Gyvenimas

2019.12.07 11:39

Krokuvoje rengiamas tradicinis prakartėlių konkursas – gimimą vaizduoti padeda ir picų dėžės

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.12.07 11:39

Artėjant Kalėdų šventėms, Krokuvoje kasmet rengiamas prakartėlių konkursas, o pripažintos labiausiai pavykusiomis demonstruojamos Istorijos muziejuje.

Atkurti miesto istoriniai paminklai ir tradicinės Kristaus gimimo scenos – viskas tinka prakartėlei, kurią lenkai vadina Szopka. Taip pat ir įvairios medžiagos – plonytė folija ar picos pakuotės. Tradicinėje eisenoje kūrėjai išdidžiai neša savo kūrinius.

Žinios. Krokuvoje – prakartėlių konkursas: Kristaus gimimo scenoms atkurti naudojama net folija ar picos pakuotės

„Gaminti prakartėlę labai smagu, dirbau nuo kovo, nes tam reikia tūkstančių karoliukų. Mano prakartėlėje ir trys karaliai, ir juos lydintis angelas, taip pat Krokuvos legendų veikėjai, pavyzdžiui, drakonas, bet maniškis geras, jis lenkiasi Jėzui“, – pasakoja krokuvietė Bogna Kwiatkowska.

Prakartėles kurti mėgsta vaikai. „Man truputį padėjo tėtis, dirbau ir mokykloje per pamoką“, – sako Helena.

Bet labiausiai stebina patyrę meistrai, kurie konkurse dalyvauja ne pirmus metus. Šiemet sukanka 77-eri metai, kai Krokuvoje rengiami prakartėlių konkursai.

„Dirbau kelis mėnesius, sunkoka. O konstrukcija daugiausia iš picos pakuočių“, – teigia krokuvietis Krzysztof Kramarz.

Pirma prakartėlė Krokuvoje buvo pastatyta 19 a. viduryje. Tai buvo proga dailidėms ir mūrininkams daugiau uždirbti, kai aplink žiema ir mažiau užsakymų. 2018 metais UNESCO prakartėlių tradiciją įtraukė į nematerialaus žmonijos kultūros paveldo sąrašą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt