Gyvenimas

2019.12.06 15:50

Marius Čepulis. Kaip žiemą fotografuoti paukščius

Marius Čepulis, gamtos fotografas2019.12.06 15:50

Vat žiūrite jūs į įvairias smagias fotografų užfiksuotas paukščių gyvenimo akimirkas ir greičiausiai net nepagalvojate, o kaip tos nuotraukos padaromos. Ko reikia, kad galėtum užfiksuoti iš labai arti kėkšto, erelio ar zylės portretą?

Juk tik vos kelios paukščių rūšys žmogų prisileidžia gana arti ir net ilgiausi objektyvai nepadės, jei bandysit tiesiog prislinkti prie erelio, suopio, o kartais ir prie paprasčiausios zylės.

Tai nuo ko reikia pradėti, norint padaryti gražią paukščio nuotrauką? Pirma, reikia suprasti, kad paukščiai labai reaguoja į jūsų judesį, į bet kokį, net menkiausią krustelėjimą. Pavyzdžiui, kranklys iš 50 metrų pamato, jei vos 5 mm pajudinat objektyvą.

Antra, reikia žinoti pagrindinę taisyklę – ne tu turi ateiti pas paukštį, o jis pas tave (atskristi).

Vadinasi, viskas paprasta – stovi nejudėdamas ir lauki, kol kas nors pas tave atskris. Su kai kuriomis žmogaus nebijančiomis rūšimis tai gali suveikti. Bet dauguma paukščių (ypač stambesni) puikiai žino, kad iš žmogaus nieko gero nelauk, tad sprunka, vos pamatę mūsų siluetą.

Todėl dažniausiai paukščiai yra fotografuojami iš slėptuvių. Slėptuvės yra statomos prie paukščių mėgstamų poilsio maitinimosi vietų (pavyzdžiui, prie šaltalankio krūmo) arba tiesiog paukščiai priviliojami maistu.

Slėptuvė gali būti ir jūsų butas, o fotografuoti galima per stiklą (prieš tai gerai nuvalius langus), bet nuotraukų kokybė bus kiek prastesnė. Slėptuvė gali būti ir automobilis, nes paukščiai mažiau baidosi mašinų (taip aš fotografuoju svirbelius).

O kaip įsirengti slėptuvę gamtoje? Tai tikrai nėra sudėtinga. Pirma, reiktų išsirinkti tinkamą vietą, kur būtų norimos rūšies paukščių.

Svarbu pagalvoti apie šviesos kryptį ir ar jos užteks (objektas neatsidurs šešėlyje), ar neįkyrus fonas (vienas svarbesnių dalykų) ir ar pati slėptuvė per daug neišsiskiria iš aplinkos.

Medžiagas slėptuvei galite naudoti pačias įvairiausias, priklausomai nuo to, kiek norite joje fotografuoti. Fotografai, kaip tie trys paršiukai, stato slėptuves ir iš nendrių, ir iš šakų (dažniausiai), ir iš plokščių ar lentų. Jei norite, kad paukščiai iškart skristų ir tūptų prie slėptuvės, ji turi visiškai neišsiskirti iš aplinkos. Kitu atveju reiks laiko, kol sparnuočiai pripras.

Geriausia slėptuvę statyti miško ar krūmynų pakraštyje ir maskuoti tomis medžiagomis, kurios yra šalia (žolės, pušies, eglės šakos. Taip pat svarbu, kad slėptuvė neprasišviestų, todėl dažnas naudoja arba tamsią medžiagą, arbą juodą plėvelę.

Taip pat turite pagalvoti, kaip fotografuosite paukščius – atsisėdę ar atsigulę. Reikia atsiminti, kad nuotraukos atrodo gražiau, kai objektyvas yra paukščio galvos lygyje. Taip pat turėkit omenyje, kad slėptuvėje teks praleisti valandų valandas. Todėl turi būti patogu tiek gulėti, tiek sėdėti.

Dažniausiai daromos kelios fotografavimo angos ir virš jų langelis, kad galėtumėt stebėti aplinką, tik tas langelis irgi turi būti pridengtas kokiu nors tinkleliu. Taip pat turite įvertinti, kaip tvirtinsit fotoaparatą: fotografuosit nuo trikojo ar pasidėję ant smėlio/pupų maišelio.

Slėptuvę turit. Tada įrengiama maitinimosi vieta. Tai gali būti paprasčiausia lesyklėlė (jei fotografuojat visokius smulkius grūdlesius) arba rimtesnė platforma, ant kurios dedama žuvis ar mėsa, norint privilioti stambesnius plėšrūnus.

Man asmeniškai nelabai patinka fotografuoti paukščius ant masalo, pačiose lesyklose arba su saulėgrąžomis snape. Aš bandau juos pagauti šalia maitinimosi vietų. Jei fotografuojama ant žemės, masalo ir taip nesimato.

Jei fotografuojama aukščiau, reikia pasirūpinti, kad paukščiai turėtų, kur atsitūpti. Tam naudojamos įvairios senos medžių šakos. Ir reiktų jų turėti keletą, nes, jei nori, kad nuotraukos būtų įvairesnės, negali ant tos pačios šakos visus paukščius fotografuoti. Tad šakas kaitalioji.

Smulkūs paukščiai dažniausiai viliojami saulėgrąžomis ir įvairiais grūdais, geniai (ir zylės) lašiniais (nerūkytais, nesūdytais) ar taukais, stambesni plėšrūnai – negyvais gyvūnais, mėsa (neapdirbta), žuvimi.

Jei fotografuojate smulkius paukštelius, į slėptuvę šalia lesyklos galite ateiti ir išeiti faktiškai bet kada. Fotografuojant atsargius plėšrūnus, dažniausiai ateinama su tamsa, kol paukščiai miega, ir išeinama vėl sutemus, kad jie neįtartų, jog slėptuvėje yra žmogus. Norint šviesoje eiti į slėptuvę, galima paukščius apgauti.

Paukščiams prastai su matematika, tad jei į slėptuvę ateina keli žmonės ir vienas pasilieka, o kiti išeina – paukščiai galvos, kad visi išėjo ir yra saugu. Norint kranklį apgauti teks pasistengti labiau, nes jis moka iki 4 skaičiuoti.

Taigi viską susiruošėt, sulaukiat gražios žiemiškos dienos, einat slėptuvėn. Paukščiai lakioja aplink, jūs laimingas, bet po valandos kojos rankos tampa ledinės ir tenka viską palikus bėgti namo.

Kaip nesušalt? Rimtesnių slėptuvių savininkai įsitaiso net pečiukus, kad jaustusi komfortiškai. Prieš kelias dienas tokioje slėptuvėje praleidau 10 valandų, vaikščiodamas su plonom penčiakom. Jei slėptuvė paprastesnė, reikia pagalvoti apie aprangą. Gerai, kad viskas už jus jau sugalvota. Dar tokie pat kuoktelėje kaip fotografai yra žvejai. Jie ant ledo praleidžia valandų valandas, tad kokią avalynę ir aprangą naudoti, galima klausti jų ar žvejų reikmenų parduotuvėse.

Tiesa, jei temeperatūra žemesnė, jokie, net ir šilčiausi, batai nepadės. Tada galima naudoti įvairius šiltukus, kurie kišami į batus ar pirštines ir veikia po kelias valandas, arba tiesiog su visais rūbais ir batais lįsti miegmaišin.

Taip esu net 11 valandų išsėdėjęs, kai ryte spaudė -20, o dieną -10 laipsnių šaltukas. Ir dar atsiminkit, ką jums visą gyvenimą sakydavo mama: „ Užsimauk kepurę!“ Jei slėptuvė didesnė ir turite galimybę nueiti į tualetą, pasiimkit termosą karštos arbatos – padės.

Slėptuvę turit, paukščiai aplink suka ratus, sėdit patogiai ir šiltai – ko trūksta? Ne, ne 20 g ko nors į arbatą. Reikia tik kantrybės ir sėkmės. Kantrybės – išsėdėti nuo 5 iki 10 valandų, net jei niekas nevyksta, ir sėkmės, nes niekada nežinai, kas šalia atsiras ir kada padarysi savo svajonių kadrą.

Tai smagių akimirkų stebint ir fotografuojant paukščius.

Draudžiama publikuoti šį komentarą bet kurioje žiniasklaidos priemonėje, išskyrus LRT.lt, be raštiško autoriaus sutikimo.