Gyvenimas

2019.12.26 15:39

Dažnas naudojimasis socialiniais tinklais sutrikdo paauglių psichikos sveikatą

LRT.lt2019.12.26 15:39

Naudojimasis socialiniais tinklais siejamas su depresija, o jos požymiai ypač pasireiškia aktyviai internetinėje erdvėje naršančioms paauglėms mergaitėms. Naujausių tyrimų duomenys rodo, kad problema gali būti net rimtesnė nei mano ekspertai, praneša CNN.

Atliekant žurnale „The Lancet Child & Adolescent Health“ paskelbtą tyrimą, buvo apklausta beveik 10 tūkst. 13–16 metų amžiaus Anglijos paauglių. Mokslininkai nustatė, kad socialiniai tinklai gali pakenkti mergaičių psichinei sveikatai, nes išplečia patyčių galimybes, sutrumpina miego ir aktyvios fizinės veiklos laiką.

„Mūsų rezultatai rodo, kad patys socialiniai tinklai žalos nedaro, tačiau dažnas naudojimasis jais gali sutrikdyti teigiamą įtaką psichinei sveikatai darančią veiklą, pavyzdžiui, miegą ir sportą, bei sustiprinti neigiamo turinio, pirmiausia, elektroninių patyčių, poveikį jauniems žmonėms“, – pranešime teigia Londono universiteto koledžo vaiko sveikatos institutui atsovaujantis tyrimo bendraautorius Russellas Vineris.

Kitaip tariant, patys socialiniai tinklai galbūt nėra kalti dėl psichinės sveikatos problemų, – veikiau jie sutrikdo mergaičių miego kokybę ir atima laiko iš galimos fizinės veiklos bei padidina tikimybę vartotojams patirti elektronines patyčias. Dėl to kyla su gyvenimo kokybe ir psichine sveikata susijusių problemų.

Klinikinę psichologiją Sario universitete dėstančio Bobo Pattono nuomone, tai reiškia, kad strategijos, nukreiptos tik į naudojimosi socialiniais tinklais mažinimą kaip priemonę gerinti savijautą ir psichinę sveikatą, gali būti neveiksmingos.

„Galbūt siekiant sumažinti neigiamą poveikį fizinei ir psichinei sveikatai, reikalinga kurti strategijas, stiprinančias atsparumą elektroninėms patyčioms bei skatinančias geresnį miegą ir fizinį aktyvumą“, – savo pareiškime dėsto aptariamame tyrime nedalyvavęs B. Pattonas.

Poveikis berniukų psichinei sveikatai atsiranda dėl kitų priežasčių, todėl šioje srityje reikalingi papildomi tyrimai, teigia autoriai.

Skirtumai tarp berniukų ir mergaičių

Tyrimo metu paaugliai buvo apklausiami kartą per metus laikotarpiu nuo 2013 m. iki 2015 m. Jie nurodydavo, kaip dažnai tikrinasi savo paskyras socialiniuose tinkluose ir ar naudojasi socialiniais tinklais, įskaitant „Facebook“, „Instagram“, „WhatsApp“, „Twitter“ ir „Snapchat“. Daugiau kaip trys kartai per dieną buvo laikomi „labai dažnai“.

Tyrėjai atkreipia dėmesį į tai, kad jie nefiksavo, kiek laiko apklaustieji praleidžia šiuose socialiniuose tinkluose, o tai laikoma šiokiu tokiu tyrimo trūkumu.

2014 m. ir 2015 m. mokslininkai paauglių klausė apie psichologinį nuovargį ir gyvenimo kokybę, kalbėjo apie tokius dalykus kaip pasitenkinimas, laimė ir nerimas.

Tyrėjai nustatė, kad dažnas abiejų lyčių paauglių socialinių tinklų naudojimas gali būti siejamas su didesniu psichologiniu nuovargiu. Šis poveikis ypatingai pastebimas kalbant apie mergaites: kuo dažniau jos tikrindavosi savo paskyras socialiniuose tinkluose, tuo didesnis jų psichologinis nuovargis fiksuotas.

Net 60 proc. mergaičių psichologinio nuovargio priežasčių gali sudaryti nekokybiškas miegas, padidėjusi elektroninių patyčių rizika ir sumažėjęs fizinis aktyvumas. Tačiau berniukams šie veiksniai paaiškina tik 12 proc. labai dažno naudojimosi socialiniais tinklais įtakos psichologiniam nuovargiui.

Kaip padėti paaugliams

Socialiniai tinklai yra susiję su psichinės sveikatos problemomis. Kanadoje atlikti tyrimai parodė, kad dažnesnis ir ilgesnis naudojimasis socialiniais tinklais gali būti siejamas su paaugliams išryškėjančiais depresijos simptomais.

Palyginus šį tyrimą su aptartu anksčiau, klausimas išanalizuojamas platesniame kontekste. Šias problemas sukelia ne tiek pati socialinė žiniasklaida, kiek jos turinys, su kuriuo paaugliai susiduria, ir kokybiško miego bei fizinio aktyvumo stoka. Tai – svarbus skirtumas, sako tyrime nedalyvavusi Gento, Belgijos universiteto profesorė Ann DeSmet.

„Jei pavyktų sumažinti poveikį sveikam gyvenimo būdui ir išvengti elektroninių patyčių, galima būtų išryškinti tokius teigiamus socialinės žiniasklaidos aspektus kaip socialinio bendravimo skatinimas“, – mokslininkę cituoja CNN.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.