Gyvenimas

2019.12.17 07:52

Daktaras Unikauskas: dantų pasta su fluoru kai kuriems Lietuvos gyventojams gali labai pakenkti

Kai kuriuose Lietuvos regionuose vaikai turėtų išgerti 7 litrus vandens, kad gautų reikiamą fluoro paros dozę, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ tikina Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Pasak jo, fluoras būtinas, bet kartais gali būti ir žalingas, o ant dantų matomos mažos baltos dėmelės – tik fluorozės pradžia.

Ar mineralo fluoro galime gauti per daug ir kada tai gali pakenkti sveikatai? Daktaras sako, kad vienareikšmio atsakymo į šiuos klausimus nėra, tačiau svarbu išsiaiškinti fluoro daromą įtaką dantų būklei: ar fluoro nauda dantims didesnė nei jo daroma žala.

„Natūraliai fluoro gauname iš vandens ir su maistu. Koks kiekis fluoro turi būti geriamajame vandenyje, nustato Pasaulio sveikatos organizacija, tačiau skirtinguose Lietuvos regionuose fluoro kiekis vandens litre yra nevienodas.

Vilniečių vandenyje fluoro yra mažai – 0,2 mg, tad suaugusieji, norėdami gauti visą fluoro paros normą, turėtų išgerti 2,5 litrus vandens, o vaikai – mažiausiai 7 litrus. Tiek išgerti neįmanoma. O štai kai kuriose Klaipėdos miesto vietose fluoro kiekis viršija 1 mg litre, tad suaugusieji dienos normą gautų išgėrę vos pusę litro, o vaikai – kiek daugiau nei litrą“, – pasakoja A. Unikauskas.

Jis pažymi, kad fluoro mes taip pat gauname ir su maistu: jo yra druskoje, jūrų kopūstuose, žaliojoje ir juodojoje arbatose, salotose, špinatuose, žirniuose, jūrų gėrybėse. Kodėl fluoro išvis mums reikia?

Per didelis fluoro kiekis pažeidžia dantis. Juos pažeidus, ypač jauname amžiuje, kai dantys formuojasi, ant dantų pradeda matytis lyg maži balti debesėliai. Tai pradinė fluorozės stadija.

„Kai mes pavalgome, burnoje susiformuoja rūgšti terpė, tos rūgštys žaloja mūsų dantis. Bakterijos dantų nežaloja, o juos saugo. Ypač negerai vartoti netinkamą maistą: saldumynai kenkia dantims, nes suerzina bakterijas ir jos imasi veiklos. Besistengdamos neutralizuoti mūsų suvalgyto maisto sukeliamą reakciją, t. y. pH pakitimus, bakterijos sykiu gali sužaloti dantų emalį“, – aiškina gydytojas.

Pasak laidos viešnios, odontologės Algimantės Lošytės, ne veltui sakoma: suvalgę ką nors rūgštaus arba saldaus prasiskalaukite burną vandeniu.

„Vandenyje yra be galo daug mineralų. Jis taip pat atlieka ir valomąją funkciją: ne tik atstato fluoro atsargas mūsų burnoje, bet ir nuplauna nuo mūsų dantų maisto likučius“, – teigia ji.

Ant dantų emalio gyvenančios bakterijos yra tarsi apsauginė plėvelė. Dažnai valgant saldžius maisto produktus burnoje susidarančios rūgštys gali suardyti šią plėvelę – tai reiškia, jog rūgštys gali tiesiogiai atakuoti mūsų dantis, pasakoja A. Lošytė.

A. Unikauskas pažymi, kad bakterijos saugo visą mūsų kūną, ne tik dantis: „Ant mūsų odos yra ko? Bakterijų. Ką jos daro su mūsų oda? Saugo. Kas žarnyne gyvena? Bakterijos. Ką jos daro? Be visų kitų naudų, jos saugo mūsų žarnyną.

Ir ant dantų, ir ant dantenų yra bakterijų. Mes puikiai sugyvename su bakterijomis – mums žalingų bakterijų yra vienas kitas procentas, labai nedaug. Dauguma bakterijų, kurios mus supa, yra mūsų chebra. Bet jos nori, kad ir mes joms nekenktume. Į šį procesą jos įtraukia ir fluorą: jeigu danties emalio sluoksnis sužalojamas, rūgštys puola tiesiogiai.“

Kaip teigia gydytojas, fluoras žmogaus organizmui, ypač dantims ir kaulams, būtinas. Jo trūkumas gali turėti neigiamų pasekmių, kita vertus, jo perteklius taip pat žalingas.

Odontologė A. Lošytė pabrėžia, kad fluorą reikia naudoti, o ne jį vartoti. Išsivalius dantis juos būtina išsiskalauti, o dantų pastos likučius išspjauti. Dėl tos pačios priežasties vaikams negalima naudoti dantų pastos su fluoru – jie paprasčiausiai neturi motorinių įgūdžių tinkamai išsivalyti dantis.

Vaikai dažnai nuryja dantų pastos likučius, o kadangi yra maži (mažo ūgio, svorio), į organizmą patenkančio fluoro kiekis gali būti pavojingas. Laidos viešnia ypač perspėja tuos gyventojus, kurių regionų vandenyje fluoro gausu.

Jeigu mėgstate miltinius patiekalus, vartojate daug cukraus, žinokite – dantų pasta su fluoru bus geras jūsų draugas.

„Per didelis fluoro kiekis pažeidžia dantis. Juos pažeidus, ypač jauname amžiuje, kai dantys formuojasi, ant dantų pradeda matytis lyg maži balti debesėliai. Tai pradinė fluorozės stadija.

Kai stadija pažengia, baltos dėmės matosi jau ant viso danties. Tada reikėtų sunerimti ir pasikonsultuoti su savo odontologu, ką tokiu atveju daryti, kokias priemones naudoti. Fluorozės pažeisti dantys vėliau pasidaro labai trapūs, veikiant rūgštims netgi gali po truputėlį imti irti emalis. Atsiranda ne tik baltų dėmių, bet ir kitų pažeidimų“, – kalba A. Lošytė.

Ar dantų pasta su fluoru gali sukelti dantenų uždegimą? Anot odontologės, iš tiesų dantenų uždegimą sukelia dantų nepriežiūra, netinkamas dantų išsivalymas, nepakankama higiena.

„Dantenų uždegimą gali sukelti ir rūgštys, jos paveikia ne tik mūsų dantis, bet ir dantenas. Tačiau dantų pastos su fluoru funkcija yra nuo to mūsų dantis apsaugoti“, – sako ji.

Svarbu pažymėti ir tai, kad žmonės, sergantys dermatitu, turėtų naudoti dantų pastą be fluoro, nes egzistuoja tikimybė, kad fluoras sukels nepageidaujamą odos reakciją.

Tad apibendrinant būtų galima išskirti kelias žmonių grupes, kurioms dantų pasta su fluoru iš tiesų gali pakenkti:

– vaikams iki 3 metų,

– Vakarų ir Šiaurės Lietuvos gyventojams,

– žmonėms, sergantiems atopiniu dermatitu.

„Akivaizdu – fluoras ne tik naudingas, bet gali būti ir pavojingas. Svarbu, kiek mes jo vartosime. Jį reikia naudoti, bet ne vartoti. Nesimaitinkite dantų pasta ir viskas bus gerai“, – pažymi A. Unikauskas.

Taip pat jis pabrėžia, kad dantų pasta su fluoru labai dažnai būtina, bet ne kiekvienam žmogui – tai priklauso nuo mitybos. „Jeigu mėgstate miltinius patiekalus, vartojate daug cukraus, žinokite – dantų pasta su fluoru bus geras jūsų draugas“, – teigia jis.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Fluoras dantų pastoje: ar jo nauda didesnė nei daroma žala?