Gyvenimas

2019.11.17 21:58

Į pagalbą sutrikusiai skydliaukei – jūrų dumbliai: juose kalcio – 10 kartų daugiau nei piene

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2019.11.17 21:58

Jūrų dumbliai padės sugrįžti į vėžes ne tik skydliaukei. Jeigu laukiatės, jodo gausūs jūrų dumbliai – nepamainomas maisto produktas augančioms smegenims. Visgi LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas perspėja – jūrų dumblius vartokite atsargiai, nes juose jodo koncentracija – itin didelė.

Gali būti taip, kad jūsų skydliaukės veikla sutrikusi, bet jūs to nė neįtariate. Jeigu jaučiatės pavargę, jūsų oda sausa ir jums nuolat šalta, gali būti, jog skydliaukei reikia jūsų pagalbos.

Kai sutrinka skydliaukės veikla, išderinamas visas organizmas. Skydliaukės veikla gali sulėtėti arba pagreitėti. Kuri bėda dažniau kamuoja lietuvius?

„Sulėtėjusi skydliaukė – hipotirozė – yra daug dažnesnė būklė nei pagreitėjusi skydliaukė – hipertirozė. O dažniausia sulėtėjusios skydliaukės veiklos priežastis – Hašimoto tiroiditas, autoimuninė liga.

Ja sergant mūsų imuninė sistema puola skydliaukę, taip sukelia ten uždegimą. Ligos pradžia dažnai nepastebima, negana to, pirma skydliaukės funkcija gali suintensyvėti, bet vėliau ji silpnėja, išsivysto hipotirozė. Gali būti mazgelių, diskomforto jausmas kakle“, – pasakoja A. Unikauskas.

Kad galėtumėte atpažinti šią ligą, svarbu žinoti, kokius simptomus įprasta jausti, kai jūsų skydliaukės veikla ima ir sulėtėja.

Dėl sulėtėjusios skydliaukės veiklos pasireiškia:

– depresija,

– nuovargis,

– sausa oda,

– sausi, lūžinėjantys plaukai,

– lūžinėjantys nagai,

– vidurių užkietėjimas,

– sulėtėjusi širdis,

– užkimęs balsas,

– šalčio netoleravimas.

Svarbu pažymėti ir tai, kad yra kelios priežastys, kada, tikėtina, pajusite tokius simptomus dėl sulėtėjusios skydliaukės veiklos.

– Taip dažnai nutinka moterims praėjus keletui mėnesių po gimdymo. Tuo metu jų organizme sumažėja jas saugančio estrogeno.

Sulėtėjusios skydliaukės veiklos priežastis gali būti per didelis estrogeno kiekis, bet tai nebūtinai susiję su skydliaukės uždegimu. Jeigu organizme per daug estrogeno, jis užima skydliaukėje esančių receptorių vietą. Skydliaukė galvoja, kad jai nereikia gaminti hormonų, nes jų užtenka.

– Gali būti kaltas pralaidus žarnynas. „Kai dėl jums netinkamo ar negero maisto sunaikinami žarnyno gaureliai, tarpai tarp ląstelių žarnyne padidėja. Į kraują patenka mums žalingi baltymai, o jie dar neparuošti pasisavinti“, – pažymi profesorius.

– Taip nutinka, jei trūksta cinko. Cinkas – vienas svarbiausių mikroelementų imuninei sistemai.

– Tai gali lemti ir vitamino D, seleno trūkumas.

Tad jeigu jūsų skydliaukė pažeista, labai svarbu atsižvelgti į mitybą – venkite perdirbto maisto, kviečių, rugių, miežių, atsisakykite angliavandenių ir rečiau valgykite, kad leistumėte organizmui pailsėti. Tačiau sukluskite – tai galioja tik tiems, kurių skydliaukė sutrikusi, o tiems, kurie sveiki, minėtų produktų vengti nereikia.

Cinko gausu: žuvyje, ankštinėse daržovėse, kiaušiniuose, sūryje, riešutuose.

Natūralūs vitamino D šaltiniai: lašiša, skumbrė, pienas, jogurtas, sviestas, kiaušinio trynys.

„Atkreipkite dėmesį – ne saulė. Iš saulės mes gauname vitaminą D3, o vitamino D2 gauname iš maisto“, – pažymi A. Unikauskas.

Seleno atsargas papildysite valgydami jūrų gėrybes, kiaušinius, saulėgrąžas, gardindami maistą svogūnais ir česnakais.

„Dar viena sulėtėjusios skydliaukės veiklos priežastis gali būti per didelis estrogeno kiekis, bet tai nebūtinai susiję su skydliaukės uždegimu. Jeigu organizme per daug estrogeno, jis užima skydliaukėje esančių receptorių vietą. Skydliaukė galvoja, kad jai nereikia gaminti hormonų, nes jų užtenka. Ji apgaunama – susidaro situacija, kai skydliaukės veikla sulėtėja“, – pasakoja medikas.

Štai kodėl būtina pagirti tikrą supermaistą – jūrų dumblius, dar vadinamus jūrų kopūstais. Būtent šį maisto produktą reikėtų pasitelkti į pagalbą pirmiausia, jei sulėtėja jūsų skydliaukės veikla.

Jeigu valgysite jūrų dumblių besilaukdamos, jūsų vaikas bus protingesnis. Jūrų dumbliuose esančios medžiagos ypač reikalingos augančiam organizmui. Jei besilaukiančiai moteriai trūksta jodo, tai pavojinga augančioms smegenims.

„Šis supermaistas suteikia skydliaukei šarvus ir leidžia sklandžiai vykdyti savo funkcijas“, – teigia A. Unikauskas.

Jūrų dumbliuose esantis jodas padeda kompensuoti per didelį estrogeno kiekį organizme – taip skydliaukė atsigauna. Tačiau nepersistenkite – jodo koncentracija jūrų dumbliuose itin didelė, todėl šį maisto produktą reikėtų vartoti saikingai, dažnai, bet po nedaug, geriau pirmoje dienos pusėje.

„Jūrų dumbliai svarbūs protiniams sugebėjimams, ypač jaunoms moterims – jeigu valgysite jų besilaukdamos, jūsų vaikas bus protingesnis. Jūrų dumbliuose esančios medžiagos ypač reikalingos augančiam organizmui. Jei besilaukiančiai moteriai trūksta jodo, tai pavojinga augančioms smegenims“, – pabrėžia daktaras.

Jūrų dumbliuose yra dešimt kartų daugiau kalcio nei piene – tai ypač svarbu tiems, kurie netoleruoja pieno arba pieno produktų. Taip pat šiame maisto produkte gausu magnio, kalio, geležies, cinko, vitamino C ir B grupės vitaminų.

Be to, jūrų dumbliuose yra fukoidano ir aminorūgščių. Fukoidanas – antioksidantas, turintis priešvėžinį poveikį.

Tinkama mityba – galingas įrankis, padedantis palaikyti mus sveikus. Visada galvokite, ką dedate į save – jūsų organizmas nėra nemirtingas, jį galite greičiau nualinti arba patausoti, kad jis būtų sveikas ir gyvas ilgiau, teigia profesorius.

Plačiau – laidos įraše. Laidoje sveiko maisto gamybos studijos įkūrėja Aistė Švetkauskė pasidalijo salotų su jūrų dumbliais receptu.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Klauskite daktaro. Nuolat šalta, kamuoja nuovargis ir sausėja oda? Galimai kalta sutrikusi skydliaukės veikla
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt