Gyvenimas

2019.12.04 12:12

Gyvenimo būdu tapusi kaligrafija Liną Spurgą nuvedė ir iki HBO serialų kūrėjų

žiūrėkite reportažą
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.12.04 12:12

Kaligrafija – dailaus rašymo menas, siekiantis tūkstančius metų. Būtent ši meno rūšis ir tapo Lino Spurgos gyvenimo būdu. Jo rankomis rašytus laiškus galima išvysti ir neseniai pasirodžiusiame, daug dėmesio susilaukusiame HBO seriale „Jekaterina Didžioji“.

Terminą „kaligrafija“ esame girdėję visi, tačiau kartais sunku įsivaizduoti, kas už jo slepiasi. Rašymo istorija, naujų stilių paieškos ar tiesiog daili rašysena? L. Spurga Vilniaus dailės akademiją baigė kaip iliustruotojas, o vėliau gilinosi į kaligrafijos subtilybes. Pamažu tai virto jo gyvenimo būdu.

„Šnekant paprastai, kaligrafija yra gražaus rašymo menas arba dailyraštis. Žinoma, gražaus rašymo meną galima apibūdinti skirtingai. Kaligrafija gali būti pritaikoma daugelyje sričių: komercinėje – kai rašomi atvirukai, sveikinimai, meninėje, kino – kuomet rašomi laiškai, dokumentai, kurie pakliūva į kadrą. Kaligrafas gali kurti ir parodinę kaligrafiją. Taikomųjų sričių spektras išties platus“, – pasakoja kaligrafas L. Spurga.

Lietuvio kaligrafo darbai – ir naujame populiariame HBO seriale

Nors pats veda kaligrafijos kursus ir dėsto, vis dėlto L. Spurga sako sąmoningai pasirinkęs meninę kaligrafiją. Kūrėją domina naujų stilių ir požiūrių į juos paieška, taip pat ir naujos rašysenos.

„Visada stengiuosi rašyti savo paties žodžius. Nelabai svarbu, ar prasmingas jų turinys, – galbūt visa esmė yra formoje. Man atrodo, žiūrėdami į tekstą jį savaime suprantame kaip kažką, ką reikia skaityti, retai kaip kažką, į ką reikia žiūrėti. Kai žiūriu į kaligrafiją, žiūriu į raides, jų formas, stilių, kaligrafo pasirinkimus. Kai kuriu pats, galvoju apie pasirinkimus, kuriuos aš darau“, – pasakoja L. Spurga.

HBO žiūrovus jau pasiekė ir Lietuvoje filmuotas mini serialas „Jekaterina Didžioji“, kuriame pagrindinį vaidmenį atlieka ir su buvusia šalies vadove susitikusi Helen Miren. Tačiau nedaug kas žino, kad būtent kaligrafo L. Spurgos rankomis buvo parašyti Jekaterinos meilužio Potiomkino laiškai.

„Laiškų buvo arti keturiasdešimt, su pertraukomis juos rašiau tris mėnesius. Rašymo procesu metu niekada nebuvo aišku, kada į mane kreipsis (serialo kūrėjai – LRT.lt). Pavyzdžiui, gaudavau užsakymą parašyti keturis laiškus. Po jų – tyla, o po tylos kreipiasi ir vėl. Vieno laiško reikdavo 2–4 kopijų, mat vieną sulankstydavo, užantspauduodavo, kitą pralauždavo. Vadinasi, reikia vieno, kuris bus įteikiamas, kito – kuris tik skaitomas, trečias jau sendintas“, – apie kino industrijos užkulisius pasakoja L. Spurga.

Išmanyti kaligrafiją – ne tik dailiai rašyti. Pasirodo, gražus raštas nebūtinas norint įvaldyti skirtingus stilius, sako L. Spurga.

„Istorinis gylis yra vienas iš dalykų, kuris pastūmėjo mane labiau pasinerti į kaligrafiją. Juk yra tiesmukiškesnių sričių, kur sėdi ir darai, o čia reikia paskaityti, pasidomėti. Tai užtrunka laiko, o kol pavyksta, prireikia kelių bandymų. Nemažai reikia žinoti ir dar daug lieka sužinoti“, – apie kaligrafijai užgimusią aistrą pasakoja L. Spurga.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.