Gyvenimas

2019.12.08 20:55

7 netikėtos priežastys, dėl kurių lėtiniam kosuliui kūnas niekaip neištaria „sudie“

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2019.12.08 20:55

Trūkstant vitamino D organizmas pristinga ir gastrino, būtino pagaminti skrandžio sulčių. Mažai sulčių skrandyje dirgina ne tik stemplę, bet ir balso stygas – taip imate kosėti, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ aiškina Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Vis dėlto, pasak jo, vitamino D piliulės taip lengvai problemos neišspręs.

Plaučių vėžys, lėtinis bronchitas, rūkymas – šios priežastys, dėl kurių atsiranda lėtinis kosulys, visiems puikiai žinomos ir didelių klausimų nekelia. Tačiau lėtinis kosulys gali kankinti ir dėl kitų aplinkybių, apie kurias kalbama ir žinoma kur kas mažiau. A. Unikauskas papasakojo, kodėl jus gali kamuoti lėtinis kosulys – kai kurias priežastis pašalinti tikrai labai lengva.

„Šaltas oras ar nusilpęs imunitetas dėl nesibaigiančio kosulio tikrai nėra vieninteliai kaltininkai“, – pažymi medikas.

1. Vitamino B12 trūkumas

A. Unikauskas pažymi, kad šio vitamino trūkumas žaloja nervus, įskaitant inervuojančius balso stygas – tai gali sukelti balso stygų sudirgimą, dėl kurio norisi nuolat kosėti. „Jei jau taip nutiko, puikūs vitamino B12 šaltiniai yra raudona mėsa ir kepenys“, – pataria gydytojas.

2. Mažas skrandžio rūgštingumas

Dažniausios mažo skrandžio rūgštingumo priežastys yra dvi: amžius, kurio valdyti negalime, ir suvartojamas per mažas druskos kiekis.

Jei esate kam nors alergiškas, nosiaryklėje kaupiasi daugiau sekreto, kuris kartais nuteka žemyn ir patenka į stemplę – dalį jo nuryjate, o kita dalis gali sudirginti balso stygas. Štai taip imate kosėti.

„Su amžiumi skrandžio rūgšties mažėja natūraliai, o jeigu mes dar būsime įnikę į šlamštmaistį, t. y. valgysime bet kokios formos cukrus, tai dar labiau mažins skrandžio rūgštingumą.

Per daug druskos yra blogai, bet per mažai druskos, ko gero, dar blogiau. Druskos reikia valgyti tiek, kiek reikia – apie 5 g per dieną“, – pasakoja profesorius.

Kai jūsų skrandžio rūgštingumas per mažas, raukas, kuris turėtų neleisti skrandžio sultims patekti į stemplę, neužsidaro. Jei skrandžio sulčių mažai, o kanalas atidarytas, sultys ima „lipti“ aukštyn ir patenka į stemplę, galiausiai – ir į mūsų kvėpavimo takus.

„Rūgštis pažeidžia mūsų balso stygas, jos išburksta, žmogus pradeda kosėti. Jeigu kosėjate vakare atsigulę į lovą, t. y. horizontalioje padėtyje, tai greičiausiai kaltos balso stygos“, – pažymi daktaras.

Šios priežasties sprendimas – obuolių actas. Šaukštelis jo vandens stiklinėje – tiesiog stebuklingas gėrimas, padėsiantis atstatyti reikiamą skrandžio sulčių kiekį.

3. Vitamino D trūkumas

Hormonas gastrinas reikalingas tam, kad būtų gaminamos skrandžio sultys. Jeigu jums trūks vitamino D, ir gastrino organizmas pagamins mažai, dėl ko jus ims kamuoti mažo skrandžio rūgštingumo sukeltos problemos.

Šią problemą gali padėti išspręsti tiesiog buvimas saulėje arba vitamino D piliulės, tačiau A. Unikauskas turi svarbų perspėjimą.

„Rekomenduojamų vitamino D dozių, – 800 ar 1 000 tarptautinių vienetų – panašu, yra absoliučiai per mažai. Pabuvę saulėje valandą laiko gauname iki 40 tūkst. tarptautinių vienetų vitamino D“, – pažymi medikas.

4. Alergija

Jei jūsų alergija sezoninė, tuo metu galite kosėti, bet tai praeis. Tačiau nuolatinė alergija kokiam nors dalykui gali lemti tai, jog kosulys taip ir nesiliaus. Jei esate kam nors alergiškas, nosiaryklėje kaupiasi daugiau sekreto, kuris kartais nuteka žemyn ir patenka į stemplę – dalį jo nuryjate, o kita dalis gali sudirginti balso stygas. Štai taip imate kosėti.

„Norint atsikratyti alergijos sukelto kosulio jums reikės kreiptis į specialistą. Tačiau ką galite padayti patys, tai didinti savo skrandžio rūgštingumą“, – teigia A. Unikauskas.

Jeigu jaučiate, kad tuoj sirgsite, vartokite cinką. Trūkstant cinko mus virusai užpuola daug lengviau.

5. Padidėjusi skydliaukė

Padidėjusi skydliaukė spaudžia balso stygas, dėl to galite pradėti kosėti. Profesoriaus tikinimu, žmogus gali nejausti kitų skydliaukės padidėjimo požymių, tik kosulį.

„Skydliaukės padidėjimą gana lengva pastebėti: atsistokite prieš veidrodį ir rykite seiles. Jeigu matote, kad rijimo metu atsiranda papildomas guzelis, tai gali reikšti, kad jūsų skydliaukė padidėjusi“, – pasakoja medikas.

6. Virusinė viršutinių kvėpavimo takų infekcija

Kartasi peršąlame, imame kosėti – kosulys praeina, bet ne visiems. Kaip teigia A. Unikauskas, virusinė viršutinių kvėpavimo takų infekcija, net jeigu buvo seniai, gali vėl suaktyvėti dėl streso ar vitaminų trūkumo, ypač cinko.

„Tada su infekcija, kuri nepasireiškia aktyviai, tik šiek tiek suaktyvėja, grįžta kosulys. Jeigu jaučiate, kad tuoj sirgsite, vartokite cinką, kurio gausu kviečių sėlenose, kakavoje, džiovintuose jūrų dumbliuose, graikiniuose riešutuose, sojoje, kepenyse. Trūkstant cinko mus virusai užpuola daug lengviau“, – sako laidos „Klauskite daktaro“ vedėjas.

7. Kalcio trūkumas

Visi puikiai žino, kad jeigu trūksta kalcio, gali skaudėti kojas, būti raumenų mėšlungis. Tačiau ir balso stygos yra raumenys, tad kalcio trūkumas – dažna lėtinio kosulio priežastis.

Kalcio gali imti trūkti dėl mažo druskos rūgšties kiekio skrandyje. Geriausi kalcio šaltiniai: kiaušiniai, grikiai, žuvis, jūrų dumbliai, pieno produktai. A. Unikauskas ragina nepamiršti ir tų maisto produktų, kuriuose yra vitamino K2.

„Kosulys yra ženklas, kad organizmui kažkas nepatinka – nepulkite kosulio malšinti vaistais, tai pats blogiausias sumanymas, kurį galite sugalvoti. Kosulys tėra kitų organizme vykstančių procesų signalas. Organizmas jums bando pasakyti: man kažko trūksta, kažkas negerai. Tą priežastį reikia pašalinti“, – pažymi daktaras.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Daktaras apie lėtinį kosulį: šaltas oras ir nusilpęs imunitetas dažniausiai nėra kalti
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt