Kandidozė – tikras moterų siaubas, tačiau kartotis linkusi liga gali užpulti ne tik jas, be to, grybelis gali atsirasti įvairiose kūno vietose. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas sako, kad kandidozę visam laikui išgydyti gali tiesiog maistas ir, žinoma, kantrybė – gydydamiesi kandidozę greito rezultato nesitikėkite.
Candida grybelis – ko gero, didysis moterų ir ne tik jų siaubas. Tiesa, tam tikras candida grybelio kiekis organizme yra naudingas, nes padeda pasisavinti maistines medžiagas ir gerina virškinimą. Tačiau kai šio grybelio organizme per daug, kyla rimtų sveikatos problemų.
A. Unikauskas pasakoja apie mitybą, nukreiptą prieš candida grybelį – ką išbraukti iš mitybos raciono ir ką į jį įtraukti, kad atsikratytumėte candida grybelio sukeltų simptomų visam laikui?
Kandidozė dar vadinama tiesiog grybeline infekcija. Ši liga pasireiškia įvairiose kūno vietose.
Candida grybelinė infekcija dažniausiai atakuoja:
– burną,
– ausis,
– nosį,
– nagus,
– virškinimo traktą,
– makštį.

Galimi kandidozės simptomai – nuo blogo burnos kvapo iki nuolatinio rėmens ėdimo ir artrito. Dėl daugybės ir įvairių simptomų šis grybelis dažnai neatpažįstamas, nes tiesiog nustatomos kitos ligos, pažymi profesorius.
Daugeliui kova su kandidoze būna ilga, reikalauja daug kantrybės, nes grybelis vis atsinaujina, o vaistai suveikia tik tam kartui.
„Pagrindinis natūralus gydymo būdas – mitybos pakeitimas, kad būtų išvengta mielių pertekliaus organizme“, – teigia daktaras. Anot jo, galima skirti tris kovos su candida grybeliu etapus: valymas, mitybos pakeitimas ir grįžimas prie įprastos mitybos.
Mielių ląstelėms cukrus reikalingas tam, kad jos galėtų „statyti“ savo ląstelių sienas, išplėsti savo kolonijas ir pereiti į aukštesnę grybelinę formą. Pamirškite cukrų.
Pasak gydytojo, kovą su candida grybeliu reikia pradėti nuo organizmo valymo. Įgyvendinant šį etapą svarbu atlikti du žingsnius. Pirmas žingsnis – vartoti tik skysčius.
„Pradėkite gaminti daržovių sultinį iš ekologiškų svogūnų, česnako, salierų, kopūstų, jūros druskos ir gryno vandens. Leiskite užvirti ir nukoškite. Išmeskite daržoves ir atvėsinkite sultinį. Tokį šiltą sultinį gurkšnokite visą dieną. Taip pat būtina gerti daug vandens, kad jūsų kūnas pašalintų visus toksinus“, – pasakoja A. Unikauskas.
Šio etapo trukmė – 1–2 dienos. Prireikus tokį valymo būdą galima pakartoti kas kelias savaites.
Antras žingsnis – 3–5 dienas valgyti garintas daržoves: „Šiuo laikotarpiu daugiausia turėtumėte valgyti šviežių daržovių, virtų garuose. Venkite krakmolingų daržovių, pavyzdžiui, morkų, ridikų, burokėlių, valgomųjų batatų ir baltųjų bulvių, česnakų, nes tai gali padidinti cukraus kiekį ir maitinti candida grybelį. Ir toliau gerkite daug vandens, kad būtų lengviau pašalinti kandidozę ir toksinus iš jūsų organizmo.“
Kai valymo etapas baigtas, laukia speciali dieta. Pirmiausia iš mitybos raciono reikia pašalinti probleminius maisto produktus, kurie tiesiogiai maitina candida grybelį, taip skatindami jį klestėti.
„Pagrindiniai pažeidėjai: cukrus, baltieji miltai, mielės ir alkoholis. Jų atsisakę ne tik suvaldysite grybelio plitimą, bet ir atsisakysite perdirbtų produktų, kuriuose daug kalorijų ir mažai maistinių medžiagų“, – pabrėžia medikas.
Candida mielių ląstelėms cukrus reikalingas tam, kad jos galėtų „statyti“ savo ląstelių sienas, išplėsti savo kolonijas ir pereiti į aukštesnę grybelinę formą. Štai kodėl dieta su mažu cukraus kiekiu yra būtina jūsų kandidozės gydymo dalis, tad pamirškite cukrų, perspėja A. Unikauskas.

„Šiuo metu taip pat reikėtų vengti vaisių – nors jie ir sveiki, organizme virsta cukrumi. Kalbant apie daržoves, turite vengti saldžių, krakmolingų veislių: bulvių, morkų, valgomųjų batatų, burokėlių, žirnių ir pastarnokų.
Obuolių actas – vienintelis actas, kūnui darantis šarminamąjį poveikį ir iš tikrųjų sukeliantis kandidozės mirtį.
Daugumoje alkoholio rūšių yra mielių, todėl jis privalo būti išbrauktas iš jūsų gyvenimo. Taip pat teks atsisakyti grūdų, nes jie suskaidomi į cukrų ir gali maitinti candida grybelį, mieles, blogąsias bakterijas“, – pasakoja profesorius.
Jei jus kankina kandidozė, reikėtų vengti ir visų rūšių acto, išskyrus nepasterizuotą obuolių actą. „Obuolių actas – vienintelis actas, kūnui darantis šarminamąjį poveikį ir iš tikrųjų sukeliantis kandidozės mirtį“, – pažymi daktaras.
Dažnai žemės riešutuose yra pelėsio, o tai skatina kandidozės vešėjimą. Be to, alergija žemės riešutams – viena iš labiausiai paplitusių maisto alergijų planetoje, suteikianti dar vieną priežastį vengti žemės riešutų.

„Taip pat reikėtų vengti nefermentuotų pieno produktų, ypač pirmoje valymo stadijoje. Piene yra laktozės, kuri yra cukrus. Stebėkite, kokių maisto produktų netoleruojate. Kai kurios mielių infekcijos atsiranda dėl maisto sukeltos alergijos. Stenkitės vengti maisto produktų, kurie sukelia bet kokias neigiamas reakcijas. Taip pat reikėtų vengti džiovintų vaisių, bananų ir šaltų gėrimų“, – aiškina medikas.
Iš mitybos išbraukus tam tikrus produktus svarbu kai kuriuos produktus pradėti valgyti dažniau. Didžiausi candida grybelio žudikai:
– obuolių actas,
– raugintos daržovės,
– lapinės daržovės,
– kokosų aliejus,
– stevija,
– česnakai,
– nesaldintos spanguolių sultys,
– fermentuoti pieno produktai,
– cinamonas ir ciberžolė,
– mėsa,
– kaulų sultinys.

Kaip teigia A. Unikauskas, nerafinuotame obuolių acte esančios rūgštys ir fermentai padeda sunaikinti ir atsikratyti mielių pertekliaus organizme.
Fermentuoti maisto produktai, tokie kaip rauginti kopūstai ir kimčiai, padeda apsaugoti žarnyną. Reguliarus jų vartojimas gali padėti pagerinti imuninę sistemą, dėl to candida grybeliui sunkiau įsitvirtinti ir klestėti.
Lapinės žalios daržovės padeda šarminti organizmą, kurį grybelis paprastai užrūgština. Žalumynuose nėra cukraus, tačiau yra daug magnio, kuris natūraliai detoksikuoja organizmą.
Kokosų aliejus pasižymi antimikrobinėmis savybėmis, o lauro ir kaprilo rūgščių derinys, esantis kokosų aliejuje, sunaikina kenksmingą kandidozę. Cukrus maitina kandidozę, todėl svarbu vartoti kitus saldiklius: stevija – puikus pasirinkimas.
Ciberžolėje yra aktyvaus komponento, vadinamo kurkuminu, kuris, kaip įrodyta, slopina daugelio grybelinių padermių augimą.

Česnakuose yra daug sieros turinčių junginių, pasižyminčių ypač stipriomis, plataus spektro priešgrybelinėmis savybėmis. Žali česnakai yra naudingi kovojant su kandidoze.
Į mitybą būtinai įtraukite ir maltų linų sėmenų – juose esantys polifenoliai padeda daugintis probiotikams, taip pat gali padėti pašalinti mieles ir kandidozę iš organizmo.
Spanguolių sultys be pridėtinio cukraus padeda atstatyti šlapimo pH lygį, užkirsti kelią tokiems grybeliams, kaip candida.
Valgydami sveiką probiotinį maistą, fermentuotus pieno produktus (natūralų jogurtą, kefyrą) galite efektyviai sunaikinti jūsų organizmo sistemoje patogiai įsitaisiusią kandidozę ir pagerinti žarnyno mikroflorą.
Kovoje su candida grybeliu puikiai tinka du prieskoniai – ciberžolė ir cinamonas. Ciberžolėje yra aktyvaus komponento, vadinamo kurkuminu, kuris, kaip įrodyta, slopina candida albicans, kaip ir daugelio kitų grybelinių padermių, augimą.

Puikus candida grybelio žudikas – nekrakmolingos virtos daržovės: brokoliai, žiediniai kopūstai ir šparagai turi vertingų maistinių medžiagų, kovojančių su kandidoze.
Išbrauktus iš mitybos produktus reikėtų pradėti valgyti palaipsniui. Pavyzdžiui, pradėkite nuo obuolių – jei sugrąžintas produktas nesukelia kandidozės simptomų, į racioną galima įtraukti dar vieną produktą.
Neatsisakykite mėsos, tik svarbu vartoti ekologišką, laisvai užaugintų gyvulių mėsą. Kaulų sultinys naudingas daugeliu atvejų, o kova su kandidoze – vienas iš jų. Tai vienas iš geriausių maisto šaltinių, galinčių sunaikinti candida grybelį, dėl teigiamo poveikio žarnyno sveikatai.
Pasilaikius specialios dietos laukia itin svarbus žingsnis – grįžimas prie įprastos mitybos.
„Kai candida grybelį pavyksta pažaboti, daugelis vėl grįžta prie įprastos mitybos. Tikėtina, kad seni įpročiai vėl gali suaktyvinti candida grybelį, todėl išbrauktus iš mitybos produktus reikėtų pradėti valgyti palaipsniui.
Pavyzdžiui, pradėkite nuo obuolių – jei sugrąžintas produktas nesukelia kandidozės simptomų, į racioną galima įtraukti dar vieną produktą, kurį buvote išbraukę, ir t. t.“, – taip apie paskutinį gydymosi etapą pasakoja A. Unikauskas.

Tam, kad visam laikui atsikratytumėte candida grybelio, prireiks nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių ar net metų. Anot mediko, viskas priklauso nuo asmens ir keleto pagrindinių kintamųjų:
– kaip griežtai laikotės specialios dietos,
– probiotikų ir priešgrybelinių medžiagų vartojimo ir jų veiksmingumo,
– kandidozės sunkumo.
Greito rezultato tikėtis neverta, tačiau norint kandidozės atsikratyti visam laikui verta išbandyti A. Unikausko patarimus.
Plačiau – laidos įraše.
Taip pat skaitykite
Parengė Indrė Česnauskaitė.