Gyvenimas

2019.11.21 15:08

Iš mamuto kaulo ir gintaro papuošalus kuriantys Urtė ir Algirdas siekia nustebinti ir šokiruoti

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.11.21 15:08

Kadaise susitikę ir bendrą meilę papuošalų kūrimui pajutę Urtė Balčaitė ir jos mokytojas Algirdas Mikutis atviri – darbas su 50 tūkstančių metų senumo mamuto kaulu ir 50 milijonų metų senumo gintaru – taurus ir teikiantis džiaugsmą, o pats papuošalų kūrimo procesas – įdomus ir kupinas nuolatinių atradimų.

Pirmą kartą Urtė į juvelyrikos studiją įžengė prieš ketverius metus. Vilniaus dailės akademijoje baigusi grafiką ir dirbanti grafikos dizainere moteris šypsosi – vieną dieną pritrūkę ir purvinų rankų, ir kūrybos.

„Anksčiau darydama paveikslus jaučiau, kad jų nelabai kur pritaikysi. Kai kas nors nupirkdavo paveikslą, galvodavau, kam jis reikalingas“, – šiandien juokiasi Urtė.

Moteris seniai svajojo apie juvelyriką, pamažu kūrė papuošalus iš medžio ir atliekų, kol vieną dieną pateko pas mokytoją juvelyrą Algirdą.

Patarimų mokinei Algirdas negaili. „Kokia čia konkurencija“, – numoja ranka ir vardija tai, ką pačiam suvokti reikėjo ne vienerių metų. Algirdas juvelyriką taip pat atrado ne iš karto. Pirmiausia tapo aktoriumi, vėliau – lėlių teatro režisieriumi. Teatre vyriškis kuria iki šiol.

Sena ir tauru: kaip mamuto kaulai naudojami juvelyrikoje?

Juvelyrikos jis niekur nesimokė, tik stebėjo per petį dirbančius du savo draugus. Teatras ir juvelyrika vienas kitam netrukdo, tikina juvelyras. Priešingai – vienas kitą net papildo. Juvelyrikoje Algirdas vertina patį procesą ir galimybę dirbti įdomiai, nuolat ieškant ir atrandant – taip, kad žmogus, norintis papuošalo, liktų nustebintas ir net šokiruotas.

Nors mokinių daug neturėjo, vyras sako šį kartą pačiam buvo įdomu, ką galima išspausti iš žmogaus, kuris baigęs Dailės akademiją, bet nori gilintis į kitą sritį. Vyras priduria, kad jam patiko ir Urtės kruopštumas bei užsispyrimas.

„Pasakiau, kad kažką padarė blogai. Žiūri tokia užsispyrus, nieko nedaro. Po dviejų savaičių pripažino, kad aš teisus. Bet tik po dviejų savaičių“, – prisiminęs pažintį su Urte šypsosi Algirdas.

Algirdas Urtei parodė darbus iš mamuto kaulo ir būtent ši medžiaga tapo jos viena mėgstamiausių. Ji tvirtina, kad dirbdama su juo jaučia, kad tai – sena ir tauru.

„Mamuto amžių gali nuspręsti pagal rieves, visai kaip medyje“, – išduoda Algirdas.

Mamuto kaului – vos 50 tūkstančių metų, šypteli Algirdas, o štai kitai medžiagai, su kuria jis dirba bene daugiausia – gintarui – 50 milijonų.

Algirdo Mikučio darbai eksponuoti Vilniuje, „Ra“ galerijoje, o netoliese atidaryta ir jo mokinės Urtės Balčaitės pirmoji personalinė paroda.

Urtės Balčaitės paroda „Besislepiantys“ veikia galerijoje „Argentum“ iki gruodžio 6 dienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.