesiog prieš kažką darant reikia labai gerai pagalvoti apie pasekmes. Negalvoti, kad visą laiką bus gerai, nes gali būti ir blogai. Ir jeigu bus blogai, tai kas bus paskui, kokios to pasekmės.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Būti. Nuteistasis: kasdienis skambutis žmonai trunka vos 15 minučių ir tai yra iššūkis
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.