Gyvenimas

2019.11.13 13:10

Namie įsirengusi dirbtuves keramikų pora kuria spalvotus dirbinius: pradėjo nutarę pasigaminti saldainių slėptuvę

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.11.13 13:10

Menininkai Viačeslavas Chmeliovas ir Brigita Chmeliova vieną dieną sugalvojo pasigaminti indą, kuriame nuo vaikų slėptų saldainius. Nors atžalų tokia skanėstų saugykla neišgąsdino, sutuoktiniai dirbinius gamina ir toliau, – ne tik iš molio, bet ir silikono ar gipso. Ryškiaspalvėmis glazūromis papuošti dirbiniai – išskirtinis keramikų, kurių rankose gimsta įspūdingi kūriniai, bruožas.

Varlių motyvais puoštos vazos – Viačiaslavo vaizduotės kūrinys, gimęs keramikos krosnyje. Jiedu su žmona Brigita ne kur kitur, o savo namų virtuvėje įsirengė dirbtuves, kuriose karaliauja spalvos.

Pora juokauja, kad idėja kurti ryškiaspalvius keramikinius kūrinius gimė norint pasigamintį indą, skirtą saugoti saldainiams, kad šių nenugvelbtų vaikai.

„Mes kuriame dėl grožio, o ne šiaip paprastas lėkštes sriubai valgyti. Tačiau lietuviai bijo spalvų todėl, kad interjere molis įprastai vyrauja tamsesnės arba baltos spalvos“, – pastebi kūrėjai.

Poros kūryba ne tik ryški. Pagrindinis jų bruožas – tarpusavyje derinami įvairūs gamtiniai elementai.

„Būna, kad pritaikome kažkokius gamtos elementus – kankorėžius, lapus, žoles, bet dažniausiai turime pasidarę tam tikras formas iš gipso“, – apie procesą, kaip gimsta akį traukiantys ryškūs keramikos kūriniai, pasakoja Viačiaslavas.

Brigita tikina, kad dviejų vienodų dirbinių jai pagaminti neišeina, o ir pečius, į kurį keliauja dirbiniai, – tikras pokštininkas.

„Gamini gamini, bet negali to paties padaryti. Pasitaiko, kad žmonės prašo dviejų vienodų dirbinių, bet niekaip nepavyksta. Gali suderinti spalvas, bet skirsis dirbinio diametras ar dar kas nors. Pagal šablonus niekada nieko nesu dariusi“, – prisipažįsta menininkė.

Dirbti su moliu Brigita pradėjo mokytis prieš šešerius metus, o Viačiaslavas yra baigęs inžinerijos studijas, tad į kūrybinį procesą pažvelgė vaisai kitu kampu.

„Dažniausiai dirbame su vaikais, rengiame išvažiuojamąsias edukacijas. Pats dažniau dirbu su gipsu, o žmona – su moliu“, – sako Viačiaslavas.

Naudodamas gamtoje aptiktas gėrybes jis gamina formeles, kuriose kiek vėliau stingsta gipsas ar molis.

„Neseniai sužinojau, kaip iš silikono pačiam pasigaminti visokias formeles. Silikonas labiau skirtas iš gipso daryti gaminius, o moliui jis netinka. Molis nuo gipso atlimpa todėl, kad gipsas sutraukia perteklinį vandenį ir jis nuo jo tiesiog atšoka. Silikonas nesutraukia vandens. Reikėtų laukti, kol jis sustings, sudžius“, – apie sudėtingą procesą aiškina kūrėjai.

Pora jau ketverius metus rengia keramikos mokymus vaikams bei suaugusiesiems. Lipdymas bei kūryba tapo neatsiejama šeimos gyvenimo dalimi.

„Atsirado įprotis atėjus į statybinių medžiagų parduotuvę žiūrėti ir ieškoti, ką būtų galima panaudoti gaminiams“, – šypsosi Viačeslavas.

Tai, kad kūrybinė erdvė įkurdinta namuose, poros nevaržo. Jie sako, kad, atvirkščiai, – pagavus įkvėpimui niekur toli nereikia vykti. Visai nesenai dauguma jų kūrinių buvo iš namų perkelti į Vilniaus miesto centrą.

Brigita su Viačiaslavu pastebi, kad amatininkas nuo menininko skiriasi. Amatininkas visuomet vejasi tendencijas ir stengiasi užsidirbti, o menininkas mėgaujasi tuo, ką daro. Pora tikisi, kad susižavėjimas kūryba jų neapleis, o „Meno kasyklėlių“ keramika ir toliau teiks tiek daug gerų emocijų.

Išsamiau – reportaže (nuo 24.00)

Labas rytas, Lietuva I d. Ryškiaspalvės keramikos kūrėjai: pradinė idėja buvo indai-saldumynų saugotojai, kad nelįstų vaikai

Taip pat skaitykite