Gyvenimas

2019.11.22 21:55

Laisvė būti savimi nepaisant amžiaus – „drago karalienės“ mėgaujasi kurdamos nevaržomą žėrintį šou

Dokumentika „Spalvos“, LRT.lt2019.11.22 21:55

„Mes nebijome savęs išreikšti, panašiai kaip save išreikštų moteris: kvailioti, daug juoktis, pateikti save seksualiai. Žmonės galvoja, kad vyrai nori būti moterimis, bet jie tenori būti žavingi“, – pasakoja dokumentikos „Spalvos“ herojus Johnas Sizzle. Kita „drago karalienė“ Mike`as Beasley tikina iki užgimstant Adrianai varžęsis savęs – dabar tuo užsiimti Mike`ą skatina ir jo mergina.

Perukai, skrybėlės, aksesuarai, batai, suknelės ir įvairiausi kostiumai. Johno Sizzle (Johno Nolano) namuose esančiame sandėlyje galima rasti daugybę įvairiaspalvių „drago karalienės“ atributų.

Johnas yra LGBT baro Londone „The Glory“ bendrasavininkas. Jis – didžėjus, performanso menininkas ir „drago karalienė“. „The Glory“ – ne tik baras: tai ir teatras, ir kabaretas, ir tiesiog erdvė, kurioje vyksta daugybė įvairaus žanro pasirodymų ir meno renginių.

Johnas yra „drago karalienė“ jau 18 metų. Jis prisimena, nuo ko viskas prasidėjo ir kas pastūmėjo pradėti eksperimentuoti.

„Mečiau gerą darbą ir pradėjau užsiiminėti „dragu“. Dirbau su reklama: kūriau idėjas reklamai, naujiems produktams ir pakuotėms. Po kažkiek laiko man tai įgriso. Susitaupiau pinigų, norėjau metus paatostogauti – dar nebuvo tekę to daryti.

Vos po savaitės uždarius kompaniją ir išėjus iš darbo nuėjau į naktinį klubą ir sutikau kažkokį vyruką. Pradėjau su juo kalbėti ir paklausiau, ką tu veiki? Jis pasakė: „Aš – „drago karalienė“.“ Atsakiau, kad aš taip pat“, – pasakoja Johnas.

Žmonės tai maišo su apsimetinėjimu, kad esi moteris – nesi, tiesiog tu esi laisvesnė savęs versija. Jie galvoja, kad vyrai nori būti moterimis, bet jie tenori būti kerintys, žavingi ir net šiek tiek pavojingi.

Tąsyk sutiktas vaikinas jo paklausė, ar jis gali didžėjauti. Jis ir į šį klausimą atsakė teigiamai, nors to daryti nemokėjo. Didžėjauti laidos herojus išmoko tiesiog vietoje, grodamas – dabar jis su prieš 18 metų sutikta „drago karaliene“ yra įkūręs verslą, kuriame sukasi apie 50 tokių asmenybių. „Tai – didžiulis šou kiekvieną minutę“, – pažymi jis.

Spalvos. „Dregas“ kam per penkiasdešimt: niekada negalvojau, kad tuo užsiimsiu

Kalbėdamas apie tai, kuo užsiima, Johnas sako nemanantis, kad elgiasi moteriškai – tiesiog elgiasi kaip „drago karalienė“ ir vaidina pats save.

„Aš, kaip ir dauguma gėjų, esu labai manieringas. Mes nebijome savęs išreikšti, panašiai kaip save išreikštų moteris: kvailioti, daug juoktis, pateikti save seksualiai. Mes nesame tokie susikaustę, kaip heteroseksualūs vyrai.

Žmonės tai maišo su apsimetinėjimu, kad esi moteris – nesi, tiesiog tu esi laisvesnė savęs versija. Jie galvoja, kad vyrai nori būti moterimis, bet jie tenori būti kerintys, žavingi ir net šiek tiek pavojingi su visu šiuo makiažu ir drabužiais“, – mintimis dalijasi pašnekovas.

Paklaustas, ar įmanoma būti per senam „dragui“, jis sako, kad tikrai ne – jis tuo užsiimti pradėjo būdamas trisdešimt penkerių, turėjo daug energijos ir nieko nebijojo, jam tiesiog patiko kvailioti. „Jei turi energijos, asmenybę ir esi užsibrėžęs tikslą – niekada ne per vėlu“, – įsitikinęs Johnas.

Laidos herojus pasakoja, kad prieš atidarydamas barą pasakė norinti, jog čia lankytųsi vyresni žmonės, kad muzika nebūtų per sunki, o aplinkui vyrautų šioks toks chaosas.

„Man patinka, kad ši vieta yra šiek tiek apšiurusi, aplūžusi. Nors mes ir neturime daug pinigų, aš niekada ir nenorėčiau iščiustyti šios vietos kaip kokio restorano“, – pabrėžia Johnas.

Laidos autorė Elena Reimerytė sako su Johnu atradusi ryšį dėl panašios asmeninės patirties: „Kaip ir daugelis su reklama dirbančių žmonių, jis dvejojo savo pašaukimu. Man irgi taip nutiko, dėl to su šiuo herojumi lengvai atradau ryšį.

Johnas sako, kad reklamos srityje įgyti įgūdžiai galiausiai pasitarnavo kuriant plakatus jo paties renginiams ar afišai barui. Jis – ikoninė „drago karalienė“, o jo verslo partneris Johnny Woo – absoliuti Rytų Londono legenda. Lietuvoje daugelis žino RuPaul iš seno muzikinio vaizdo klipo, kuriame jis dainuoja su Eltonu Johnu. Tad šios dvi karalienės yra Europos RuPaul.“

Adriana užgimė būnant 47-erių

Kita „drago karalienė“ – Mike`as Beasley, dar žinomas kaip Adriana Bradford. Jis užaugo Rytų Londone, kaip pats sako, labai heteroseksualioje aplinkoje.

„Visi mano draugai buvo labai heteroseksualūs, taip pat ir mano šeima. Londono rajonas, iš kurio esu kilęs, buvo labai pavojingas. Tai itin vyriška aplinka, jie dienas leisdavo taip: barai, vyriški pokalbiai, muštynės. Tuo tarpu aš visuomet jaučiausi šiek tiek nepatogiai, bet nežinojau, kad gali būti kitaip. Tiesiog nesimėgavau tokiu gyvenimu ir iki šiol nesimėgauju“, – pasakoja dar vienas laidos herojus.

Niekada negalvojau, kad kada nors galėčiau tuo užsiimti. Žmonės visada manė, kad aš gėjus, bet apie eksperimentavimą su moteriškais rūbais niekada nesusimąsčiau.

Tiesa, jo senieji draugai žino, ką Mike`as veikia dabar, ir jiems tai netrukdo. Dabar jis turi ir naujų draugų ratą iš LGBT pasaulio.

„Niekada negalvojau, kad kada nors galėčiau tuo užsiimti. Žmonės visada manė, kad aš gėjus, nes visada leidau daug pinigų drabužiams, man patiko dėvėti gerus drabužius. Bet apie eksperimentavimą su moteriškais rūbais niekada nesusimąsčiau. Niekada“, – pasakoja jis.

Kai Mike`as pagaliau ryžosi eksperimentams, jam buvo keturiasdešimt septyneri. Dabar jam – penkiasdešimt dveji. Pašnekovas nemano, kad gimė ne tame kūne ir niekada nežada keisti lyties: jam patinka būti vyru, tačiau patinka ir tai, ką jis daro. Tai jam – pramoga.

„Turbūt nėra daug moterų, kurios norėtų „dragu“ užsiimančio vaikino. Yra dalis, kurioms tai tinka, bet didžioji dauguma nori vyro, kuris būtų kaip vyras. Merginai, su kuria susitikinėju šiuo metu, patinka mano abu gyvenimo būdai. Jai patinku toks ir patinku kitoks. Ji visai patenkinta, kad turiu dvi puses. Tai yra tobula“, – kalba Mike`as.

Prieš tampant Adriana mintis apie išėjimą į miestą man keldavo nerimą. Naktiniuose klubuose negalėdavau šokti, nes jaučiausi suvaržytas. Adriana tai pagydė: aš niekada nebejaučiu nerimo išėjęs linksmintis.

Anksčiau jis drovėjosi pirkti sau kosmetiką ar rūbus, nes manė, jog tai gėdinga. „Mano galvoje sukosi mintis, kad visi žino, ką aš darau, tačiau greitai supratau, kad moterys už prekystalio jau yra visko mačiusios ir joms nelabai rūpi“, – prisimena pašnekovas.

Adriana gimė po bjaurių skyrybų, kurios Mike`ą stipriai paveikė. Jis ilgą laiką buvo piktas, o Adrianos personažas tarsi jį ištraukė iš negatyvių minčių ir emocijų liūno.

„Prieš tampant Adriana mintis apie išėjimą į miestą man keldavo nerimą. Naktiniuose klubuose negalėdavau šokti, nes jaučiausi suvaržytas. Adriana tai pagydė: aš niekada nebejaučiu nerimo išėjęs linksmintis“, – prisipažįsta laidos herojus.

Mike`as pasakoja, kad dabartinė jo mergina netgi skatina jį užsiiminėti „dragu“, ieško jam kostiumų, apie tai yra papasakojusi ir savo vaikams ir šiems tai patinka. „Jei nekurčiau „drago“, ji greičiausiai neliktų su manimi“, – teigia vyras.

Laidoje jis užsimena, kad norėtų dažniau viešumoje pasirodyti kaip Adriana – pasipuošęs vakarine suknele jis su savo drauge žada vykti į operą Londone. „Tai bus kažkas naujo. Džiaugiuosi, bet kartu jaudinuosi“, – neslepia Mike`as.

Nors Londonas yra saugus miestas devyniasdešimt devyniems procentams žmonių, visada yra vienas procentas, dėl to turi saugotis, teigia laidos herojus. Jis žino ne vieną atvejį, kai tokie žmonės, kaip jis, nukentėjo, buvo sumušti.

Nesuprasdamas kodėl, jis sugalvojo užsisakyti moteriškų rūbų. Pasimatavęs pagalvojo, kad tai nesąmonė, tačiau netikėtai sutiko bičiulę, kuri jį įkalbėjo pabandyti dar kartą.

Paklaustas, ką daro, kad apsisaugotų, vyras vardija dalykus ir pažymi – nieko ypatingo, ko nedarytų eilinė mergina.

„Stengiuosi pastatyti mašiną kuo arčiau įėjimo, kuo mažiau laiko praleidžiu eidamas gatve. Einu greitai, aviu plokščiapadžius batus, o aukštakulnius nešuosi kartu. Stengiuosi eiti pagrindinėmis gatvėmis. Nieko daugiau nei bet kuri moteris nepažįstamame mieste“, – kalba jis.

Kaip teigia laidos autorė E. Reimerytė, prieš tapdamas „drago karaliene“ Mike`as nedirbo kūrybinio darbo – jis dirba inžinieriumi amerikiečių telekomunikacijos kompanijoje.

„Prieš penkerius metus jis skausmingai išsiskyrė su mergina, buvo daug laiko namie, nes dirba iš namų, ir, nesuprasdamas kodėl, sugalvojo užsisakyti moteriškų rūbų. Pasimatavęs pagalvojo, kad tai nesąmonė, tačiau netikėtai sutiko bičiulę, kuri jį įkalbėjo pabandyti dar kartą.

Taip gimė jo alter ego Adriana. Mike`as – be galo atviras ir nuoširdus herojus. Jo jaunystės draugai iš Rytų Londono atsargiai jo klausinėja apie tai, bet kuo toliau, tuo labiau situacija šyla. Filmuojant Adrianą diskotekoje vienas tų draugų priėjo net apsikabinti ir nusifilmavo.“

Anot E. Reimerytės, ir Lietuvoje „drago“ renginių – vis daugiau. Kurdama šią laidą ji teigia norėjusi paskatinti vyresnio amžiaus Lietuvos žmones nebijoti ieškoti savęs visais amžiaus tarpsniais, taip pat per anksti savęs nenurašyti: „Norėjau padrąsinti vyresnę auditoriją nebijoti pabandyti kažko naujo, todėl specialiai kalbinau „drago karalienes“, kurioms daugiau nei penkiasdešimt metų. Žmonės Lietuvoje per greitai save nurašo.“

Plačiau – laidos įraše. Laidų ciklas „Spalvos“ – pozityvi, įkvepianti dokumentika apie laisvus žmones iš įvairių šalių su netradiciniais gyvenimo scenarijais ir visuomenei aktualias temas. Žiūrėkite tik LRT.lt mediatekoje kiekvieną pirmadienį.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Spalvos. „Dregas“ kam per penkiasdešimt: niekada negalvojau, kad tuo užsiimsiu
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.