Gyvenimas

2019.12.25 07:43

Kalėdoms – ruonio kūne brandinta paukštiena ir vaikus gąsdinanti pabaisa: 10 kitų šalių tradicijų

LRT.lt2019.12.25 07:43

Eglutė, po ja dovanas paliekantis Kalėdų senelis, silkė – be jų sunku įsivaizduoti žiemos šventes. Vis dėlto kitų pasaulio gyventojų švenčių tradicijos toli gražu neprimena mūsiškių. Pavyzdžiui, Grenlandijoje žmonės vaišinasi septynis mėnesius brandinta paukštiena, norvegai per Kalėdas nesitvarko, o Austrijoje vaikus per šventes gąsdina pabaisa.

1. Apie šventes praneša ožys

Kai kuriuose Skandinavijos regionuose apie artėjančias šv. Kalėdas praneša milžiniškos šiaudinės ožių skulptūros.

Nors niekas tiksliai nepamena, iš kur atsirado Kalėdų ožys, vadinamas julbocken, gali būti, kad jo šaknys slypi senovės Skandinavų mitologijoje, mat dievas Toras mėgdavo važinėtis ožių traukiamu kovos vežimu. Vis dėlto naujesniais laikais šis paprotys nebėra toks populiarus, nes pagal krikščioniškąją tradiciją ožiai laikomi velnio sutvėrimais.

Bet kuriuo atveju, ožių Skandinavijos šalyse sutiksite daug. Paprastai mielais jų atvaizdais puošiamos Kalėdų eglutės, tačiau kai kuriuose miestuose statomos didžiulės ožių skulptūros, kurios kartais net būna padegamos.

2. Prakartėlėje – kakojanti statulėlė

Kaganeris – tradicinė iš Katalonijos kilusi, bet po didesnę Vakarų Europos dalį paplitusi skulptūrėlė. Iš esmės tai mažutė prakartėlėje kakojanti figūrėlė nuleistomis kelnėmis. Kodėl? Kai kas teigia, tad tai – vaisingumo simbolis, kiti gi aiškina, jog šios figūrėlės primena, kad išmatos, kaip ir mirtis, visus sulygina. Kartais žmonės kaganeriais paverčia įžymybes, valdžios atstovus ar karališkosios šeimos narius.

Parastai figūrėlė paslepiama prakartėlėje (kuo toliau nuo kūdikėlio Jėzaus), o vaikai smaginasi bandydami ją surasti.

3. Vaikus gąsdina pabaisa

Krampusas panašus į maždaug dvidešimt savo gentainių suėdusį ir po to dar ugnį perėjusį ožį. Jis ne tik gąsdina visus savo parūdijusių grandinių žvangesiu, bet gali ir pačiupti kokį vieną kitą neklaužadą.

Tie patys žmonės, kurie paklaidino jus painiame brolių Grimų pasaulyje, yra atsakingi ir už Krampuso „darbelius“. Vokietijoje, Austrijoje, Kroatijoje ir aplinkinėse šalyse gatvėmis šlaistosi Krampusu persirengęs praeivių siaubas, gąsdinantis vaikus ir primenantis jiems, kad kartu su Kalėdų džiaugsmais ir malonumais atslenka tokia pat galinga tamsos ir blogio jėga, ir jei buvai blogas berniukas ar mergaitė, ji tave pagriebs, nusineš ir suės.

4. Patiekiama negyvo ruonio kūne brandinta paukštiena

Grenlandijoje žiemos švenčių metu puoselėjama tradicija valgyti fermentuotą paukštieną, dar vadinamą Kiviak. Prieš šventes mėsa net septynis mėnesius laikoma negyvo ruonio kūne, kad iki švenčių būtų paruošta.

5. Per šventes – jokio namų tvarkymo

„Atsiprašau, indų šiandien neplausiu, tokia tradicija“, – per Kalėdas galite išgirsti norvegų namuose. Kūčių dieną išslapstomos visos šluotos, kad visokios raganos ir kitos žmogui nedraugiškos būtybės jų nepavogtų. Pagalvokite, gal verta bent šioms Kalėdoms pasiskolinti skandinavų tradiciją ir išsivaduoti nuo nesibaigiančios tvarkymosi rutinos?

6. Ant švenčių stalo deda greitą maistą

Kadangi Japonijos rinkoje kalakutas nėra lengvai prieinamas patiekalas, greitojo maisto restoranas „KFC“ pasinaudojo susiklosčiusia situacija ir šventėms pradėjo reklamuoti kalėdinį viščiuką. Nuo tada daugeliui japonų tai tapo tradicija – ant jų šventinio stalo garuoja greitas maistas.

7. Į bažnyčią – riedučiais

Koks yra geriausias būdas nuvykti į mišias, jei šiek tiek per ilgai užsisėdėjote prie vaišių stalo? Karakaso, Venesuelos, gyventojai laikosi tradicijos per Kalėdas einant į bažnyčią apsiauti riedučius.

8. Vyro paieškos mėtant batus

Čekijoje netekėjusios merginos kitiems metams ruošiasi atsistodamos tarpduryje ir per petį mesdamos batą. Jei nukritęs batas atsisuka priekiu į duris, merginos tiki, kad ateinančiais metais ištekės.

9. Kalėdų eglutėje ieško rauginto agurko

Ši tradicija galbūt kilusi iš Vokietijos, bet iš tiesų jos labiau laikomasi Jungtinėse Valstijose. Manoma, kad kalėdinio agurkėlio idėja, t.y. tradicija, kai tėvai Kalėdų eglutėje paslepia raugintą agurkėlį (ar jo formos žaisliuką), o pirmasis jį suradęs vaikas gauna papildomą dovaną, greičiausiai buvo sukurta apie 1890 m. Vokietijoje kaip stiklinių eglutės žaisliukų rinkodaros kampanija.

10. Kalėdos – paplūdimyje

Australijoje gruodžio mėnesį beveik vidurvasaris, tad Kalėdų rytą nemažai gyventojų švęsti keliauja ne į erdvią namų svetainę, o į smėlėtą paplūdimį.

Parengta pagal CNN ir „The Telegraph“.