Gyvenimas

2019.12.03 07:43

Dešimčia metų ilgiau už vyrus gyvenančių moterų ginklas prieš senatvę – estrogenas

patarė, kaip vyrams pasivyti moteris
LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2019.12.03 07:43

Jei organizme oksidantų ir antioksidantų disbalansas, kūną ima atakuoti laisvieji radikalai, skatinantys senėjimo procesus. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas pažymi – ir vyrai turi natūralaus antioksidanto estrogeno, tačiau esamo kiekio nepakanka, kad senėjimas vyktų lėčiau. Visgi yra kita išeitis vyrams pasivyti moteris.

„Moterys Lietuvoje vidutiniškai gyvena net dešimt metų ilgiau už vyrus. Vidutinė moterų gyvenimo trukmė – kiek daugiau nei 80 metų, o vyrų – apie 70. Ir tai didžiausias lyčių gyvenimo trukmės skirtumas visoje Europos Sąjungoje. Pavyzdžiui, ispanų, italų, švedų, šveicarų skirtumas daugiau nei perpus mažesnis“, – statistiką atskleidžia daktaras.

Kodėl moterys gyvena ilgiau ir kaip gyventi vyrams, kad jie pasivytų moteris? Į šiuos klausimus atsakė profesorius A. Unikauskas.

Jis pažymi, kad priežasčių, kodėl taip yra, galimą vardyti daug. Vyrai gyvena trumpiau, nes dažniau turi žalingų įpročių, rizikingiau elgiasi, mažiau rūpinasi sveikata. „Sutikite, kad dauguma lietuvių vyrų vis dar įsitikinę – skųstis sveikata ir lakstyti pas gydytojus yra bobiška“, – sako gydytojas.

Jis teigia ir pats vaikystėje girdėjęs tokių frazių, kaip „tu juk vyras, neturi teisės verkti ar skųstis, kad tau blogai“, suformavusių netinkamą požiūrį į savo sveikatą. Tačiau, pasak profesoriaus, labai svarbu išaiškinti ir kitą – gamtos sugalvotą – priežastį, dėl kurios moterys gyvena kur kas ilgiau už vyrus.

„Pradėsiu nuo nuolatinės kovos tarp gėrio ir blogio – oksidantų ir antioksidantų. Ne kartą minėjau, kad oksidantai – mūsų ilgaamžiškumo priešai, o antioksidantai – draugai. Oksidantai – aplink mus esantys chemikalai. Pavyzdžiui, nuėjote į tualetą, atlikote savo reikalą ir išpurškėte patalpą, kad kvapas būtų geresnis. Aš šito niekaip nesuprantu“, – svarsto medikas.

Kiti oksidantai, nuodijantys mūsų kūną: stresas, per didelis cukraus vartojimas, hidrinti riebalai, dažnas užkandžiavimas, rūkymas. Su šiais toksinais kovoja antioksidantai – priešnuodžiai oksidantams. Svarbu pažymėti, kad antioksidantus gamina ir pats organizmas. Kada tai vyksta? Kokybiškai miegant ir reguliariai judant, pabrėžia daktaras.

Laisvieji radikalai turi įtakos apie 60-iai mūsų sveikatai pavojingų būklių atsirasti. Be to, laisvieji radikalai spartina žmogaus senėjimo procesus, o jų poveikis žmogaus organizmui su amžiumi tik didėja.

Kas nutinka, jei oksidantų ir antioksidantų balansas sutrinka ir oksidantų organizme būna daugiau nei antioksidantų?

„Tada mūsų organizme pradeda bujoti laisvieji radikalai – organizmo žudikai. Pamažu jie žaloja mūsų audinius, visą mūsų kūną“, – pasakoja A. Unikauskas.

Pasak jo, manoma, jog laisvieji radikalai turi įtakos apie 60-iai mūsų sveikatai pavojingų būklių atsirasti: raumenų distrofijai, artritui, aterosklerozei, kataraktai, širdies ligoms, hipertenzijai, taip pat Alzheimerio ir Parkinsono ligoms. Be to, laisvieji radikalai spartina žmogaus senėjimo procesus, o jų poveikis žmogaus organizmui su amžiumi tik didėja.

„Baisiausia, kad laisvieji radikalai labai aktyvūs ir prilimpa prie sveikų ląstelių. Laisvasis radikalas būna praradęs vieną elektroną – porą. Jis tampa vienišas, ieško poros ir elektroną išlupa iš sveikos ląstelės. Sveika ląstelė pažeidžiama“, – aiškina medikas.

Kad taip neatsitiktų, būtina užtikrinti, jog organizme antioksidantų, kurie neutralizuoja laisvuosius radikalus, būtų pakankamai.

„Kas įdomiausia, antioksidantai atiduoda elektroną patys išlikdami sveiki, štai kur jų stiprybė. Jie duoda elektroną laisvajam radikalui, padaro jį nekenksmingą, bet antioksidantas dėl to nenukenčia“, – tikina A. Unikauskas.

Tad antioksidantus ramia širdimi galima laikyti ilgaamžiškumo garantu ar galingu ginklu prieš senatvę.

Profesorius tikina, kad moterys turi ypač galingą antioksidantą – estrogeną. Dėl jo moterys turi patirti menstruacijų ciklą, kęsti gimdymo skausmus, išgyventi menopauzę, tačiau dėl to paties estrogeno jos ir gyvena ilgiau.

„Žmonės jau puikiai žino, kad yra tokie genai arba jų rinkiniai, atsakingi už vieną ar kitą žmogaus savybę. Įjungus tam tikrus genus, žmogus sveiksta, išjungus tam tikrus genus, žmogus gali susirgti. Mokslas, kalbantis apie tai, kad genai nėra stabilus dalykas, vadinamas epigenetika.

Estrogenai sugeba įjungti tam tikrus genus, dėl kurių moterys gyvena ilgiau, o kai estrogenų nėra arba, pavyzdžiui, kai vyrai jų neturi, genai išjungti. Moterų hormonas estrogenas yra toks unikalus, kad turi galios įjungti ilgaamžiškumo geną kaip šviesą patalpoje“, – pasakoja gydytojas.

Didinkite antioksidantų kiekį organizme ir niekada neapsigausite. Jokių jaunystės eliksyrų nėra, bet paprastos priemonės gali prailginti jūsų gyvenimą net 10-mečiu.

A. Unikauskas pažymi, kad estrogenų yra ir vyrų organizme, tačiau žymiai mažiau. Be to, vyro išvaizdai ir sveikatai jie turi įtakos tik tada, kai organizme yra estrogenų perteklius – tada, pavyzdžiui, vyro pilvas gali būti didelis.

„Spėju, daugelio vyrų galvose sukasi klausimas: ar estrogenas nepavers jų moterimis? Galiu nuraminti – tikrai ne. Jei valgysite produktus, kuriuose daug fitoestrogeno, gausite stiprių antioksidantų ir prailginsite gyvenimą“, – sako daktaras.

Tad iš kur vyrams gauti estrogeno? Pasak daktaro, užtenka į savo racioną įtraukti kuo daugiau produktų, kurių sudėtyje yra fitoestrogeno.

Fitoestrogenų bombos:

– kopūstai,

– brokoliai,

– lapinės daržovės,

– žiediniai kopūstai,

– briuseliniai kopūstai,

– salierai,

– petražolės,

– linų sėmenys,

– sojos.

„Auksinė taisyklė – didinkite antioksidantų kiekį organizme ir niekada neapsigausite. Valgykite daug daržovių, neužkandžiaukite be reikalo, judėkite ir išsimiegokite. Jokių jaunystės eliksyrų nėra, bet šitos paprastos priemonės gali prailginti jūsų gyvenimą net 10-mečiu“, – tikina A. Unikauskas.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Moterys gyvena net 10 metų ilgiau nei vyrai: ar galima tai pakeisti ir skirtumą sumažinti?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt