Naujienų srautas

Gyvenimas2019.12.05 07:15

Tyliosios žudikės inkstų ligos: tarp ankstyvųjų požymių – nuovargis ir nenoras valgyti mėsos

Taip mėgote mėsą, o šiandien į ją tiesiog negalite žiūrėti? Gali būti, kad jūsų organizmas jums sako „stop“. LRT TELEVIZIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas teigia, kad gausus baltymų vartojimas nuodija mūsų inkstus, o vienas ankstyvųjų inkstų pažeidimo požymių – blogas apetitas, ypač – nenoras valgyti mėsos.

Pasak A. Unikausko, statistika skelbia, kad inkstų ligos paliečia vieną iš dešimties suaugusių žmonių, maža to, Lietuvoje per paskutinį dešimtmetį inkstų nepakankamumo atvejų, kai reikalinga dializė – dirbtinis inkstas, padaugėjo beveik šešis kartus.

„Blogiausia, kad ankstyvus inkstų ligų simptomus atpažinti labai sunku, todėl inkstų ligos diagnozuojamos labai vėlai. Dažnai inkstų pažeidimas – netinkamo gyvenimo būdo rezultatas“, – pažymi medikas.

Anot jo, inkstų ligų priežasčių yra labai daug, bet kai kurias priežastis sukuriame mes patys. Inkstai – ne vieną gyvybiškai svarbią funkciją atliekantis organas, atsakingas už vandens ir druskų pusiausvyrą organizme, susikaupusių nereikalingų ir galutinių produktų pašalinimą, hormonų išsiskyrimą. Tad inkstų darbas – ne vien šalinti, bet ir gaminti.

Pradžioje inkstų ligos gali būti asimptomės, t. y. neturėti jokių simptomų.

„Kodėl sakoma, kad sergant inkstų ligomis gali būti mažakraujystė? Nes inkstai išskiria hormoną eritropoetiną, kuris skatina kraujo gamybą. Hormonas reninas per angiotenzino sistemą dalyvauja reguliuojant kraujo spaudimą, ypač jį keliant“, – aiškina A. Unikauskas.

Neretai inkstų ligos tampa tyliomis žudikėmis, todėl svarbu kuo anksčiau pastebėti pirmuosius simptomus, kurie praneša apie inkstus užklupusius negalavimus. Gydytojas pažymi – prasidėjus inkstų ligai specifinių simptomų nėra daug.

Laidos viešnia, gydytoja nefrologė Alanta Žilinskienė teigia, kad pradžioje inkstų ligos gali būti asimptomės, t. y. neturėti jokių simptomų. Gali būti ir taip, kad tiesiog jausitės blogai, pavyzdžiui, jus kankins lėtinis nuovargis, tačiau nė neįtarsite, kad dėl to gali būti kalti inkstai.

Ankstyvieji inkstų pažeidimo požymiai:

– lėtinis nuovargis,

– miego sutrikimai (mieguistumas dieną, nemiga naktį),

– bloga smegenų ištvermė (kai labai greitai pavargstama nuo protinio darbo, sulėtėja mąstymas, sumažėja dėmesio koncentracija),

– blogas apetitas (ypač nesinori mėsos produktų, nes mėsa – baltymai, apkraunantys inkstus),

– raumenų mėšlungis (inkstai padeda palaikyti elektrolitų pusiausvyrą),

– kojų tinimas,

– dažnas šlapinimasis,

– sausa oda,

– nuolat nemaloniai jaučiama apatinė nugaros dalis.

„Inkstus dažniausiai skauda, kai yra uždegimas. Tada varo šlapintis, kyla temperatūra. Esant inkstų akmenligei būna tipiškas priepuolis: stiprus skausmas nuo juosmens srities eina į kirkšnį“, – pažymi A. Žilinskienė.

Labai svarbu įsiklausyti į savo organizmą – jei jaučiate bent vieną iš šių simptomų, gerai pagalvokite, ar dėl to negali būti kalta sutrikusi inkstų veikla. Įsidėmėkite ir vėlesnius simptomus, signalizuojančius apie tai, kad jūsų inkstams susitvarkyti su jiems paskirtomis funkcijomis vis sunkiau.

Pažengusio inkstų pažeidimo simptomai:

– pykinimas arba vėmimas,

– blogas kvapas iš burnos (šlapalo),

– skysčių kaupimasis,

– dusulys,

– anemija,

– apetito praradimas,

– sumažėjęs lytinis potraukis,

– hiperkalemija (kalio pertekliaus padidėjimas gali baigtis mirtimi ir širdies sustojimu, o kalio pertekliaus simptomai taip pat nespecifiniai),

– padidėjęs kraujospūdis.

Už visus savo veiksmus turime sumokėti. Žinoma, vaistai nuo skausmo padeda numalšinti skausmą, tačiau tai yra lazda su dviem galais.

A. Unikauskas sako, kad simptomus reikėtų susieti su jūsų gyvenime egzistuojančiais rizikos veiksniais. Kada iš tikrųjų reikėtų sunerimti ir kreiptis į nefrologą?

Pasak A. Žilinskienės, jei sergate cukriniu diabetu, jūsų kraujospūdis aukštas ir sunkiai koreguojamas, jūsų artimi žmonės arba jūs pats dažnai sergate inkstų ligomis, kartojasi šlapimo takų uždegimas, ištinka akmenligės priepuolis, būtina kreiptis į šeimos gydytoją, kuris atliks kraujo bei šlapimo tyrimus ir, esant reikalui, nusiųs konsultacijai pas nefrologą.

Įsidėmėkite, kas gali pažeisti inkstus:

– hipertenzija,

– cukrinis diabetas,

– aukštas cholesterolio lygis,

– daugybinės inkstų infekcijos (bet kokia priežastis, trukdanti šlapintis, didina inkstų infekcijos riziką),

– rūkymas,

– piktnaudžiavimas alkoholiu,

– besaikis vaistų nuo skausmo vartojimas.

Kaip gydytojas A. Unikauskas jau minėjo, inkstus pažeidžiančių ligų yra labai daug, tačiau dėl kai kurių įpročių inkstų ligą galime prisišaukti tiesiog patys. Galbūt palaipsniui jau tai darote ir metas susimąstyti?

Cukrus ir angliavandeniai

Anot A. Žilinskienės, vartojami angliavandeniai didina diabeto riziką, o diabetas gali sąlygoti inkstų pažeidimą. Tad labai svarbu cukraus ir angliavandenių vartoti kaip įmanoma mažiau.

Vaistai nuo skausmo

Profesorius tikina, kad inkstams nepatinka, jei vaistus nuo skausmo ryjate be saiko. „Už visus savo veiksmus turime sumokėti. Žinoma, vaistai nuo skausmo padeda numalšinti skausmą, tačiau tai yra lazda su dviem galais“, – pažymi jis.

Rūkymas, alkoholis, kofeinas

Didelę neigiamą įtaką daro ir žalingi įpročiai, tokie kaip alkoholio vartojimas ar rūkymas. A. Žilinskienė pabrėžia, kad kava, kurioje yra kofeino, kelia kraujospūdį ir iš mūsų kūno šalina skysčius, inkstų labai mėgiamus.

Neatimti iš inkstų vandens ragina ir A. Unikauskas – pasak jo, daug kofeino turintys energiniai gėrimai ar kava sukelia inkstams didelį stresą ir iš mūsų organizmo tiesiog ištraukia vandenį.

Per mažai vandens

Profesorius sako, kad niekas nežino, kiek konkrečiai jums per dieną reikia išgerti vandens. A. Žilinskienė rekomenduoja atsižvelgti į savo organizmo būklę ir tai, kiek gerti vandens, matuoti pagal širdies veiklą. Visgi rekomenduojama išgerti vidutiniškai apie vieną litrą vandens per dieną. Tiesa, jei vandens išgersite per daug, imsite tinti.

Didelis baltymų kiekis apkrauna inkstus, jų skilimo produktai skiriasi per inkstus ir taip žalojamos inkstų kraujagyslės.

„Kava, gaivieji gėrimai, sultys nėra vanduo. Neįskaičiuokite šių gėrimų į išgeriamo vandens kiekį. Reikia tiesiog vandens, nes mums būtina pašalinti toksinus iš organizmo“, – perspėja A. Unikauskas.

Perdirbtas maistas

Kad apsaugotumėte savo inkstus, A. Unikauskas pataria nevalgyti įvairaus perdirbto maisto, pavyzdžiui, dešrų. Retkarčiais galima, tačiau tai neturėtų virsti įpročiu, kai dešra gardžiuojamasi per kiekvienus pusryčius – rinkitės tikrą, natūralų maistą ir kūnas jums atsidėkos būdamas sveikas.

Per daug baltymų

„Didelis baltymų kiekis apkrauna inkstus, jų skilimo produktai skiriasi per inkstus ir taip žalojamos inkstų kraujagyslės“, – teigia A. Žilinskienė.

Jai antrina ir profesorius A. Unikauskas, kuris pažymi, kad baltymai tiesiog nuodija mūsų inkstus: „Mes turime jų suvalgyti pakankamai, bet tai nereiškia, kad turime maitintis vien baltymais. Baltymų valgykite vidutiniškai – neperlenkite lazdos.“

Kad padėtumėte savo inkstams, nefrologė A. Žilinskienė rekomenduoja: laikytis sveikos gyvensenos, sportuoti, valgyti sveiką maistą, nerūkyti, nevartoti alkoholio, sekti savo kraujospūdį ir cukraus kiekį kraujyje, taip pat be reikalo nevartoti vaistų, ypač tų, kurių nepaskyrė gydytojas.

Svarbu pažymėti ir tai, kad rizikos grupei priklausantiems asmenims bent kartą per metus būtina išsitirti kreatinino kiekį kraujyje ir pasidaryti šlapimo tyrimą.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Klauskite daktaro. Spintelėje – krūva priemonių, o plaukai – vis tiek nusilpę: problemos ieškokite viduje (su vertimu į gestų k.)
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi