Gyvenimas

2019.12.29 19:51

Gydytoja įspėja, kad česnakas, ciberžolė ar apelsinas gali trukdyti vėžio gydymui

LRT.lt2019.12.29 19:51

Onkologinių ligų konferencijoje skaitytame pranešime skelbiama, kad vėžiu sergantys pacientai turėtų pasisakyti gydytojams, ar vartoja kokius nors homeopatinius produktus, nes tam tikros juose esančios medžiagos gali silpninti vėžio gydymo poveikį, rašo BBC.

Pavyzdžiui, česnako, imbiero ir ženšenio tabletės gali lėtinti žaizdų, atsirandančių plintant krūties vėžiui, gijimą. Chirurgės profesorės Marios Joao Cardoso teigimu, nėra jokių įrodymų, kad homeopatiniai vaistai ar kremai būtų veiksmingi. Jei abejojate, geriau jų nevartoti, priduria medikė.

„Gydytojai turėtų rodyti daugiau iniciatyvos ir išsiklausinėti pacientų, kokius preparatus jie vartoja tuo metu, kai yra gydomi nuo vėžio“, – BBC sakė Lisabonoje, Portugalijoje, veikiančio „Champalimaud“ vėžio centro vyriausioji krūties ligų skyriaus chirurgė profesorė M. Cardoso.

Gydytoja įspėja, kad tais atvejais, kai vėžys yra išplitęs ant odos, pacientai, prieš pradėdami vartoti bet kokius papildomus preparatus, būtinai turėtų pasitarti su gydytoju.

Pavojingiausia, kad daugelis tokių produktų gali turėti neigiamą poveikį. Gydantis hormonų terapija ar chemoterapija, kai kurie preparatai pailgina kraujo krešėjimo procesą, todėl žaizdos ilgiau gyja, susidaro didesni randai.

Gydytoja nurodė šiuos kraujo krešėjimą lėtinančius produktus:

-Skėstašakis kamras
-Vaistinis skaistenis
-Česnakas
-Ginkmedis
-Ženšenis
-Gudobelė
-Kaštonas
-Ciberžolė

Anot profesorės M. Cardoso, nieko nuostabaus, kad pacientai ar jais besirūpinantys asmenys ieško papildomų ar alternatyvių gydymo būdų, kurie galėtų padėti greičiau įveikti ligą. Tačiau gydytoja įsitikinusi, kad žmonės turėtų žinoti, jog gali padaryti sau daugiau žalos negu naudos. „Labai svarbu prisiminti svarbiausią medicinos tikslą – nepakenk“, – sako gydytoja.

Jungtinės Karalystės vėžio tyrimų organizacija savo tinklalapyje skelbia, kad dėl kai kurių papildomų medicininių priemonių vartojimo įprastų vėžio gydymo būdų poveikis gali būti ne toks, kokio tikimasi.

Minėtame įraše taip pat teigiama, kad gydantis onkologines ligas, svarbu vengti kai kurių maisto produktų ir gėrimų, pavyzdžiui, greipfrutų ir apelsinų, nes juose esančios medžiagos veikia priešvėžinių vaistų skaidymo procesus organizme.

Labdaros organizacijos atstovai sako: „Prieš pradėdami vartoti bet kokias papildomas gydymo priemones, pasitarkite su gydytoju. Pasisakykite, kol dar nepradėjote vartoti, ypač jei esate pradėję vėžio gydymo kursą.“

Labdaros organizacijoje „Breast Cancer Now“ dirbanti medicinos sesuo Grete Brauten-Smith įspėja: „Kai internete pateikiama tiek nepatvirtintos informacijos ir taip trūksta patikimų tų produktų tyrimų, pokalbis su sveikatos priežiūros specialistu padėtų pacientui gauti tikslią informaciją ir priimti gerai pasvertą sprendimą.“

Kalbėdama penktoje tarptautinėje pažengusio krūties vėžio konsensuso konferencijoje profesorė M. Cardoso teigė, kad paciento gyvenimo kokybę teigiamai paveikti gali tokios terapijos kaip joga, sąmoningumo meditacija, Reiki ar akupunktūra.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.