Naujienų srautas

Gyvenimas2019.11.25 22:00

Daktaras Unikauskas aptarė opią problemą: kas antram lietuviui trūksta bent vieno danties

Jei dantų implantavimas nekainuotų tiek, kiek naujas automobilis, lietuvių dantų būklė būtų kur kas geresnė, tuo įsitikinęs LRT TELEVIZIJOS laidos „Klauskite daktaro“ vedėjas prof. Alvydas Unikauskas. Laidos svečias, periodontologas Algirdas Puišys ragina suklusti, jei klinika siūlo implantuoti dantį keliskart pigiau – tai, anot jo, gali būti signalas apie naudojamas nepatikimas medžiagas.

„Kas antras lietuvis neturi bent vieno danties – statistika liūdna. Ji nebūtų tokia beviltiška, jei dantų implantai nekainuotų kaip naujas automobilis, o norint susidėti keletą implantų nereikėtų imti kredito iš banko“, – kalba Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius A. Unikauskas.

Laidos „Klauskite daktaro“ laidos svečias, gydytojas periodontologas A. Puišys atsakė į daugeliui rūpimus ir itin svarbius klausimus apie dantų implantavimą.

Kodėl dantų implantų kainos tokios skirtingos?

Periodontologas, paklaustas, kodėl dantų implantų ir implantavimo kainos kartais skiriasi kardinaliai, pavyzdžiui, net keletą kartų, teigia, jog tai priklauso nuo keleto dalykų.

Pirmiausia, gali būti naudojamos visiškai skirtingos medžiagos. Antra, klinikos įrengiamos įvairiai, turi skirtingus standartus, personalą – kuo aukštesnės kvalifikacijos darbuotojai, suprantama, tuo brangiau kainuos ir paslaugos.

Pasak A. Puišio, kalbant apie dantų implantus, kainos svyruoja kelių šimtų eurų ribose, o kai kaina yra kelis kartus mažesnė, kyla klausimas, ar su tokiais dantų implantais viskas gerai ir ar darbą tikrai atliks kvalifikuoti specialistai.

„80 proc. visų Lietuvos klinikų implantų kainos skiriasi vienu dviem šimtais eurų. Kartais atsiranda viena kita klinika, kuri bando prisitraukti pacientų dėl to, kad jų trūksta. Taupoma medžiagų sąskaita – esame girdėję ir tokių dalykų, kad vežami implantai iš kaimyninių šalių, jie net nėra sterilūs. Gydytojai juos čia, Lietuvoje, sterilizuoja patys“, – pasakoja periodontologas.

Titanas – unikali medžiaga, įdėta į organizmą ji nesukelia jokių reakcijų. Į pigesnius implantus dedama aliuminio, vanadžio, kuris yra šiek tiek toksiškas.

Anot jo, vieno danties implantavimas vidutiniškai kainuoja nuo 500–600 iki 1 000 eurų, tad jeigu kaina daug mažesnė, sukluskite – tai gali reikšti, kad naudojamos medžiagos nepatikimos.

„Pirmas dalykas – lydinys, iš kurio gaminamas pats implantas. Daugiausia gaminama iš titano. Tai unikali medžiaga, įdėta į organizmą ji nesukelia jokių reakcijų. Visgi ir paties titano yra kelių skirtingų rūšių, taip pat jis gali būti su tam tikromis priemaišomis. Būtent į pigesnius implantus dedama aliuminio, vanadžio, kuris yra šiek tiek toksiškas. Vien dėl naudojamo lydinio gali būti 4–5 kartus daugiau komplikacijų“, – tikina A. Puišys.

Kokį danties implantą pasirinkti?

Į ką būtina atkreipti dėmesį renkantis danties implantą? Į šalį, kurioje jis pagamintas, pažymi periodontologas. Šveicarų, vokiečių, amerikiečių dantų implantai tikrai patikimi – tai rodo daugelio metų praktika ir atlikti moksliniai tyrimai.

Labai svarbu atkreipti dėmesį ir į lydinį: geriausias danties implantas – gryno titano. Kaip žinoti, ar tai tikrai toks implantas? Prašykite gydytojo tai įrodančio sertifikato, juridinio dokumento, kurio kopija pridedama ir prie paciento ligos istorijos. Pacientui turi būti duotas implanto pasas.

Ar tikrai būtina implantuoti dantis?

A. Puišys sako, kad odontologinis gydymas skirstomas į dvi dalis: būtinąjį (kai dantenose yra uždegimas, kankina ėduonis, kanalai – infekuoti arba kai žmogus dėl susidariusios situacijos jau nebegali kramtyti maisto, t. y. gyventi normalaus gyvenimo) ir estetinį (netenkinanti dantų spalva, forma ir kiti kosmetiniai dalykai).

Pavyzdžiui, jeigu dėl odos problemos gresia susirgti kitomis ligomis, gydyti būtina, tačiau jei norite turėti lygesnę, gražesnę odą, gydymas tikrai nebūtinas, palygina periodontologas. „Tik tiek, kad, jeigu norime pagražinti burną, turime tai daryti mediciniškai“, – kalba A. Puišys.

Būna ir taip, kad dantis būtina implantuoti, kad būtų už ko laikytis plokštelei, o būna ir tokių atvejų, kad įdėta dantų plokštelė nuolat vimdo, jaučiamas didžiulis diskomfortas – tada dantų implantavimas taip pat būtinas, jei norite gyventi visavertį gyvenimą. Vis dėlto, jeigu problemą galima išspręsti kitais gydymo metodais, implantavimas nebūtinas.

Kai kurios išsivysčiusios šalys kompensuoja dantų implantavimą. Lietuvoje, nors, kaip teigia laidos svečias, situacija gerėja, dantų implantavimas ir odontologija apskritai laikoma prabanga, o implantuoti kelis dantis gali būti brangiau nei pasigaminti dantų plokštelę su visais dantimis.

Garantija, kad danties implantui tikrai nieko nenutiks, o nutikus klaidos bus ištaisytos nemokamai, suteikiama tik 10-iai metų.

Dantų implantai – visam gyvenimui?

Priešingai nei per 10–15 metų susidėvintys sąnarių implantai, dantų implantai, kurie varžtais įsriegiami į kaulą, galimai tarnaus visą gyvenimą, tačiau tai priklauso nuo keleto dalykų: higienos, buvusio danties būklės, tankumo, galimo atlaikyti kramtymo krūvio.

Visgi garantija, kad danties implantui tikrai nieko nenutiks, o nutikus klaidos bus ištaisytos nemokamai, suteikiama tik 10-iai metų.

Periodontologas A. Puišys pabrėžia – nuo komplikacijų neapsaugotas nė vienas, ir visada atliekant kokias nors chirurgines manipuliacijas yra, nors ir menka, tikimybė, jog kažkas gali būti ne taip, tačiau tobulinant medžiagas, techniką, keliant kvalifikaciją suklydimų, komplikacijų tikimybė visada mažėja.

Kada reikia danties implanto, o kada užtenka protezo?

Jeigu danties šaknis dar sveika, o sugedęs ar nulūžęs tik danties vainikėlis, tokiu atveju dantis būna protezuojamas, t. y. ant danties šaknies uždedamas dirbtinis dantis, kitaip vadinamas protezu.

Kitu atveju į kaulą įsriegiamas titaninis varžtas, atliekantis šaknies funkciją – tai dirbtinė šaknis. Kai tokia dirbtinė šaknis suauga su kaulu, kas gali trukti mėnesį ar net kelis, priklausomai nuo žmogaus organizmo, atveriamos dantenos ir įsukama gijimo galvutė. Ant jos uždedamas naujas dirbtinis danties vainikėlis.

Visgi, kaip teigia A. Puišys, odontologai visada linkę išsaugoti tikrą dantį: „Joks implantas nebus geresnis už nuosavą dantį. Nuosavas dantis – tobuliausia, kas duota Dievo.“

Atmetimo nebūna visai, nes tai yra bioinertiška medžiaga, tačiau dėl chirurginės intervencijos niekada negalime duoti 100 proc. garantijos, kad viskas sugis gerai, nes tai priklauso ir nuo organizmo savybių.

Dar vienas būdas vėl turėti dantis – išimama dantų protezavimo plokštelė. Kaip teigia periodontologas, toks gydymas žymiai pigesnis, o pagaminus kokybišką plokštelę ji ne tik atrodys estetiškai, bet ir puikiai laikysis.

„Daugeliui žmonių plokštelė laikosi labai gerai. Kitą kartą būna, pavyzdžiui, kreipiasi dėl implantų, nes jau iškrito paskutiniai dantys, padarome laikiną plokštelę ir žmogus sako: žinote, daktare, man užtenka to protezo, aš labai gerai jaučiuosi, man nereikia tų implantų. Tokia plokštelė gali kainuoti apie 500–600 eurų. Tai prieinamas dalykas – aš kalbu apie gerą, kokybišką gydymą, nes būtų galima pagaminti iš dar pigesnių medžiagų“, – sako jis.

Ar dažnai organizmas atmeta danties implantą?

„Atmetimo nebūna visai, nes tai yra bioinertiška medžiaga, tačiau dėl chirurginės intervencijos niekada negalime duoti 100 proc. garantijos, kad viskas sugis gerai, nes tai priklauso ir nuo organizmo savybių: imuniteto, patekusios, pavyzdžiui, infekcijos. Būna 1–2 atvejai iš 100, kai reikia keisti implantą dėl to, kad nesuaugo su kaulu, nesugijo. Tačiau Lietuvoje visos klinikos tokį implantą pakeičia nemokamai“, – tikina A. Puišys.

Periodontologas pabrėžia visada raginantis pacientus pasidomėti gydymu ir kainomis ir kitose klinikose, nes tai, anot jo, didžiulė ne tik perkančiojo paslaugą, bet ir specialisto atsakomybė. Be to, su žmogumi, kurio gydymo planas didelis, susibičiuliaujama visam gyvenimui – tokie pacientai kviečiami reguliariai tikrintis, kad atlikto darbo rezultatas tenkintų kuo ilgiau.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Klauskite daktaro. Kas antras lietuvis neturi bent vieno danties: kaip neišleisti krūvos pinigų dantų tvarkymui?
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi