Gyvenimas

2019.11.24 22:07

Sveikatos patarimai internete, kurie kenkia: nuo vėžio ragina gerti želmenų sultis, nors jos skatina naviko augimą

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2019.11.24 22:07

Sulčių dieta žarnynui išvalyti – vienas populiariausių ir blogiausių patarimų interneto platybėse. Kaip LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ teigia profesorius Alvydas Unikauskas, jei taip siekiate išsivalyti organizmą, nereikia pirkti ir sulčių: ištirpinkite daugybę šaukštelių cukraus vandenyje ir gerkite – bus tas pats. Jis paneigė ir daug kitų patarimų, kurie ne tik nepadeda, bet ir gali pakenkti.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius A. Unikauskas atvirauja – gydytojams pamažu senka kantrybė nuo daktaro guglo: paklausę jo patarimų pacientai stengiasi įrodyti, kad žino daugiau nei specialistai.

„Nesuklysiu sakydamas, kad vos ne 100 proc. pacientų prieš eidami pas gydytoją savo ligą pirmiausia bando išspręsti atsakymų ieškodami internete. Kartais atsakymų nereikia net ieškoti: įvairūs naujienų portalai ir sveikos gyvensenos tinklaraščiai patys skelbia apie „stebuklingus“ būdus pasveikti nuo įvairiausių ligų, esą padėti gali ir vandenilio peroksidas, ir šlapimas, ir net klausą grąžinantis aliejus“, – kalba medikas.

Šįkart jis nori pabūti sveikatos mitų griovėju ir parodyti, kokių absurdiškų patarimų galima rasti net iš pirmo žvilgsnio rimtai atrodančiose internetinėse diskusijose. Negana to, kai kurie sveikatos patarimai ne tik nepadeda, bet gali ir labai smarkiai pakenkti.

„Naudokite tarpdančių siūlą apgamams, papilomoms, karpoms šalinti“

Pasak A. Unikausko, jei apie apgamą, papilomą ar karpą apsuksite dantų siūlą, plauką ar bet ką kitą, siekdami sustabdyti kraujo tekėjimą į tą vietą ir tikėdamiesi, kad tas darinys tiesiog nukris, – prisišauksite bėdą, nes toje vietoje tiesiog audiniai mirs. Jis tikina, kad chirurgai yra matę daug atvejų, kai tokia savigyda baigiasi iš tiesų liūdnai.

„Taip daryti nereikėtų, nes situacijų būna labai įvairių. Taip sau galima labai pakenkti. Reikia suprasti, kad išaugų ant odos turi maždaug pusė visų žmonių, dažniausiai jos atsiranda nėštumo metu ar, pavyzdžiui, valgant daugybę angliavandenių, cukraus. Šios odos ataugos „nugnybimas“ gresia infekcija arba aplinkinių audinių žūtimi“, – aiškina medikas.

Gamta ne šiaip sau vaisių sukūrė kaip vaisių, o ne kaip sultis. Vaisiuje yra pektinų, kurie sulėtina cukraus patekimą į kraują.

„Niekada neikite miegoti susipykę“

„Iš pirmo žvilgsnio toks patarimas turėtų būti naudingas jūsų psichinei sveikatai ir santykiams. O dabar pamąstykime: susipykau su žmona, dvi kariaujančios stovyklos, laukia derybos, o geriausios derybos – šalta galva. Tad geriausia susitaikyti iš ryto, jūs jau būsite atvėsę, pailsėję, girdėsite vienas kitą“, – pažymi A. Unikauskas.

„Leiskite žarnynui pailsėti – laikykitės sulčių dietos“

Taip esą iš organizmo išsivalomi visi toksinai, ir tokį valymo seansą lydinčius simptomus: silpnumą, nuovargį, smegenų rūką, visi laiko išeinančių toksinų įrodymais. Tačiau taip, anot profesoriaus, mariname imuninę sistemą ir skatiname uždegimus.

„Tai vienas blogiausių, tačiau vis dar populiarus patarimas internete. Kodėl sultys? Darykime paprasčiau: ištirpinkite daugybę šaukštelių cukraus vandenyje ir gerkite – tai yra tas pats. Sultys niekada nebuvo ir nebus sveikos. Tai koncentruota cukraus dozė“, – pasakoja daktaras.

Jei nuolat geriate sultis, organizmas visą laiką priverstas kovoti su cukrumi kraujyje, tad jeigu tikrai norite išsivalyti organizmą, gerkite vandenį.

„Gamta ne šiaip sau vaisių sukūrė kaip vaisių, o ne kaip sultis. Vaisiuje yra pektinų, kurie sulėtina cukraus patekimą į kraują. Sakyti, kad vaisius yra negerai, aš niekada nedrįsau, tačiau nuolat gausiai maitintis vaisiais irgi negerai. Visgi pats vaisius yra geras, tik ne sultys“, – pabrėžia A. Unikauskas.

Klauskite daktaro. „O! Internete ir diagnozė, ir gydymo būdas!“ – pacientų frazė, į neviltį varanti net ir kantriausius medikus

„Vėžį gydykite kiaulpienėmis ir želmenų sultimis“

Vėžys – labai sparčiu ląstelių dauginimusi išsiskirianti liga. Vėžinės ląstelės dalijasi nevaldomai, jos plečiasi ir keliauja per kūną. Želmenų sultys, kaip tikina medikas, tik dar labiau paskatina šitą dauginimąsi.

„Tai vėžiui gerai, o dėl kiaulpienių poveikio kovojant su vėžiu nėra jokių įrodymų. Be abejo, aš sutinku, yra maisto produktų, kurie trikdo, stabdo vėžio ląstelių dauginimąsi, nes neleidžia navikui užsiauginti kraujagyslės, kuri jį maitintų“, – kalba gydytojas.

Taip pat jis pažymi, kad ir pati žodžio „želmuo“ reikšmė mums turėtų signalizuoti, jog šis maisto produktas tikrai nestos į kovą su vėžiu – juk iš želmenų išauga javai. Atkreipkite dėmesį – išauga.

Egzistuoja vienintelis normalus būdas numesti svorį – nustoti valgyti angliavandenius ir valgyti rečiau.

„Šios liekninančios tabletės tikrai veikia. Paslaptinga žolelių arbata padės atsikratyti nepageidaujamų kilogramų“

Jeigu liekninančios tabletės tikrai veikia, tai jos: arba dėl sudėtyje esančių kokių nors chemikalų ką nors organizme sutrikdo, kas yra pavojinga, arba neleidžia nieko pasisavinti. „Šiuo metu pasaulyje neegzistuoja tablečių, kurios lieknintų“, – tikina A. Unikauskas.

Pasak jo, egzistuoja vienintelis normalus būdas numesti svorį – nustoti valgyti angliavandenius ir valgyti rečiau.

„Tai yra tai, kas sugalvota gamtos – nieko dirbtinio šioje srityje nepadaryta. Netikėkite, tai neegzistuoja, o tai, kas iš tikrųjų „veikia“, sutrikdo jūsų mitybą, apetitą, gali būti žalinga. Stebuklų nebūna“, – pažymi medikas.

Ir žolelių arbata, neva padedanti atsikratyti nepageidaujamų kilogramų, stebuklų nedaro: gerdami tokią arbatą jūs rizikuojate sykiu iš žarnyno išplauti ir naudingas bakterijas, tada bėdų tikrai neišvengsite. Be to, teks kurį laiką lakstyti į tualetą, o riebalai taip ir liks savo vietose – jie šioje situacijoje niekuo dėti.

„Senatvinį prikurtimą ar visišką klausos praradimą išgydys specialūs aliejai“

Su amžiumi žmonių ausyse kaupiasi vis daugiau sieros. Dėl sieros kamščių žmogus kartais ima ir visai nebegirdėti. Sieros kamščiai susiformuotų dažniau, jei mes jiems neleistume to padaryti: jiems formuotis trukdo kramtymas, kalbėjimas. Būtent šiais dalykais vis rečiau užsiima senyvo amžiaus žmonės, nes dažnai nebeturi dantų, kuriais galėtų ilgai kramtyti, be to, šalia trūksta žmonių, su kuriais būtų galima ilgai pasikalbėti.

„Šioje situacijoje, kai žmogus nėra kurčias, o tai tėra sieros kamščiai, sakyti, kad aliejus nepadės, tikrai nedrįsčiau. Jis galbūt padės suminkštinti kamščius, jie vėliau gal ir išsivalytų. Tačiau kurtumo, atsiradusio dėl pokyčių vidinėje ausyje ar smegenų problemų, aliejus tikrai neišgydys“, – aiškina profesorius.

Šlapimas yra hipertoninis tirpalas. Jis nepatinka bakterijoms, jos jame žūsta. Tai gali būti laikina priemonė išvengti infekcijos žaizdoje, kai nėra kitos išeities.

„Jei esate alergiški tam tikriems maisto produktams, turite jų valgyti dažnai, bet po nedaug, taip pripratinsite organizmą ir alergijos neliks“

Anot A. Unikausko, tikrai egzistuoja metodika, kad gaunant alergeno mikrodozėmis imuninė sistema į jį nebereaguoja taip drastiškai, alergijos atsikratoma arba ji žymiai sumažėja.

Tačiau ar tikrai žmonės supranta, kas yra mikrodozės? Cukraus kruopelės dydžio maisto gabalėlis? Žmonės, kaip teigia daktaras, tikrai negali apskaičiuoti šių dozių, dėl to taip rizikuoti labai pavojinga.

„Norint greitai išgydyti pėdų grybelį, reikia nusišlapinti ant kojų“

Apie šlapimo naudojimą sklando daugybė mitų ir istorijų. Anksčiau, pavyzdžiui, buvo skatinama gerti šlapimą sergant plaučių uždegimu, tepti nudegusias vietas ir pan., kiti sako, kad tinka ne bet koks šlapimas, o tik mažų vaikų.

Gydytojas tikina, kad šlapimą, jeigu tikrai nėra jokios kitos išeities, galima naudoti tik vieninteliu atveju: jeigu esate miške, smarkiai susižeidėte, į žaizdą pateko nešvarumų, gresia infekcija ir neturite nieko kito, su kuo galėtumėte dezinfekuoti žaizdą.

„Šlapimas yra hipertoninis tirpalas. Jis nepatinka bakterijoms, jos jame žūsta. Tai gali būti laikina priemonė išvengti infekcijos žaizdoje, kai nėra kitos išeities“, – sako profesorius.

Pati dainininkė Madona paskelbė, kad siekdama išsigydyti pėdų grybelį šlapinasi ant kojų – kad tai padės, pasak daktaro, labai abejotina. „Tikrinkite faktus, informaciją ir konsultuokitės ne forumuose, o su savo gydytoju“, – perspėja A. Unikauskas.

Laidos įraše – platesni dermatologės, onkologų, dietologo, LOR specialisto ir alergologės komentarai.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Klauskite daktaro. „O! Internete ir diagnozė, ir gydymo būdas!“ – pacientų frazė, į neviltį varanti net ir kantriausius medikus