Gyvenimas

2019.11.16 19:56

Išsėtine skleroze serganti Ana Korolevič: man pasisekė, kad gyvenu Lietuvoje

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.11.16 19:56

„Trejus metus iššvaisčiau tuščiai, liūdėdama ir nežinodama, ko griebtis. Viską mečiau ir laukiau pablogėjimo“, – sako draugijos „Feniksai“ vadovė Ana Korolevič, kuriai prieš 20 metų diagnozuota išsėtinė sklerozė. Vis dėlto šiandien ji džiaugiasi gyvenimu ir sako, kad jai pasisekė, jog gyvena Lietuvoje – čia medikai dirba didelį darbą, prilygstantį stebuklui.

Anai prieš dvidešimt metų buvo diagnozuota išsėtinė sklerozė. „Vienas gydytojas tada sakė, kad tokia liga geriau nesirgti, kitas pasakojo, kad visą gyvenimą turėsiu leistis vaistus, o psichologas patarė mesti mokslus, nes dirbti pagal specializaciją vis tiek negalėsiu. Taigi viską mečiau ir pirmuosius trejus metus laukiau ligos pablogėjimo“, – viename ankstesnių savo interviu yra sakiusi A. Korolevič.

Ji pasakoja, kad pirmuosius metus dabar jaučiasi praleidusi tuščiai, liūdėdama ir nežinodama ko griebtis ar kur kreiptis.

„Laukiau, kada tos prognozės pasitvirtins. Tada įvyko savotiškas lūžis, kai supratau, kad nereikia nieko laukti, reikia tiesiog gyventi ir siekti savo tikslų. Mano gyvenimo kredo tapo Winstono Churchillio frazė, kad sėkmė – kelias nuo vienos nesėkmės iki kitos.

Supratau, kad svarbiausia nesustoti nesėkmėje“, – pasakoja Ana, jau daug metų ne tik pati gyvenanti su liga, bet ir dirbanti su kitais, sergančiais šia liga, moksliškai analizuoja ligą ir gyvenimo kokybę ją turint.

„Pasaulyje yra apie 2,5 mln. sergančių žmonių. Vilniuje jų skaičiuojama apie 500, 400 sergančių išsėtine skleroze pažįstu asmeniškai. Kiekvienam ši liga pasireiškia skirtingai. Dažniausiai pradžioje liga pasireiškia regos sutrikimais ar įvairiais nutirpimais. Jei ligos pradžioje žmogus nesikreipia į gydytojus, po kurio laiko funkcija gali atsistatyti ir žmogus jausis sveikas. Tačiau tai gali pasikartoti ir tam tikros organizmo funkcijos silpsta“, – pasakoja Ana.

Anot jos, ši liga viena brangiausiai atsieinančių valstybei – gydymo išlaidos yra didesnės nei, pavyzdžiui, reikalingos onkologiniams susirgimams gydyti.

„Pasaulyje pirmieji vaistai, kontroliuojantys ligos eigą, atsirado tik 1993-aisiais. Labai džiugu, kad Lietuvos medikai tikrai daro didelį darbą, kuris, mano manymu, prilygsta stebuklui. Man tikrai pasisekė, kad gyvenu Lietuvoje, nes dabar registruota apie 14 vaistų sergantiems išsėtine skleroze ir jie visi yra prieinami mūsų šalies pacientams.

Be to, pats pažangiausias gydymas šiandien, kurį ir aš gavau, yra kaulų čiulpų transplantacija, prikėlusi mane ant kojų. Ji atliekama ne visose pasaulio klinikose, o Lietuvoje ji yra atliekama ir nuo 2016-ųjų yra visiškai kompensuojama valstybės“, – sako A. Korolevič.

Ji pastebi, kad kai kurie sergantys būna tokie nusivylę, kad netgi svarsto, jog sirgti onkologine liga yra net geriau nei išsėtine skleroze. Plačiau apie tai – vaizdo įraše (nuo 1.14.20 val.).

Labas rytas, Lietuva! Šeštadienis I d. Pabėgimo kambarys saugiam eismui – bažnyčioje? Tikrai taip!