Istorijos

2019.11.28 17:31

Lietuvė Edinburgo kalėdinėje mugėje škotus žavi išskirtiniais rankų darbo suvenyrais

Mindaugas Laukagalis, Giedrė Čiužaitė, LRT RADIJO projektas „4 milijonai", LRT.lt2019.11.28 17:31

„Dauguma pirkėjų teiraujasi, ar namukai yra pagaminti Kinijoje. Kuomet atsakau, kad visa tai yra rankų darbo ir pagaminta Lietuvoje, pirkėjai ir smalsuoliai lieka sužavėti“, – LRT RADIJUI sako keraminius namelius Škotijoje pardavinėjanti Klaudija Karov.

Lietuvoje dar tik ruošiamasi pradėti kalėdinį sezoną, šį savaitgalį sužibs didžiausių miestų eglutės, o Škotijos Edinburgo mieste kalėdinė prekyba jau intensyvi. Čia rankų darbo molinius suvenyrus parduoda ir lietuvė Klaudija Karov. Mergina į Škotiją prekiauti moliniais suvenyrais atvyksta jau kelerius metus.

Nors dar tik lapkričio pabaiga, tačiau kalėdinis miestelis Edinburge jau veikia visu pajėgumu. Tarp karšto vyno, meduolių ir šiltų šalikėlių prekiautojų yra ir namelis, kuriame parduodami keraminiai namukai. O už prekystalio stovi lietuvė Klaudija.

Lietuvė, dirbsianti čia iki pat sausio vidurio, džiaugiasi būdama šioje mugėje ir sako, kad tai, kuo čia verčiasi, yra šeimos verslas. „Prieš keletą metų gyvenau Edinburge. Man šis miestas labai patiko. Kuomet pamačiau čia esančią kalėdinę mugę, ja tiesiog susižavėjau, – pasakoja Klaudija. – Mano tėveliai gamina keraminius namelius. Pagalvojau, o kodėl gi nepabandžius (pardavinėti keraminių namelių – LRT.lt)“.

Mergina tikina, kad keraminius namukus jos tėvai Lietuvoje gamina jau beveik 25-erius metus. Pasak jos, tai didelio kruopštumo ir kantrybės reikalaujantis darbas. „Tai gan senas šeimos verslas. Ir viskas yra rankų darbo, – tvirtina suvenyrinių namukų pardavėja. – Aš pati kantrybės neturiu, tai negaminu. Pats procesas yra gan sudėtingas. Nameliai yra gaminami iš raudono molio, džiovinami, degami, po degimo yra glazūruojami, dažomi, degami antrą kartą, na ir galiausiai yra dedamos paskutinės puošybos detalės“.

Suvenyrų pardavėjos iš Lietuvos prekybinis namelis sulaukia didelio susidomėjimo – žmonės prie jo gausiai būriuojasi. Klaudija sako, kad škotams labai patinka įvairūs pasakojimai apie namukus, paaiškinimai, kaip jie veikia, mat jų esama įvairios paskirties: žvakidžių, smilkalinių, aromaterapijai skirtų namukų.

Paklausta, ar vietiniai pirkėjai klausia, kur yra gaminami keraminiai namukai ir ar žino mūsų šalį, priverčia nusistebėti. „Visi žino Lietuvą, – užtikrintai sako Edinburgo kalėdinės mugės pardavėja. – Visi pirkėjai žino, kur yra Lietuva. Dauguma jų teiraujasi, ar namukai yra pagaminti Kinijoje. Kuomet atsakau, kad visa tai yra rankų darbo ir pagaminta Lietuvoje, pirkėjai ir smalsuoliai lieka sužavėti“.

Klaudija neslepia, kad daugiausia jos tėvų gaminamų keraminių namukų nuperka turistai. „Perka viską, kas telpa į lagaminą“, – nedaugžodžiauja mergina. Mergina tikina, kad jos šeimos kurtų keraminių namelių gali įsigyti ne tik škotai, bet ir anglai bei lietuviai: dar dvi lietuvių prekybos vietos yra Londono ir Vilniaus kalėdiniuose miesteliuose.

Teisę studijavusi Klaudija pasakoja Lietuvą palikusi dėl meilės užsieniečiui, su kuriuo šiuo metu gyvena Vokietijoje. Pasak jos, jiedu taip pat pradeda užsiimti keramikos verslu.

Parengė Vismantas Žuklevičius

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt