Gyvenimas

2019.11.23 13:55

Sunkiai paaiškinamo dusulio priežastis gali slypėti patalynėje

LRT.lt 2019.11.23 13:55

Artėjant žiemai gali kilti pagunda susirangyti po stora pūkine antklode, tačiau ekspertai įspėja, kad pasekmės gali būti ne vien sušilę kojų pirštų galiukai. Gydytojų grupės teigimu, dėl kai kuriems žmonėms pasireiškiančio nepaaiškinamo dusulio gali būti kaltos patalynės dulkės, rašo „The Guardian“.

Gydytojai informuoja apie nustatytą „pūkinių antklodžių plaučio“ atvejį – plaučių uždegimą, kurį sukėlė įkvėptos patalynėje esančių plunksnų dulkės – ir ragina kolegas būti budrius, jei pacientai kreiptųsi dėl sunkiai paaiškinamo dusulio.

Teigiama, kad ši būklė – tam tikra hipersensityvaus pneumonito forma – yra imuninės sistemos atsakas į dirgiklį. Pagrindiniai simptomai: naktinis prakaitavimas, sausas kosulys, dusulys, o nuolatinis dirgiklio poveikis gali sukelti negrįžtamą plaučių surandėjimą.

„Sveikatos priežiūros profesionalai paprastai mokomi klausti kvėpavimo takų problemomis besiskundžiančių pacientų, ar jie namuose turi augintinių, pavyzdžiui, paukščių, bet, kaip rodo autoriaus patirtis, surašant ligos istoriją dažniausiai neklausiama apie pūkinių pagalvių ar antklodžių naudojimą, – rašoma pranešime. – Labai svarbu būtų to nepamiršti, nes dažnai naudojama pūkinė, o ne sintetinė patalynė.“

Aberdyno karališkosios ligoninės krūtinės ligų gydytojas ir pranešimo bendraautorius Dr. Owenas Dempsey teigia, kad žmonės neturėtų skubėti išmesti savo pagalvių ir antklodžių, bet reikėtų atkreipti dėmesį ir, pasireiškus kvėpavimo problemoms, pakeisti pūkinę patalynę sintetine.

Jo teigimu, nors hipersensityvus pneumonitas yra reta liga – ataskaitoje aprašytas tik vienas „pūkinės antklodės plaučio“ atvejis – daugelis atvejų gali tiesiog likti nepastebėti. „Įtariu, kad tai tėra ledkalnio viršūnė, – sako gydytojas. – Manau, kad yra ne vienas atvejis, apie kuriuos mes nežinome ir dėl to, kad nežinome, jie lieka neištirti.“

Žurnale „BMJ Case Reports“ publikuotame straipsnyje O. Dempsey ir jo kolegos iš Kerkoldžio Viktorijos ligoninės bei Aberdyno karališkosios ligoninės aprašo 43 metų nerūkantį vyrą, kuris, tris mėnesius kentęs dusulio priepuolius, nuovargį ir prastą savijautą, kreipėsi į savo šeimos gydytoją.

Atsižvelgiant į simptomus, buvo diagnozuota apatinių kvėpavimo takų infekcija, bet po trumpo pagerėjimo, liga dar labiau paūmėjo.

„Praėjus dviem mėnesiams nuo tos dienos, kai pirmą kartą pajutau simptomus, nebegalėjau ilgiau kaip keletą minučių pastovėti ar paeiti – visą laiką atrodė, kad tuoj nualpsiu, – teigė pranešime neįvardintas pacientas. – Į antrame aukšte esantį miegamąjį lipdavau maždaug pusvalandį, nes vienu metu pavykdavo įveikti vos porą laiptelių, tada tekdavo prisėsti ir pailsėti.“

Vyro kraujo tyrimas buvo normalus, jam buvo atlikta krūtinės ląstos rentgenograma. Nors gydytojai ir čia jokių problemų neįžvelgė, nesibaigiančių dusulio priepuolių kamuojamas vyras gavo siuntimą į kvėpavimo ligų kliniką. Susirūpinęs tuo, ką matė rentgeno nuotraukoje, O. Dempsey nutarė pasigilinti į paciento asmeninio gyvenimo aplinkybes ir sužinojo, kad šis neseniai pakeitė sintetinę patalynę pūkine.

Vyrui buvo patarta mesti lauk patalus, patikrinti, ar kamine paukščiai nesusisuko lizdo, ir pasirūpinti, kad namuose neliktų pelėsio.

Vėlesni tyrimai parodė, kad paciento organizme susidarė neįprastai daug antikūnų, kovojančių su tam tikrais paukščių, įskaitant balandžius ir papūgas, baltymais. Be to, papildomos plaučių nuotraukos leido įtarti hipersensityvų pneumonitą, mat vyro plaučių funkcija buvo stipriai sutrikdyta.

Prabėgus mėnesiui po to, kai atsikratė pūkinės patalynės, vyras jautėsi kur kas geriau, o po pusės metų gydymo steroidais, visiškai pasveiko.

Gydytojų grupės teigimu, labiausiai tikėtina diagnozė yra „pūkinės antklodės plautis“. Ši būklė yra retas „paukščių mėgėjo plaučio“ – vienos iš hipersensityvaus pneumonito formų, kurią sukelia paukščių plunksnos ar išmatos – variantas. Kitos hipersensityvaus pneumonito formos, tokios kaip „ūkininko plautis“, „dūdmaišininko plautis“, „paprikos pjaustytojo plautis“ ar net „mumijų apdorotojo plautis“, atspindi įvairias veiklos sritis, kurių metu įkvepiamos rimtą plaučių uždegimą galinčios sukelti dalelės.

„Yra keli šimtai hipersensityvaus pneumonito tipų, – aiškina O. Dempsey. – Medikams labai svarbu būti smalsiems, kruopščiai surašyti ligos istoriją ir išsiklausinėti apie galimą įvairių dalelių poveikį, nes žmonės užsiima įvairia veikla, kurią mums, sėdintiems klinikose ar operacinėse, net sunku įsivaizduoti.“