Gyvenimas

2019.12.02 21:36

Kalėdų dovana tapusių naminių gyvūnėlių po švenčių dažnai laukia benamių dalia

Emilija Tautkevičiūtė2019.12.02 21:36

Artėjant žiemos švenčių sezonui, ne vienas pradeda galvoti apie dovanas artimiesiems. Ne pirmus metus populiarumo neprarandanti dovana – naminis augintinis. Tačiau gavėjui ji tampa dideliu įsipareigojimu ir dažnai – nenorima ir nelaukiama atsakomybe. Praėjus šventėms tokias dovanas neretai tenka priimti gyvūnų prieglaudoms.

Jau kelerius metus artėjant Kalėdoms prieglaudos į gyvūnų dovanojimą žvelgia atsakingiau ir beglobių gyvūnų atidavimą į naujus namus pristabdo. Gyvūnų prieglaudos „Lesė“ direktorė Vesta Auškalnienė pasakojo, kad beglobių augintinių dovanojimą sustabdo maždaug savaitę iki Kalėdų. Pašnekovė pabrėžė, kad gyvūnas – ne daiktas ir prieš dovanojant reikia labai rimtai pagalvoti, apsvarstyti ar ši dovana tikrai laukiama.

Tie, kurie rimtai yra apsisprendę pasiimti iš prieglaudos šunelį ar kačiuką ir dovanoti jį savo artimajam, apie būsimas atsakomybes pasvarsto rimčiau, o su gyvūnų prieglauda susitaria iš anksto.

Taksų veisimu užsiimanti radijo laidų vedėja Skaiva Jasevičiūtė pabrėžė, kad šunelių į naujus namus neišleidžia pirma nesusipažinusi su būsimais šeimininkais: „Esu atsakinga veisėja, todėl mano reikalavimai būsimiems šeimininkams taip pat būna aukšti.

Mano būsimas šuniuko šeimininkas turi būti susipažinęs su veisle, mes kartu aptariame ne tik veislės pliusus, bet ir trūkumus, būsimą priežiūrą. Jis turi žinoti, jog perka šeimos narį ilgam laikui ir būti pasiruošęs prisiimti atsakomybę už jį bei rūpintis.

Taip pat turi turėti laiko, kurį skirs šuniui, nes šunims reikia žmogaus ne tik pamaitinimui ir trumpam išėjimui į lauką. Būna, kad žmonėms pasakau „ne“, nes matau, kad šuns jiems tiesiog nereikia, kad tai tik trumpalaikė užgaida, nesuderinama su jų gyvenimo būdu ir požiūriu.“

S. Jasevičiūtė teigė, kad iki šuniuko išvažiavimo į naujus labai daug ir ilgai bendrauja su būsimais jo šeimininkais. „Todėl norinčius tik dovanos aš greitai pastebiu“, – sakė pašnekovė.

S. Jasevičiūtė pasakojo, kad yra šeimų, kurios augintiniui taupo ir ruošiasi visus metus, tokiu atveju šunelis tampa išlaukta ir džiugia dovana visai šeimai, kuria ji galės džiaugtis ne vienas Kalėdas.

„Šunys ir katės gali būti dovana tada, kai ją ilgai visi kartu planuojate ir jos visi trokštate. Didžiausią klaidą daro tėvai dovanodami šuniukus ar kačiukus savo vaikams. Vaikai jais pasidžiaugia porą savaičių, o tada juos sudomina nauji žaislai ir tėvai suvokia, kad visas rūpestis šuniu gula jiems ant pečių, o jie to rūpesčio nei norėjo, nei tikėjosi, kad jis toks didelis“ – teigė S. Jasevičiūtė.

Todėl prieš įsigyjant tokią dovaną, svarbu apsvarstyti visus variantus ir suvokti, kad nepasisekus pasirūpinti nauju augintiniu ir nusprendus jį galiausiai atiduoti, gyvūnui tai gali tapti dideliu ir skaudžiu išbandymu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt