Gyvenimas

2019.11.18 08:25

Klausiate – atsakome. Namie drėgna, bijau pelėsio, bet ar oro sausintuvai nekenkia sveikatai?

LRT.lt2019.11.18 08:25

Rudenį drėgmė įsivyrauja dažnuose namuose, o tada įsiveisti gali ir sveikatai pavojingas pelėsis. Tiesa, bandydami išsausinti patalpas gyventojai kartais persistengia. Per sausas oras taip pat gali sukelti nemalonius pojūčius.

Kokia oro drėgmė turi būti namie ir ar oro sausintuvai nekenkia sveikatai domisi LRT.lt skaitytojai. Į klausimus atsako Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja Regina Abromaitytė.

Pasak specialistės, santykinė oro drėgmė patalpose šaltuoju metų periodu turi būti 35–60 proc., o šiltuoju metų laikotarpiu – 35–65 proc.

Jeigu bus pasirinktas tinkamas oro sausintuvas, jis gali sumažinti drėgmės lygį bute per kelias dienas ar savaitę.

„Pačioje naudojimo pradžioje oro sausintuvui gali tekti ilgiau rinkti drėgmę, nes išdžiūti turės viskas, kas yra patalpoje: baldai, parketas, betonas, drabužiai ir t. t. Kai drėgmės lygis patalpoje bus stabilizuotas, oro sausintuvas, turintis drėgmės lygio palaikymo galimybę, pats automatiškai reaguos į drėgmės padidėjimą ir sumažėjimą įjungdamas arba išjungdamas savo veikimą“, – sakė R. Abromaitytė.

Ji patarė renkantis oro sausintuvą įvertinti plotą, kurį norima sausinti, ir drėgmę sukeliančius šaltinius. Dauguma įrenginių turi nurodytą preliminariai aptarnaujamą plotą.

„Įvairūs filtrai bei cheminės medžiagos, tokie kaip aktyvuota anglis ar silikagelis, taip pat sukaupia drėgmės perteklių ir neturi jokio žalingo poveikio žmogaus sveikatai, bet jų efektyvumas ribotas“, – teigė R. Abromaitytė ir pridūrė, kad per sausas oras gali tapti ne mažesne problema sveikatai.

„Per sausas oras patalpose dažnai įsivyrauja dėl šildymo. Dėl to išdžiūsta gleivinės (akių, nosies), jos trūkinėja, gali kraujuoti. Atsiranda palanki terpė mikroorganizmams atsirasti“, – paaiškino R. Abromaitytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt