Gyvenimas

2019.12.03 13:05

Medikai pataria, kaip apsisaugoti, kad atostogos nevirstų tragedija

Gintarė Micevičiūtė, LRT.lt2019.12.03 13:05

Atostogos užsienyje dėl sveikatos problemų gali ne tik apkarsti, bet ir baigtis tragiškai. Pirmadienį, kaip manoma, po ūmios ligos sustojus širdžiai Ispanijos ligoninėje mirė komikas Vitalijus Cololo, kuriam buvo 45-eri. Prieš penkerius metus per atostogas Jordanijoje sustojo humoristo 49-erių Gintaro Ruplėno širdis. Nemažai žmonių į šiltus kraštus vyksta žiemą, tarpušvenčiu, tad medikai pataria, kas svarbu prieš leidžiantis į kelionę.

Šeimos gydytojas Valerijus Morozovas sveikiems žmonėms į kelionę daug vaistų imti nepataria. Pasak jo, kur kas svarbiau pasirūpinti užsienyje galiojančiu sveikatos draudimu.

„Vaistų minimaliai – nuo skausmo, gerosios bakterijos. Jeigu yra ligų, reikia su savo gydytoju dėl jų pasitarti. Jeigu neturite lėtinių ligų ir savo vaistų nesivežate, reikia pasirūpinti sveikatos draudimu ir kreiptis į vietinius medikus“, – portalui LRT.lt sako V. Morozovas.

Pasak V. Morozovo, savigyda užsiimti nederėtų nei Lietuvoje, nei atostogaujant užsienyje, o geriausiai sunegalavusiam žmogui padės vietiniai medikai.

„Koks šiuo metu virusas siautėja Filipinuose ar koks yra dažniausias bakterinės šlapimų takų ar žarnyno infekcijos sukėlėjas Indijoje – vietiniai gydytojai žino geriausiai ir gali paskirti gydymą“, – teigė V. Morozovas ir pridūrė, kad blogai pasijutus kartais gali padėti paprasčiausios priemonės.

Pavyzdžiui, jeigu skauda galvą, padės miegas, maisto nevirškinimo jausmą sumažins bet koks gazuotas gėrimas. Tiesa, medikas įspėja, kad esant sunkesniems sveikatos sutrikimams reikėtų kreiptis į vietinius medikus.

Neseniai LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ viešėjusi Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Šeimos medicinos centro gydytoja Kristina Grigaliūnaitė papasakojo, kaip organizmą veikia staigūs temperatūros pokyčiai, kai iš žiemiškų orų žmogus per kelias valandas atsiduria karštyje.

„Staigus temperatūrų pasikeitimas yra stresas organizmui. Aklimatizacija sveikam žmogui paprastai užtrunka apie porą savaičių, yra dvi sistemos žmogaus organizme, kurios konkrečiai yra atsakingos už prisitaikymą prie pasikeitusios šilumos. Viena iš jų yra širdies ir kraujagyslių sistema, kita – didžiausias žmogaus organas oda“, – sakė K. Grigaliūnaitė.

Bėgantiems nuo žiemos – medikės įspėjimas: dėl staigaus oro temperatūrų pasikeitimo organizmas patiria didelį stresą

Pasak jos, aplinkos pokyčiai yra pavojingiausi tiems žmonėms, kurių šios dvi sistemos nefunkcionuoja iki galo tvarkingai, pavyzdžiui, sergantiems lėtinėmis širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, cukriniu diabetu, lėtinėmis inkstų ligomis, žmonėms, kurie turi odos problemų: „Jiems yra pakankamai sudėtinga sveikai reaguoti į pasikeitusią temperatūrą.“

Sunkiau prisitaikyti gali būti ir vyresnio amžiaus žmonėms. Tuo tarpu vaikai sudėtingiau reaguoja tik į ekstremalius temperatūrų pokyčius.

Pirmosios pagalbos dėstytojas Oskaras Medzevičius anksčiau portalui LRT.lt yra sakęs, kad keliaujant kitokio klimato šalyse labai svarbu vartoti pakankamai vandens.

Jam labai įstrigusi skaudi humoristo Gintaro Ruplėno netektis. G. Ruplėnas mirė 2014-aisiais viešėdamas Jordanijoje.

„Kita klimato zona. Jei negeri vandens, prakaituoji daug greičiau, kelionės metu didesni krūviai, daugiau vaikštai, geri kavą, kuri šalina vandenį. Po truputį tirštėja kraujas, kemšasi kraujagyslės“, – daug keliaujančius žmones perspėjo O. Medzinevičius.

Valstybinės vaistų kontrolės tarnyba skelbia, kad keliaujant visada pravartu su savimi pasiimti vaistų nuo karščiavimo ar skausmo, taip pat nuo pykinimo, viduriavimo, ypač žinant, jei ten, kur atostogaujama, vaistinės arti nebus. Alergiškiems asmenims reikėtų nepamiršti vaistų nuo alergijos. Sergantys lėtinėmis ligomis, turėtų nepamiršti tų preparatų, kurie vartojami kasdien.

Vykstant į užsienį, labai svarbu susitvarkyti ir sveikatos draudimą, kad reikalui esant būtų galima kreiptis į gydytoją ir išvengti itin didelių išlaidų. Keliaujant į egzotiškus kraštus, verta pasidomėti, nuo kokių ligų reikėtų pasiskiepyti.