Gyvenimas

2019.12.05 16:46

7 taisyklės tiems, kurie bėgioja žiemą

LRT.lt2019.12.05 16:46

Atvėsus orams daugumos žmonių fizinis aktyvumas sumažėja, o dažniausiai girdimas pasiteisinimas – prastas oras. Vis dėl to, artėjant „Eurovaistinės Kalėdiniam bėgimui“, daugybė sostinės gyventojų aktyviai ruošiasi tradiciniam Vilniaus sporto renginiui ir treniruojasi lauke, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Net ir spaudžiant nedideliam šaltukui bėgioti galima, tačiau tam reikia tinkamai pasiruošti. „Eurovaistinės“ farmacininkė Elvyra Ramaškienė pateikia septynias taisykles, padėsiančias pasiruošti bėgioti žiemą.

1. Apranga – sluoksniai

Žiemą sporto apranga turi atlikti keletą funkcijų: nevaržyti judesių, palaikyti tinkamą kūno temperatūrą, gerai išgarinti drėgmę ir apsaugoti nuo žvarbaus oro. Sporto drabužius patariama rengtis keliais sluoksniais: apatinis – specialus sintetinis sportinis trikotažas, kurio funkcija – išgarinti drėgmę, antras – saugantis kūno temperatūrą (marškinėliai ilgomis rankovėmis, plonos liemenės), trečias – striukė, apsauganti nuo vėjo ir kritulių ir gerai garinanti drėgmę. Kojas galima apsaugoti specialiomis pašiltintomis arba vasarinėmis timpomis, dėvėti sportines kelnes.

2. Tinkama avalynė

Renkantis avalynę, patariama atkreipti dėmesį į tai, kur bėgiojama, koks reljefas bėgimo trasoje. Į tai atsižvelgus nuspręsite, ar reikalingas specialus bėgimo apavas. Jeigu bėgiojama slidžiais ir apsnigtais takeliais, būtina avėti specialią, mažiau slystančią avalynę, o jei treniruojatės visada nuvalomais takais, tiks įprasti bėgimo bateliai.

3. Įvertinkite vidines ir išorines aplinkybes

Žiemą bėgiojant lauke svarbu pasirinkti tinkamo ilgio distanciją, kurią sugebėsite įveikti. Nepatartina sustoti ar prisėsti – tokiu atveju iškyla pavojus peršalti ir susirgti. Farmacininkė taip pat rekomenduoja įvertinti oro sąlygas ir nebėgioti lauke tada, kai pučia itin stiprus vėjas arba oro temperatūra yra nukritusi iki 18 laipsnių šalčio ar mažiau.

4. Nepamirškite apsauginių priemonių

Bėgikams šaltuoju metu būtina apgalvoti smulkmenas, apie kurias nereikia sukti galvos vasarą. Bėgant žiemą atviras kūno vietas rekomenduojama patepti vazelinu arba specialiu kremu nuo šalčio. Esant didesniems šalčiams reikėtų dėvėti kaklajuostę, kuri apsaugotų kaklą ir uždengtų burną. Galite dėvėti specialią kaukę su skylutėmis priekyje, kuri apsaugos nuo šalto oro įkvėpimo.

5. Taisyklingai kvėpuokite

Farmacininkė perspėja, kad bėgiojant šaltu oru rekomenduojama įkvėpti per nosį, o iškvėpti per burną. Tada įkvėptas oras sušildomas ir išvengiama gerklės ir plaučių peršalimo. Svarbiausia išlaikyti ritmą ir vengti kalbėjimo – tokiu atveju gali pritrūkti deguonies, sutriks kvėpavimas.

6. Svarbu – tinkama mityba

Intensyviai sportuojant ar bėgiojant žiemą lauke, būtina papildyti mitybą krakmolingomis daržovėmis, grūdinėmis kultūromis, vaisiais, riešutais, specialiais gėrimais, kurie aprūpina organizmą angliavandeniais, vitaminais ir mineralais. Jeigu nešatės į treniruotę elektrolitų gėrimą, patariama jį supilti į gertuvę dar karštą, kad nereiktų gerti ledinio skysčio.

7. Apšilkite ir būkite atsargūs

Žiemą prieš sportuojant apšilimą patartina atlikti šiltoje patalpoje. Taip pat kūną apsaugoti padės raumenis ir sąnarius šildantys tepalai – ypač tinka tie, kurie savo sudėtyje turi augalinių eterinių aliejų. Būkite itin atsargūs, nes paslydus galite pasitemti sausgysles, raiščius, išsinarinti sąnarius, jausti nugaros skausmus. Įvykus traumai organizmui būtinas poilsis, būtina kreiptis į gydytoją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt