Gyvenimas

2019.11.27 08:13

Siūlydami vaikui desertą už suvalgytas daržoves jas tik dar labiau demonizuojate

LRT.lt2019.11.27 08:13

Daržoves maskuojate, pažadate, kad jas suvalgęs vaikas gaus desertą, griebiatės kitų triukų, bet mažylis žirnelių ar morkų taip ir nepamėgsta. Specialistai įspėja, kad būtent toks elgesys ir gali vaiką atgrasyti nuo daržovių, ir pataria, ką daryti, kad mažylis jas pamėgtų, rašoma „The Guardian“.

Pirmiausiai pasižiūrėkite į veidrodį. Prieš pradėdami primygtinai siūlyti savo vaikui brokolius, įsitikinkite, kad patys vadovaujatės tokiais pat mitybos principais. Pasak vaikų mitybos specialistės Sarah Almond Bushell, mažieji yra linkę daryti tą patį, ką daro suaugę žmonės, kuriais jie pasitiki. Todėl ir daržoves vaikas valgys noriai, jeigu taip maitinsis jo tėvai.

Neslėpkite daržovių kitame maiste. Suformuoti kepsnelius iš daržovių, žiedinį kopūstą sutrinti ir kitaip užmaskuoti daržoves yra patogu, tačiau ilgalaikės sėkmės tai neatneš. „Galite pasiekti, kad jūsų vaikas suvartotų daugiau daržovių, bet juk tikrasis tikslas yra tai, kad jūsų vaikas turėtų sveikus mitybos įpročius“, – sako receptus vaikams siūlančios organizacijos atstovas Danas Parkeris.

Mėgaukitės naujais potyriais kartu. Nepasakokite vaikams apie daržovių naudą, jiems tai tiesiog nerūpės. Verčiau ruoškite maistą kartu ir skatinkite domėjimąsi juo – klauskite vaiko, kuo jam kvepia salieras ar kokį garsą girdi, kai jį perlaužia. Leiskite vaikui parduotuvėje išrinkti patinkančias daržoves arba auginkite jas kartu sode, ant palangės. Padėti pamėgti daržoves gali ir tinkamas patiekalų pateikimas. Jeigu daržovės bus bendrame inde ant stalo, o vaikas jų įsidės tiek, kiek norės, taip formuosis geri vaiko savikontrolės įgūdžiai.

Vaikai turi žinoti, ko tikėtis. Jeigu daržovės taps rutinos dalimi, jas vaikas priims lengviau. S. A. Bushbell teigia, kad kaskart atėjus valgymo laikui sulaukęs šiek tiek daržovių ar vaisių, vaikas prie jų pripras ir patirs mažiau nerimo negu tada, kai kaskart keliaudamas prie stalo nežinos, ar neras ant jo taip nemėgstamų produktų.

Pasvarstykite, kaip atsilyginate vaikui. „Niekada nesiūlykite vaikui maisto kaip atlygio. Jeigu sakote, kad vaikas desertą galės valgyti tik tada, kai pabaigs daržoves, jūs išaukštinate desertą ir demonizuojate daržoves“, – sako D. Parkeris ir primena, kad kaskart reikia gerai apgalvoti, kaip vaiką supažindiname su geru elgesiu.