Naujienų srautas

Gyvenimas2019.12.11 07:41

Daktaras Unikauskas ragina valgyti žuvis, kurios nenyksta: viena jų – nepaprastai naudinga skumbrė

Jūrose ar vandenynuose pagautos žuvys mums nepaprastai naudingos, tačiau kai kurių dažnai valgyti negalima dėl jose susikaupusio gyvsidabrio. To nepasakysi apie atlantinę skumbrę – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ profesorius Alvydas Unikauskas pabrėžia, kad ši sveikųjų riebalų gausi žuvis nelinkusi savyje sukaupti didelio kiekio šios nuodingos medžiagos.

„Pasaulis sunerimęs: jūrose ir vandenynuose sparčiai nyksta žuvys, jų pagaunama daugiau, nei spėja užaugti. Šią vasarą Europos komisija uždraudė komercinę menkių žvejybą ties Lietuvos ir Lenkijos krantais, mokslininkai rekomenduoja nutraukti ir ungurių žvejybą. Tačiau yra labai neblogų žuvų, kurioms išnykimas dar negresia, pavyzdžiui, skumbrė“, – sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius.

Jis tikina, kad skumbrė – vienas sveikiausių produktų, kuriuos siūlo platieji jūros vandenys. Ši riebi žuvis turi daug vitaminų ir mineralų bei keletą nepaprastai naudingų savybių, dėl kurių patariama skumbrę rinktis kuo dažniau. Be to, ši žuvis ir įperkama, ir prieinama.

Skumbrė padeda numalšinti uždegimus

„Skumbrė – puikus omega-3 riebalų rūgščių šaltinis. Šios rūgštys malšina uždegimus organizme, saugo nuo širdies ir kraujagyslių ligų, stiprina imunitetą, yra būtinos visaverčiam endokrininės sistemos liaukų, ypač antinksčių, skydliaukės, funkcionavimui. Jeigu trūksta omega-3 riebalų rūgščių, organizmas sunkiau susidoroja su stresu, sulėtėja protinė veikla, sausėja oda“, – pasakoja gydytojas.

Nors jūrų, vandenynų produktai mums naudingi, tačiau per didelis gyvsidabrio kiekis šiose vietose pagautose žuvyse iš tikrųjų gali mums pakenkti. Įdomus dalykas: atlantinė skumbrė yra viena tų žuvų, kurios turi mažiausiai gyvsidabrio.

Tad jeigu jūsų gyvenime daug streso, nerimo, su juo padės susidoroti omega-3 riebalų rūgštys. Geriausias būdas jų gauti – valgyti riebią žuvį. Skumbrė – viena iš jų.

„Skumbrės filė šių rūgščių yra daugiau nei kitose riebiose žuvyse. 100 g skumbrės filė yra daugiau nei 2,5 g omega-3 riebalų rūgščių. Minimali omega-3 riebalų rūgščių paros norma suaugusiam vyrui – 1,6 g, moteriai – 1,1 g“, – pažymi daktaras.

Skumbrėje gausu vitamino B12

Vitamino B12 trūkumas gali pažeisti nervų sistemą, o skumbrė – natūrali pagalba, kad jūsų organizme šio svarbaus vitamino nepritrūktų.

Skumbrė – baltymų šaltinis

Skumbrė, be sveikųjų riebalų, yra ir puikus baltymų šaltinis. A. Unikausko teigimu, baltymai, kurių gausu skumbrėje, mūsų organizmui būtini, nes be baltymų būtume mirę sutvėrimai.

Skumbrėje mažai gyvsidabrio

„Nors jūrų, vandenynų produktai mums naudingi, tačiau per didelis gyvsidabrio kiekis šiose vietose pagautose žuvyse iš tikrųjų gali mums pakenkti. Dėl to kai kurių žuvų neturėtume valgyti dažnai.

Įdomus dalykas: atlantinė skumbrė yra viena tų žuvų, kurios turi mažiausiai gyvsidabrio, priešingai nei ispaninė ar karališkoji skumbrė. Atlantinės skumbrės kūnas nelinkęs prikaupti daug gyvsidabrio“, – aiškina gydytojas.

Skumbrė stiprina imunitetą ir reguliuoja skydliaukės veiklą

Šių galių skumbrei suteikia joje esantis selenas, o svarbiausia, kad šios medžiagos skumbrėje daug.

„Vos viena nedidelė skumbrės filė pietums jūsų organizmą papildys dviem trečdaliais rekomenduojamos seleno paros normos. Selenas mums būtinas mineralas. Tai antioksidantas, palaikantis imunitetą, naudojamas gaminant DNR. Jis reguliuoja skydliaukės veiklą ir valo gyvsidabrį iš organizmo“, – tikina A. Unikauskas.

Skumbrė pagerins mūsų pažinimo funkciją: tai gebėjimas iš aplinkos išgauti informaciją, ją perdirbti, integruoti, išlaikyti ir atgaminti, orientuotis laike, vietoje.

Skumbrė gerina širdies ir kraujagyslių veiklą

Valgydami skumbrę pagerinsite ir širdies bei kraujagyslių sveikatą. Tiesa, šioms kūno dalims padeda tos pačios uždegimus malšinančios ir imunitetą stiprinančios medžiagos – omega-3 riebalų rūgštys ir selenas.

Be to, skumbrėje yra ir daug kitų vitaminų bei mineralų, reikalingų širdies geram darbui užtikrinti: magnio, kalio, cinko ir t. t.

Skumbrė turi įtakos mūsų protui

„Valgoma skumbrė pagerins mūsų pažinimo funkciją: tai gebėjimas iš aplinkos išgauti informaciją, ją perdirbti, integruoti, išlaikyti ir atgaminti, orientuotis laike, vietoje, savyje ir t. t. Daugybė tyrimų rodo, kad riebių žuvų valgymas turi įtakos visais gyvenimo tarpsniais, ypač brandžiame amžiuje“, – pažymi A. Unikauskas.

Laidos įraše sveiko maisto gamybos studijos įkūrėja Aistė Švetkauskė parodė, kaip pasigaminti skumbrę kopūstų pataluose.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

7 priežastys, kodėl mūsų racione privalo būti skumbrė: vieną jų Mantas Vaitiekūnas gali išnaudoti net prieš pasirodymą scenoje
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi