Gyvenimas

2019.11.14 11:55

Kauno klinikose gimusi mažiausia Lietuvos naujagimė – vienintelė tokia išgyvenusi pasaulyje

atnaujinta 12.30, žiūrėkite vaizdo įrašą
Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2019.11.14 11:55

Kauno klinikos pranešė, kad prieš kurį laiką ligoninėje gimė vos 22 gestacijos savaičių mergaitė, svėrusi vos 350 gramų. Ji – mažiausias išgyvenęs naujagimis šalyje, taip pat vienintelė tokia mergaitė išgyvenusi pasaulyje. Apie pirmuosius jos mėnesius pasakoja Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos skyriaus medikai.

Iki šiol Lietuvoje mažiausias naujagimis buvo 28 gestacijos savaičių ir svėrė 450 gramų. Šį pavasarį pasaulį išvydusi mergaitė dar mažesnė – ji svėrė vos 350 gramų. Šiuo metu jos biologinis amžius yra virš 5 mėnesių ir mergaitė sveria 3,5 kilogramo.

Kauno Klinikų generalinis direktorius Renaldas Jurkevičius sako, kad tai, kad ši mergaitė išgyveno, galime vadinti Lietuvos metų įvykiu, už kurį reikia dėkoti daugybei skirtingų sričių medikų, be kurių šis stebuklas nebūtų įvykęs.

„Net ir geriausiose pasaulio klinikose išgyvena tik 10 proc. kūdikių, gimusių vos 22 gestacijos savaičių. 21 gestacijos savaitės naujagimiai neišgyvena. Taigi, 22 savaitės – riba, kai šių laikų medicina gali bandyti vaikelį išauginti. Džiaugiamės, kad Kauno klinikos yra prie šiuolaikinės medicinos ribos“, – pastebi R. Jurkevičius.

Kauno klinikų Neonatologijos klinikos vadovė Rasa Tamelienė sako, kad prieš daugiau nei 5 mėnesius gimusi mergaitė jau netrukus važiuos namo. Profesorė primena, kad 22 gestacijos savaičių ir vos 350 g svėrusi mergaitė – mažiausias naujagimis, išaugintas Kauno klinikose, taip pat ir šalyje.

„Mūsų žiniomis, 22 gestacijos savaičių tokio svorio naujagimis yra kol kas vienintelis toks pasaulyje. Kiti naujagimiai, gimę panašaus gestacinio amžiaus, svėrė kiek daugiau“, – sako R. Tamelienė ir priduria, kad mergaitės būklė yra stabili, ji valgo pati ir jos svoris auga. Tiesa, mergaitei reikalingas papildomas deguonis, tad ir namo ji keliaus su specialiu aparatu, teikiančiu papildomą deguonį.

Kvėpavimą mergaitei apsunkina ir tai, kad jai buvo atlikta plaučių operacija. Kaip pasakoja Naujagimių intensyviosios terapijos skyriaus gydytoja Ilona Aldakauskienė, po gimimo mergaitės būklė buvo sunki, tad užtikrinti jos poreikius, pasitelkiant įprastas medicinos priemones, buvo nemenkas iššūkis.

„Turėjome parinkti visus geriausius gydymo metodus, kad suteiktume mergaitei galimybę išgyventi. 4 mėnesius mergaitė praleido intensyvios terapijos skyriuje.Du mėnesius mergaitei buvo taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija, vaikelis priklausė tik nuo aparatūros.

Negana to, dėl nebrandžių plaučių viename jų susiformavo cista. Būdama 27 dienų ir nesverdama nė pusės kilogramo mergytė jau patyrė pirmąją savo operaciją. Jau buvo pašalinta vieno plaučio skiltis. Delsti negalėjome, tad su mergaitės šeima priėmėme rizikingą, tačiau labai sėkmingą sprendimą. Šiandien galime pasidžiaugti rezultatu“, – pasakoja I. Aldakauskienė.

Mergaitė su tėvais namo išvažiuos jau už kelių dienų, kas tris mėnesius atvyks į kliniką apžiūros. Kas mėnesį ta mergaitė lankysis pas skirtingus specialistus, kur bus stebima. Jau bus taikomas toks pats planas, kaip ir kitiems neišnešiotiems kūdikiams. Prognozuoti, kokios įtakos mergaitės būklei ateityje gali turėti tai, kad ji gimė prieš laiką, medikai nesiryžta, nors pripažįsta, kad prognozės ankstukams neretai būna mažiau palankios.

LRT.lt primena, kad lapkričio 17-ąją minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių – ankstukų – diena.

Arti stebuklo: Kauno gydytojų rankose – mažiausias išgyvenęs naujagimis šalyje, svėręs 350 gramų
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt