Gyvenimas

2019.12.01 21:52

Svarbūs atsakymai į klausimus apie galvos skausmą: kada šis skausmas pavojingas gyvybei?

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2019.12.01 21:52

„Jeigu pabundate 2 valandą kas antrą trečią naktį dėl skaudančios galvos ir šis skausmas vis stipresnis – tai gali pranešti apie galvoje esantį auglį“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ perspėja profesorius Alvydas Unikauskas. Jis atsakė į visiems rūpimus klausimus apie galvos skausmą: kodėl galvą suskausta pakeitus padėtį ar kosint ir ką daryti, jei galvą skauda keičiantis orams?

Kai galvos skausmą kelia klausimai apie galvos skausmą, į pagalbą ateina Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius A. Unikauskas. Kodėl skauda galvą keičiantis orams? Ar galvos skausmas gali būti susijęs su osteochondroze? Profesorius atsakė į dažniausiai užduodamus klausimus apie galvos skausmą, kurie žmonėms neduoda ramybės.

„Ką skauda, kai skauda galvą? Galvoje yra smegenys. Ar gali skaudėti smegenis? Smegenų skaudėti negali – gali skaudėti tik jų dangalus. Aišku, smegenyse yra kraujagyslių – dėl tam tikrų pakitimų, kai jos per daug atsipalaidavusios, smegenis gali skaudėti, bet 90 proc. atvejų ir, ko gero, dar dažniau galvos skausmo priežastis yra elementari: visų raumenų ir sausgyslių, kurios jungiasi prie kaukolės, įsitempimas. Mes taip ir sakome – įtampos galvos skausmas“, – aiškina medikas.

Tad kai žmonės skundžiasi galvos skausmu, iš tikrųjų dažniausiai jiems skauda raumenis, pečių, kaklo juostą ir ant kaukolės esančius raumenis. Anot A. Unikausko, priežasčių, kodėl ima skaudėti galvą, gali būti įvairių, ir ne visada galvos skausmo priežastis būna rimta.

„Turime suprasti, kad absoliučiai dažniausia galvos skausmo priežastis yra raumenys. Netgi, pavyzdžiui, jeigu jums dėl kažkokių dantų problemų pasikeitė sąkandis, netgi tai gali tapti galvos skausmo priežastimi – dėl pasikeitusio sąkandžio raumenys pradeda dirbti kitaip ir yra įsitempę“, – pažymi gydytojas.

Kaip dažnai reikia gerti vaistus nuo galvos skausmo?

Jeigu jums dažnai stipriai skauda galvą ir dėl to tenka nuolat gerti vaistus nuo galvos skausmo, būtina ieškoti skausmo priežasties ir ją pašalinti.

Jeigu jūs nueinate miegoti neskaudančia galva, pabundate 2 valandą kas antrą trečią naktį dėl skaudančios galvos ir pastebite, kad šis skausmas vis stipresnis – tai gali pranešti apie galvoje esantį auglį.

„Ką reiškia dažnai? Jeigu per mėnesį jums tenka išgerti daugiau kaip 15 tablečių nuo galvos skausmo, t. y. gerti kas antrą dieną, tokiu atveju būtų protingiau gerti vaistus iš anksto, kad skausmas net neprasidėtų, tačiau tokiais atvejais bet kokie vaistai netinka.

Daugumoje šalių susitarta, kad toks vaistas turi būti antidepresantas. Jis geriamas ne todėl, kad jums prasidėjo depresija – jis turi kitą veikimo mechanizmą, dėl kurio skausmas gali neprasidėti“, – kalba daktaras.

Per kiek laiko išgėrus tabletę turi praeiti galvos skausmas?

A. Unikauskas tikina, kad į šį klausimą negali atsakyti niekas: „Tai yra individualu. Vienam gal padės per keletą minučių, kitam tabletė nepadės ir reikės gerti antrą.“

Jei galvą pradeda skaudėti vakare, geriau eiti miegoti ar išgerti tabletę nieko nelaukiant?

„Kaip ir sakiau, galvą dažniausiai skauda dėl raumenų įtampos. Vakare galvą pradeda skaudėti dėl to, kad raumenys, sausgyslės pradeda įsitempti. Kai jūs miegate, beveik nejudate – galvos padėtis tuo metu būna vienoda. Tai raumenims leidžia dar labiau sutrumpėti. Kitaip sakant, galiausiai ryte raumenys bus sustingę, juos labai skaudės. Geriausia iš vakaro padaryti tinkamą mankštą“, – teigia jis.

Kodėl kosėjant ar staiga pakeitus padėtį pradeda skaudėti galvą?

Pasak profesoriaus, jeigu skausmas atsiranda kosėjant arba staigiai pakeitus padėtį, tai gali būti rimta. Tokiu atveju nieko nelaikdami keliaukite pas gydytoją ir aiškinkitės, kas gi vyksta.

„Jeigu jums galvą pradeda skaudėti, pavyzdžiui, apie 17 valandą, skausmas atsiranda dėl raumenų įtampos. Jis labai nemalonus, bet pasakyti, kad gyvybei pavojingas, aš negalėčiau. Bet jeigu jūs nueinate miegoti neskaudančia galva, pabundate 2 valandą kas antrą trečią naktį dėl skaudančios galvos ir pastebite, kad šis skausmas vis stipresnis – tai gali pranešti apie galvoje esantį auglį“, – perspėja medikas.

Pas gydytoją reikėtų skubėti ir dar vienu atveju. Jeigu atsistosite, pasilenksite ir taip pabuvus keletą minučių atsiras stiprėjantis galvos skausmas – keliaukite tiesiai pas gydytoją. „Tai taip pat yra galimas vėžio požymis“, – patikina daktaras.

Ar stuburo ligos gali būti susijusios su galvos skausmu?

Kaip pasakoja A. Unikauskas, daugybę metų visi dėl galvos skausmo kaltina osteochondrozę, tačiau dėl skaudančios galvos nebūtinai kalta ši liga. „Kai kas nors jums sako, kad [galvą skauda] dėl osteochondrozės, reikia suprasti, kad greičiausiai tai tiesiog atsiradusi raumenų įtampa“, – pažymi gydytojas.

Žemas atmosferos slėgis gali mus paveikti: organizmo tam tikros struktūros atsipalaiduoja, gali atsirasti skausmas. Nieko čia nepadarysite – nebent sportuosite ir turėsite tvirtus raumenis.

Jis rekomenduoja negailėti savęs ir atlikti štai tokį pratimą: „Pasiimkite šluotą, užsikelkite ją sau už kaklo, tačiau ne tiesiai, o truputį pakreipę šonu. Įremkite šluotą į raumenis ir šiek tiek juos paminkykite – tai šioks toks savęs kankinimas, bet jeigu taip darysite vieną kartą per mėnesį, tai neveiks. Jūs turite tai daryti kiekvieną dieną ir ateis diena, kai suprasite, kad kaklas atsipalaidavo, skausmai nyksta. Jeigu jūs tik trinsite, rizikuosite sudirginti raumenį, jums gali dar labiau skaudėti – jūs jį turite priversti atsileisti.“

Kaip atsikratyti galvos skausmo, kurį sukelia orų ir slėgio kaita?

„Mūsų kūnas raumenis, sausgysles, raiščius laiko standžiai suspaudęs. Atmosfera taip pat dėl slėgio laikosi standžiai. Jeigu atmosferos slėgis nukrenta, standumas dingsta. Dėl to per žemas slėgis gali veikti ir mus: organizmo tam tikros struktūros atsipalaiduoja, gali atsirasti skausmas. Nieko čia nepadarysite – nebent sportuosite ir turėsite tvirtus raumenis“, – pasakoja daktaras.

Apie kokias ligas įspėja galvos skausmas?

Nors 90 proc. atvejų galvos skausmą sukelia raumenų problemos, turime suprasti, kad galvos skausmo priežasčių yra šimtai. Galvą gali skaudėti dėl migrenos, klasterinio galvos skausmo ar kitų įvairių priežasčių: ausies uždegimo, sinusito, dantų, akių problemų, glaukomos, meningito, nervinių sutrikimų, aneurizmos, smegenų auglio ir t. t.

Tad A. Unikauskas dar kartą pažymi, kada galvos skausmas yra itin pavojingas:

– kai gydymas nepadeda, o situacija tik blogėja,

– kai jį lydi neurologiniai simptomai,

– kai stiprėja kosint ar esant fiziniam aktyvumui,

– jei pirmą kartą pasireiškia sulaukus 50 metų ar vaikui iki 5 metų,

– kai atsiranda naktį ir vis stiprėja.

„Vieni žmonės galvos skausmą nurašo nuovargiui ar atostogų trūkumui ir numoja ranka, kiti saujomis geria vaistus nuo skausmo, kad tik jo greičiau atsikratytų. Kviečiu į galvos skausmą pažiūrėti rimčiau – tai ženklas, kurį jums siunčia jūsų organizmas. Jei jums kyla abejonių dėl savo sveikatos būklės, būtinai pasitarkite su savo gydytoju“, – pabrėžia profesorius.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Dėl gręžiančio galvos skausmo kalta ne galva: čia „nagus prikiša“ įsitempę raumenys
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt